Sledujte nás aj na

Technológia Blockchain pomaly ale isto mení rôzne odvetia. Asi najvýraznejšia zmena nastala v odvetví platobných systémov. Volatilita, ktorá bola za posledný rok v kryptosvete výrazná, pritiahla pozornosť rôzných subjektov. Debata, ktorá sa rozprúdila je zameraná okrem iného na vplyv decentralizácie na ekonomiku. Bude mať pozitívny vplyv na ekonomiku? V tomto prípade je odpoveď zložitá ale mnoho podporovateľov hovorí jednoznačne áno!

Ukazovateľom je samozrejme aj vývoj na poli platobných systémov, ale to nie je všetko. V tomto článku priblížime ako by mohla vyzerať aplikácia blockchainového systému v oblasti hodnotení užívateľov či dokonca priama voľba občanmi.

Kryptovoľby – prečo a ako?

V demokratickom svete sa občania rozhodujú často formou priamej voľby. Či už je to výber zastupiteľov do parlamentu alebo referendum – každý občan má právo vyjadriť svoj názor. Najčastejšie a zároveň najväčšie problémy sú spojené s účasťou voličov. Predstavte si, že každí má možnosť hlasovať pomocou aplikácie hocikde na svete. Priestor na zvýšenie volebnej účasti je obrovský. Dôsledkom môže byť rýchlejšia a jednoduchšia zmena spoločnosti na želaný stav. Tak, ako uplatnenie kryptomien vracia moc peňazí do rúk zarábajúcich, uplatnenie blockchainu v oblasti volieb vedie k návratu moci vyjadrenia svojho názoru občanom.

Netreba však zabúdať na výzvu, ktorá je s tým spojená. Autor systému si musí dať mimoriadne záležať na bezpečnosti dát. Vytvorený protokol tak musí spĺňať náležitosti systému, ktorý pracuje s vysoko dôvernými informáciami. Zabezpečenie pred útokmi „externých entít“ sa javí ako jednou z najväčších problémov. Ani chyby spôsobené samotnými tvorcami nie sú nič nezvyčajné. Nedávno sme sa mali možnosť dozvedieť, že slovenský eID (elektronický občiansky preukaz) obsahuje bezpečnostnú chybu.

„Podvod“ v Alabame

Špeciálne voľby do Senátu Spojených štátov v Alabame sa konali 12. decembra 2017, aby obsadili voľné miesto v Senáte, vyplývajúce z rezignácie predchádzajúceho senátora. Demokratický kandidát Doug Jones porazil republikánskeho kandidáta Roya Moorea o 21,924 hlasov (1,7%). Po voľbách Moore vyhlásil, že voľby sú podvod. Spomínané boli prípady občanov, ktorí hlasovali niekoľkokrát a to na základe falošných dokladov. Toto obvinenie sa však nepotvrdilo. Pravdepodobne sa jednalo o krivé obvinenia republikánskeho kandidáta, ktorý podľa viacerých zdrojov v minulosti odmietol rešpektovať výsledky volieb do ktorých sa zapojil (2006, 2010). Tento príklad ukazuje, že blockchainové riešenie volieb je potrebné na vylúčenie volebných podvodov.

Už sa na tom pracuje…

Jednou z najnovších projektov, ktoré majú potenciál priniesť niečo nové je aj Lina. Tento blockchainový projekt má ambíciu stať sa „prvou, decentralizovanou, tokenizovanou hodnotiacou platformou„. Hodnotiť bude pomerne široké množstvo produktov od potravín až po videohry. Hlavnou motiváciou je vyčistiť svet recenzií od platených copywriterov, falošných používateľov či zamestnancov podniku. Ďalším cieľom je zvýšenie počtu skutočných hodnotení pretože sa ukazuje, že čitateľov je výrazne viac ako hodnotiacich. Presne tieto výzvy je nutné vyriešiť predtým ako sa začne pracovať na volebnom systéme.

Rok 2018 nám prinesie mnohé novinky, otázka je či to bude aj funkčný volebný systém založený na decentralizovanom protokole. Je to jedna z najdôležitejších odvetví, ktoré môže blockchain zmeniť.

Zdroj: Wikipedia, CointelegraphZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...