Sledujte nás aj na

Zatiaľ čo v roku 2017 Bitcoin a altcoiny šokovali svet, nový rok by sa mal niesť v duchu prijímania kryptomien a blockchain technológie. Zaujímavý vývoj v nasledujúcom roku sa týka Bank of England (BoE, centrálna banka Spojeného kráľovstva). Výskumná jednotka banky skúma virtuálne meny od roku 2015 a banka teraz pracuje na správe, ktorá by mohla viesť k rozhodnutiu, či banka vydáva svoju vlastnú kryptomenu.

Národná kryptomena Veľkej Británie

Centrálna banka Spojeného kráľovstva – Bank of England, v minulosti zriadila výskumný tým, ktorý skúmal možnosti vydania vlastnej kryptomeny spojenej s anglickou librou.

Očakáva sa, že jednotka podá hlásenie o výsledkoch výskumu už behom najbližších 12 mesiacov. Ak bude návrh a schéma schválená, kryptomena by mohla umožniť občanom Spojeného kráľovstva ponechať si peniaze v samotnej centrálnej banke, čím sa odstráni potreba retailových bánk. Veľkoobjemové transakcie, ako napríklad nákup pozemku alebo domu tak môžu prebehnúť behom pár sekúnd.

Guvernér BoE Mark Carney pred Vianocami povedal, že sa „zúčastnil na rokovaniach s hlavnými centrálnymi bankami ohľadom otázky národnej kryptomeny“ a dodal, že tieto stretnutia budú januári pokračovať. Carney tiež poznamenal, že zastrešujúca technológia kryptomien je naozaj zaujímavá.

„Najzaujímavejšou aplikáciou, ktorá by bola prospešná pre finančnú stabilitu a efektivitu, je využitie blokchainovej technológie v oblasti „vyrovnávania pohľadávok“ medzi centrálnymi bankami. Na tejto problematike už pracujeme,“ povedal Carney.

V minulom roku vedenie Bank of England poverilo Dr. George Danezisiho z University College v Londýne, aby vytvoril kryptomenu s podporou štátu nazvanou RSCoin. RSCoin by mohol poskytnúť značné výhody oproti existujúcim menám (FIAT menám), a to hlavne v podobe transparentnej účtovnej knihe (distributed ledger), distribuovanom systéme a celosvetovo viditeľnej monetárnej ponuky. Každá konvenčná mena je vytvorená konkrétnou centrálnou bankou, čím by sa kryptomeny založené na RSCoin stali príjemnejšími pre vládu Spojeného Kráľovstva. To by umožnilo transparentnú menovú politiku, priamy prístup k platbám a prevodom hodnoty, podporu pseudoanonymity a profit z inovatívneho využívania blockchain technológie a digitálnych peňazí.

Budúci vývoj kryptomien a bánk

Mnoho bánk sa na kryptomeny už zameralo, poprípade s nimi začínajú experimentovať. Niektoré banky kryptomenám nechávajú voľný priebeh, iné dokonca začali ponúkať kryptomenové produkty. Samozrejme, niektoré banky kryptomeny aktívne očierňujú a bojujú proti nim zo strachu, že ich kryptomeny v niektorých aspektoch nahradia. Avšak existujú aj finančné inštitúcie, ktoré si myslia, že kryptomeny a banky môžu spolu koexistovať alebo si dokonca byť navzájom prospešní.

Rok 2018 bude dôležitý aj z dôvodu, že sa vzťah medzi konvenčnými bankami a kryptomenami silne vyprofiluje. Do akej podoby to bude zostáva otázne. Jedno je však jasné, kryptomeny sú tu a už teraz menia konvenčný monetárny systém, na aký sme po dlhých desaťročiach zvyknutí.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...