Sledujte nás aj na

Cena bitcoinu vzrástla za posledných sedem rokov o takmer 170,000 %. V porovnaní s ním stratila najsilnejšia svetová mena, americký dolár, až 99.99 % svojej hodnoty.

Vývoj ceny bitcoinu voči americkému doláru, respektíve jeho rastúci trend nápadne kopíruje zvyšujúcu sa mieru znehodnotenia nemeckej Papiermark. Tá bola oficiálnou menou v Nemecku počas rokov 1914 – 1924. Na tento zaujímavý historický súlad upozornil na svojom Twitter účte populárny propagátor a analytik kryptomien vystupujúci pod pseudonymom „planB“.

Korelácia medzi BTC, USD a infláciou Papiermark

Nižšie uvedený graf porovnáva vzťah medzi bitcoinom a dolárom so vzťahom medzi infláciou poznačenou Papiermarkou a jej predchodcom, nemeckou zlatou markou (German golden mark). Kým nemecká zlatá marka, ktorá bola oficiálnym platidlom v období rokov 1873 až 1914, bola krytá zlatom, v prípade Papiermarky (1913 – 1923) Nemci od tohto typu zabezpečenia meny upustili.

Zrušenie zlatého štandardu a samozrejme aj dôsledky prvej svetovej vojny mali za následok, že táto mena zaznamenala extrémne znehodnotenie. To dospelo až k výmennému kurzu 1,000,000,000,000:1 s novou menou, Rentenmark (voľne preložené ako Penzijná marka). Vyjadrené slovami, jedna Rentenmark mala hodnotu jedného biliónu Papiermark!

Kvantitatívne uvoľňovanie amerického doláru

Napriek tomu, že prognóza ceny BTC v budúcnosti je do značnej miery nemožná, mnohí analytici sa pokúšajú porovnať volatilitu kryptoaktív s cennými papiermi, akciami či dlhopismi. Nájsť dostatočne presnú koreláciu, ktorá by dokázala predpovedať vývoj ceny BTC sa im ale nedarí.

Graf od „planB“ však ukázal, že výkonnosť bitcoinu voči USD v posledných ôsmich rokoch vyzerá neuveriteľne podobne ako posledných päť rokov devalvácie Papiermarky. Jej znehodnocovanie analytik prirovnal k súčasnému kvantitatívnemu uvoľňovaniu amerického doláru. Kvantitatívne uvoľňovanie je proces, pri ktorom centrálna banka krajiny zvyšuje peňažnú zásobu, teda vytvára nové peniaze. Jej cieľom je naštartovať hospodársky rast tým, že sa zvýši spotreba podporená ďalšími peniazmi v obehu.

Bitcoin je momentálne najvýkonnejším aktívom roku 2019

Bitcoin ako Zlato 2.0

Zaujímavé je aj porovnanie súvislosti medzi upustením krytia zlatom v prípade Goldenmark ako aj amerického doláru. Ten bol od svojho vzniku (1792) až do roku 1971 krytý najcennejším kovom. Zrušenie zlatého štandardu vstúpilo do platnosti návrhom zákona od amerického prezidenta Richarda Nixona. Ako je vidieť z obrázku nižšie, práve od tohto obdobia sa začal americký dolár každým rokom markantne znehodnocovať.

Vývoj miery inflácie amerického doláru. Zdroj: inflationdata.com

Aj preto mnohí odborníci prichádzajú s tvrdením, že bitcoin by skôr či neskôr mohol nahradiť zlato ako bezpečné úložisko hodnoty. Tým pádom by vedel ochrániť investorov pred infláciou, ktorá by ich neminula v prípade držania svojich úspor v klasických fiat menách.

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...