Sledujte nás aj na

Zo spomínaných kryptomien má Zcash najnižšiu trhovú kapitalizáciu. Dôvod prečo sme ju vybrali ako prvú, o ktorej budeme písať je jednoduchý. Edward Snowden pred pár dňami súhlasil s vyjadrením:

Zcash je jediný altcoin (o ktorom viem) navrhnutý a postavený profesionálnymi a akademickými kryptografmi.

Nie len to, Snowden vyjadril aj svoj názor na anonymitu Bitcoinu:

Technológia ochrany súkromia Zcash z nej robí najzaujímavejšiu alternatívu Bitcoinu. Bitcoin je skvelý, ale ak nie je súkromný, nie je to bezpečné.

Ako funguje kryptomena, ktorá sa pozdáva aj mužovi, ktorý natrel NSA?

Ak je Bitcoin http, Zcash je https

Toto prirovnanie odkazuje na možnosť overenia transakcie bez uverejnenia príjemcu, odosielateľa či sumy, ktorá bola poslaná. Minca nemá žiadne spojenie s históriou. Každý jeden Zcash je zameniteľný a nespojený so žiadnou informáciu. Každému logicky zmýšľajúcemu človeku napadne – ako môže fungovať kryptomena, ktorá nemá vo svojej účtovnej knihe (ledger) žiadny záznam o tom, kto komu poslal určitú sumu? Odpoveďou je „zero-knowledge proof“ (ZKP).

Vedecký základ

Tento koncept vzišiel z výskumu, ktorý sa zaoberal otázkou „Ako dokázať že niečo viem, bez toho aby som prezradil čo viem?“ a v odbornej literatúre sa označuje ako „interactive proof system“.

Keďže cieľom je prinášať zrozumiteľné informácie pre všetkých slovensky a česky hovoriacich, koncept si vysvetlíme na jednoduchom príklade o čarovnej jaskyni, V tomto príbehu budú vystupovať Viktor a Peter.

Viktor čaká pred jaskyňou a Peter do nej vchádza. Peter má na výber cestu A alebo B. Cesty sú oddelené čarovnými dverami. Akonáhle sa Peter dostane k čarovným dverám, od ktorých má údajne heslo, Viktor vojde do jaskyne a zastane vo vchode, tak aby videl na obe cesty. „B!“ zvolá Viktor a čaká, či sa Peter objaví zo správneho smeru. Peter skutočne vyjde zo správneho smeru. Viktor ale stále pochybuje, Peter predsa mohol ísť cestou B, počkať pri zamknutých dverách a vrátiť sa. Pokus teda opakujú 10 krát. Šanca, že by si Viktor vždy vybral správne napriek neznalosti hesla je približne 0,97% (0,5^10 = 0,0009765625). Pri určitom množstve opakovaní začne Peter Viktorovi veriť.

Aby ZKP fungoval, musia byť splnené tieto podmienky:

  1. obe zúčastnené strany dodržujú daný protokol
  2. šanca, že jedna zo strán klame sa limitne blíži k nule
  3. tajná informácia nie je prezradená

zn-SNARK je už samotná aplikácia teórie a bola použitá v protokole Zcash. To, že sa jedná o dôležitý a účinný kryptografický prvok, dokazuje aj aplikácia v rámci posledného hard forku Etherea.

Transakcie Zcashu môžu byť plne zašifrované a pritom sa stále dajú matematicky overiť. Existuje aj možnosť, transakciu realizovať verejne. Takže každý si môže vybrať, aký spôsob mu vyhovuje.

Zcash ako investícia

V tejto časti sa pozrieme na to, ako sa Zcashu darí z investičného hľadiska. Spustenie prebehlo v polovici roku 2016 takže sa bavíme o pomerne mladej kryptomene. Najvyššiu trhovú kapitalizáciu dosiahol Zcash len nedávno. V určitom momente mali všetky mince hodnotu viac ako 850 miliónov USD. Ako to už po prudkých nárastoch býva, príde aj prudký pokles.

Zcash-u sa v roku 2017 náramne darí. Od začiatku roka cena Zcash-u stúpla z počiatočných $48.37 na $243.69 čo predstavuje rast o  503 %! Čo sa týka trhovej kapitalizácie, tak Zcash si od začiatku roka polepšil o neuveriteľných 3386%!

Zdroj: z.cash; CoindeskZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...