Sledujte nás aj na

V dnešnej časti seriálu o anonymných kryptomenách sa bližšie pozrieme na Monero (XMR), ktoré vzniklo v apríli roku 2014. Pôvodne bol projekt nazvaný BitMonero, no päť dní po jeho spustení sa komunita rozhodla prefix Bit ďalej nepoužívať. Monero znamená minca a slovo pochádza z jazyka Esperanto.

Totožnosť tvorcu kryptomeny, ktorá vznikla počas forku Bytecoinu, nepoznáme. Vcelku príznačné pre kryptomenu, podľa záznamov Europolu druhú najpoužívanejšiu medzi kriminálnikmi. Na prvom mieste je paradoxne Bitcoin aj napriek tomu, že je maximálne pseudonymný.

Monero a pár faktov na úvod

Monero používa protokol Cryptonight (64-bit-CPU-only) a patrí do kategórie POW (proof of work). Technické parametre sú pomerne náročné na pochopenie. To však nevadí, dôležité je, že im rozumejú Monero developeri, ktorých je podľa oficiálnej stránky až 240. Panuje medzi nimi správna atmosféra a dokonca tridsať z nich sú core developeri.

Jednou z komunikovaných výhod je financovanie projektu, ktoré pochádza výhradne z príspevkov podporovateľov. Principiálne ide o presný opak napríklad Ripple-u. Týmto faktom sa údajne znemožňuje intervencia zo strany štátu. Samozrejmosť, poviete si, no nejeden Číňan by mohol zapochybovať.

Anonymita pod lupou

Bezpečnosť a súkromie používateľov je prioritou. Ako sú však zabezpečené? V zašifrovanej účtovnej knihe (ledger) nenájdete žiadnu verejnú transakciu. Monero takú možnosť neponúka na rozdiel od Zcash-u. Nie je možné odlíšiť jednu transakciu od druhej, pretože príjemca, odosielateľ aj suma sú tajné.  Každá ďalšia uskutočnená transakcia tak zvyšuje bezpečnosť celej kryptomeny.

Jednotlivé mince sú tak ako pri Zcash-i zameniteľné. Zjednodušene, o každom Bitcoine vieme z ktorej adresy prišiel a tiež, na ktorej sa aktuálne nachádza. Pri zameniteľných minciach to možné nie je, pretože sú zbavené takejto histórie.

Monero myslí aj na zabezpečenie uzlov siete. Jeden z projektov, na ktorom developeri pracujú sa volá Kovri. Cieľom je použiť I2P uzly na ešte lepšie zabezpečenie informácií.

Ako prebieha Monero transakcia?

Keď posielate platbu v Monero mene, je okamžite zaznamenaná v Monero sieti. Podľa testov trvá asi 1 sekundu, aby bola peňaženka príjemcu platby na druhej strane planéty schopná rozpoznať, že transakcia bola oznámená. To je ale skôr ilustračný čas za ideálnych podmienok. Reálny čas oznámenia transakcie bude samozrejme dlhší.

Na toto oznámenie sa nie je možné spoliehať, pretože odosielateľ mohol vykonať viac podobných platieb v snahe dvakrát minúť tie isté peniaze (známy double-spend podvod).  Preto musí byť toto oznámenie zaznamenané do bloku, o čo sa starajú uzly v Monero sieti (tento proces sa volá mining, ťažba). Pomocou ťažby si uzly siete dajú navzájom vedieť, že transakcia je validná a nejedná sa napríklad o spomínaný double-spend podvod.

V priemere sa bloky Monero vyťažia každé 2 minúty. To znamená, že po ohlásení bude vaša transakcia čakať na ďalší blok, ktorý sa má vyťažiť. Potom bude trvať približne 2 minúty, aby bola transakcia do bloku zapísaná.

Práve v tomto okamihu zaznamená transakciu peňaženka príjimateľa, avšak odoslané prostriedky ešte nie sú uvoľnené pre používanie príjemcom. Po približne 21 až 26 minútach príjme peňaženka príjemcu platby 10 potvrdení o validite transakcie a až vtedy je možné prostriedky použiť.

V tabuľke je porovnanie časov v Monero a Bitcoin sieti, vyššie spomínaného procesu:

Monero Bitcoin
Čakacia doba pre ďalší blok, ktorý sa má ťažiť Do 2 minút,

priemerne 1 minúta

Do 10 minút,

priemerne 5 minút

Čas na potvrdenie prvého bloku priemerne 2 minúty priemerne 10 minút
Čas, kedy má byť transakcia úplne potvrdená 10 potvrdení * 2 minúty = 20 minút 6 potvrdení * 10 minút = 60 minút
Celkový čas 21 minút 65 minút

Poplatky v Monero sieti

„Rýchla, nenákladná platba (tj. nízke poplatky) kdekoľvek na svete“ nie je v kryptosvete nič nové. Koľko však reálne stojí transakcia Monera? Cenu transakcie si vieme zistiť tu a pre ilustráciu sa pozrieme poplatky v tomto bloku (ceny platné v čase písania článku):

Transakcia Poplatok (XMR) Poplatok (EUR)
1 0.03000000 2.31€
2 0.02800000 2.15€
3 0.02600000 2.00€
4 0.02000000 1.54€
5 0.01393784 1.07€
6 0.01393784 1.07€
7 0.01792008 1.38€
8 0.01294228 1.00€
9 0.01294228 1.00€
10 0.01294228 1.00€
11 0.01294228 1.00€

Priemerná cena transakcie, vypočítaná z posledných 100 transakcií v sieti Monero, má hodnotu 0.014 XMR ($1.26). Pre porovnanie v Bitcoinovej sieti to je 0.001356 BTC ($6.18).

Pri určovaní ceny transakcie nesmieme zabúdať na jej prioritu. Ak zvýšime prioritu transakcie, logicky sa zvýši aj poplatok za uskutočnenie tejto transakcie. Vyššia priorita musí navýšiť poplatky, pretože chceme transakciu zahrnúť do nasledujúceho bloku, no a konkurencie schopnosť transakcie je daná práve vyššími poplatkami.

Monero disponuje prispôsobiteľnou veľkosťou blokov, čiže bloky nemajú pevnú veľkosť ako naprílad v Bitcoin sieti. To znamená, že väčšinu času nemusíte zvyšovať transakčný poplatok, aby bola vaša transakcia spracovaná. Naproti tomu fixná veľkosť Bitcoinových blokov spôsobuje, že počet transakcií často prekračuje kapacitu bloku a pokiaľ chcete, aby vaša transakcia bola spracovaná v rozumnom čase, musíte navýšiť poplatok.

Je pravdepodobné, že Bitcoin a Monero na podporu mikrotransakcií zavedú do praxe systémy ako Lightning Network, aby v budúcnosti radikálne znížili náklady na menšie platby.

Ako nakúpiť anonymne

Podrobný návod si môže každý s prístupom na internet prečítať tu. Najprv je potrebné zaobstarať si Bitcoin alebo inú kryptomenu a potom ich pomocou napríklad shapeshiht.io zameniť a nechať poslať na cold storage peňaženku. Samozrejme je možné nakupovať Monero aj za eurá či doláre, a to napríklad na burzách Kraken a Bitfinex.

Vážnym záujemcom o súkromnie odporúčame prečítať si uvedený návod podrobne, pretože niektoré drobné detaily môžu hrať veľkú rolu na ceste za anonymitou a vlastnými peniazmi.

Na záver uvádzame názor Edwarda Snowdena na Monero. Jeho nedávny rozhovor jasne ukázal, ktorá (anonymná) kryptomena je jeho favoritom.

Monero je skvelý projekt. Problém s amatérskym šifrovaním je ten, že sa tam občas vyskytujú chyby a tie môžu mať pre ľudí ako som ja ohromné dôsledky.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...