Sledujte nás aj na

Austrálska koaličná vláda predložila návrh zákona, ktorý by mal regulovať trh zameraný na zmieňanie digitálnych mien (z ang. digital currency exhanges), medzi nimi aj Bitcoinu.

Legislatíva je súčasťou prvej fázy balíka reforiem na posilnenie boja proti praniu špinavých peňazí a financovania boja proti terorizmu (tzv. Anti-Money Laundering and Counter-Terrorism Financing Act). Kroky by mali zvýšiť pôsobnosť inštitúcie AUSTRAC (Australian Transactions and Reporting Analysis Centre) zaoberajúcej sa bojom proti terorizmu a finančným reguláciám.

Zákon by mal zlepšiť možnosti vyšetrovania a vynucovacia AUSTRAC-u a takisto vyplniť medzeru v zákone ohľadom entít, ktoré zamieňajú digitálne meny. Takisto prinesie právne úľavy vo výške 36 miliónov USD ročne v oblasti zmenární digitálnych mien, pričom bude prvýkrát regulovaný. Taktiež dereguluje nízkorizikové odvetvia ako je napríklad prevod hotovosti, ktoré spadajú pod licenciu štátu a teritória.

Austrália sa tak pridala k ďalším krajinám, ktoré sa snažia zabrániť praniu špinavých peňazí. V apríli napríklad japonská vláda začala rozoznávať Bitcoin ako spôsob platby, čo spustilo striktnú vlnu pravidiel pre bitcoinové zmenárne. Dôvodom bola regulácia v zmysle AML a KYC (Know Your Customer) požiadaviek.

Začiatkom tohto roka, po vyšetrovaniach zo strany Čínskej ľudovej banky (PBOC) mnohé čínske bitcoinové zmenárne stiahli možnosť vyberania tejto kryptomeny, aby vylepšili systémy pre účely zhody s AML a KYC. Európska únia takisto zvažuje kroky, ako regulovať Bitcoinové zmenárne v pripravovanej smernici v boji proti praniu špinavých peňazí (Fourth Anti-Money Laundering Directive).

Bitcoin rozdelil austrálsku vládu na dva tábory

V súčasnosti je austrálska vláda rozdelená na zástancov Bitcoinu a jeho odporcov. Líder austrálskej ľavicovej opozície Bill Shoren naznačil, že chce odrádzať od používania kryptomien. Dôvodom je podľa neho ich možné využitie teroristami, uviedol Shoren.

V júli sa v Austrálii ukončilo dvojité zdanenie Bitcoinu. Nedávno zase dvaja senátori navrhli, aby sa Bitcoin stal oficiálnom menou krajiny a zvýšila sa tak jej konkurencieschopnosť v globálnom merítku. Objem obchodu v Bitcoinoch neustále rastie. Na Localbitcoin sa týždenné objemy neustále zvyšujú v priebehu rokov a prednedávnom zaznamenali prírastok viac ako 2,5 milióna austrálskych dolárov.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...