Sledujte nás aj na

Burzovo obchodované fondy, alebo po anglicky Exchange Traded Funds (ETF) pre Bitcoin, je téma, ktorá v súčasnosti v kryptosfére rezonuje najviac. Jeden z najpoprednejších „bitcoin guru“ Andreas Antonopoulos sa o ETF vyjadril značne negatívne. Podľa neho totiž ETF „zásadne podkopávajú základnú zásadu peer-to-peer peňazí.“

Andreas Antonopoulos pravidelne pre kryptokomunitu usporadúva reláciu typu „otázky a odpovede.“ V týchto reláciách často rieši rôzne kľúčové otázky a aspekty kryptomien. V júlovej relácii sa ho kryptofanušíkovia spýtali na ETF, no na ich počudovanie sa o tomto type fondov Antonopoulos vyjadril, že nie je fanúšikom Bitcoin ETF.

„Pokiaľ vlastníte (privátne) kľúče, vlastníte aj Bitcoin. Ak ich nevlastníte, nemáte nič,“ v skratke zhrnul podstatu súkromia a vlastníckych kompromisov fondov typu ETF.

Medzitým celá kryptosféra upiera pohľady na regulátorov zo Spojených štátov ohľadom navrhovaného ETF pre Bitcoin. Všeobecne panuje názor, že schválenie BTC ETF by malo preukázateľný prínos pre reputáciu a cenu Bitcoinu. Počas augusta došlo už v poradí k druhému odmietnutiu ETF od bratov Winklevossovcov, na čo trh patrične (negatívne) zareagoval.

Prečítajte si: Čo je to ETF a aký môže mať dopad na kryptomenový trh

ETF je pre druhoradých Bitcoin fanúšikov

Podľa Antonopoulosa však nie je žiaden dôvod na urýchľovanie alebo oddiaľovanie „ETF éry“.

„ETF je akýsi multimiliardový Bitcoin-ktorý-v-skutočnosti-nevlastníte fond. Preto by som od neho radšej dával ruky preč,“ objasnil Antonopoulos.

V určitom momente však BTC ETF prijaté bude, pretože existuje vôľa aj chuť na trhu pre tento typ služieb. Málo technického zázemia a neochota vzdelávať sa v problematike kryptomien a Bitcoinu hrá produktom ako ETF do kariet. Antonopoulos tiež vyjadril obavy v otázke budúcich potenciálnych BTC forkov pre držiteľov BTC ETF. Na báze skúsenosti z veľkého Bitcoin Cash forku z roku 2017, kedy sa burzy rozhodovali podľa užívateľskej základne, či podporiť alebo nepodporiť hard fork si Antonopoulos myslí, že spoločnosti spravujúce ETF by čelili rovnakým problém s výnimkou oveľa väčších obnosov peňazí od investorov.

Využívanie prostredníka na kúpu a držanie BTC je vždy riskantné. Preto si Antonopoulos myslí, že takýto spôsob investovania do BTC je skôr pre druhoradých BTC nadšencov a investorov.

Prednedávnom sa na adresu ETF vyjadril aj vývojár Nick Szabo, ktorý povedal, že „prijatie BTC ETF môže narobiť viac škody ako úžitku“.

 

zdroj: cryptonewmedia.pressZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...