Sledujte nás aj na

Popredná americká spoločnosť Amazon predstavila dve nové služby naviazané na technológiu blockchain. Konkrétne sa jedná o Amazon Quantum Ledger Database (QLDB) a Amazon Managed Blockchain.

Kým v prípade QLDB pôjde o databázu účtov, ktorej cieľom je poskytnúť prehľadný a overiteľný protokol transakcií, Amazon Managed Blockchain bude využívaný pre správu certifikátov a prístupov klientov v rámci jednotlivých aplikácií.

Amazon Quantum Ledger Database

Ako už názov napovedá, produkt, s ktorým Amazon prichádza by sa dal charakterizovať ako databáza účtov, ktorá má zabezpečiť nemennosť a overiteľnosť záznamov uložených v nej. Aj keď databáza bude mať svoje základy položené na blockchaine, je tu jeden významný aspekt, ktorý treba mať na pamäti.

Celý protokol, ktorý bude monitorovať a dohliadať na jednotlivé transakcie bude v správe jedného kontrolného orgánu, takže pôjde de facto a centralizovanú formu databázy.

Napriek možným výhradám zo strany niektorých odporcov centralizovaných riešení kvôli zbieraniu dát, Amazon sa nechal počuť, že ako protihodnotu dokáže svojim riešením ponúknuť priepustnosť dva až trikrát vyššiu ako je tomu v prípade konkurenčných produktov.

Andy Jassy, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Web Services, sa ku QLDB vyjadril slovami:

Pôjde o naozaj škálovateľný systém, pričom bude disponovať flexibilnou a robustnou sadou API (aplikačných programových rozhraní). Vďaka službe QLDB bude história zmien vašich údajov nemenná. Nikdy ju nebude možné zmeniť ani odstrániť. Pomocou kryptografie tak môžete jednoducho overiť či nedošlo k žiadnym neúmyselným zásahom do vašich údajov.

(zdroj: amazon.com)

Amazon Managed Blockchain

Druhým predstaveným produktom je Amazon Managed Blockchain. Ide o systém, ktorý bude spravovať certifikáty a prístupy klientov v jednotlivých aplikáciách. Týmto krokom chce developer dosiahnuť minimalizovanie režijných nákladov potrebných na vytvorenie siete a ponúknuť používateľovi riešenie, ktoré sa dokáže automaticky prispôsobiť potrebám tisícok aplikácií s veľkým množstvom transakcií.

Služba je zároveň kompatibilná s Amazon Quantum Ledger Database. Vďaka tomu dokáže do tejto databázy replikovať nezmeniteľnú kópiu činnosti uskutočnenej na vašom blockchaine.

zdroj: amazon.com

Je vidieť, že Amazon zostáva  verný svojej povesti v oblasti inovácií a líderstva na trhu. V súvislosti s tým získal začiatkom tohto mesiaca aj dva patenty týkajúce sa ochrany integrity digitálnych podpisov a zlepšenia ukladania distribuovaných dát.

Ako sa nás dotkne blockchain o 10 rokov?

Rovnako sa jeho odnoži Amazon Web Services (AWS) podarilo v spolupráci so spoločnosťou ConsenSys Kaleido spustiť novú platformu nazvanú Kaleido Marketplace. Tá má za cieľ pomáhať podnikom implementovať blockchain riešenia do svojich štruktúr. Nepopierateľnou výhodou daného riešenia je fakt, že platforma sama o sebe eliminuje značnú časť práce vývojárov. Disponuje totiž to viacerými „plug-and-play“ modulmi v podobe plnohodnotných nástrojov a protokolov, vďaka ktorým dokáže pokryť značnú časť potrieb používateľa.

Zdroj: ethnews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...