Sledujte nás aj na

Kryptoinvestori, ktorí riešia dilemu kam uschovať svoje digitálne aktíva, majú na výber medzi správcovskými a nesprávcovskými krytomenovými službami. Nováčikovia v tejto oblasti ostanú neraz zmätení, keď počujú o rozštiepení blockchain siete, ako to bolo v prípade Bitcoinu a Bitcoin Cashu (BCH). Investori vtedy musia riešiť, ako naložiť so svojimi prostriedkami. Niektorí sa možno dopočuli, že riešenie závisí od toho, ako preferujú uchovávanie ich kryptomien – v správcovskej alebo nesprávcovskej peňaženke. Termíny pochádzajú z anglického výrazu custodial a non-custodial.

Tretia strana alebo suverénna kontrola nad privátnymi kľúčmi

Kryptomenový ekosystém môže byť pre nováčikov dosť mätúci. Jednou z najdôležitejších lekcií, ktorú by mal dostať každý začínajúci investor je spôsob, akým najlepšie držať svoje aktíva v bezpečí. Ešte v začiatkoch kryptomenovej éry bolo na trhu len niekoľko poskytovateľov ponúkajúcich burzové služby a peňaženky. Momentálne však trh zaplavili stovky spoločností, ktoré ponúkajú uchovávanie kryptomien. Nováčikovia v oblasti digitálnych mien nemusia hneď zo začiatku chápať rozdiel medzi službami ponúkanými správcovskými a nesprávcovskými spoločnosťami. Avšak taký nedávny fork BCH je dobrým príkladom toho, prečo by ľudia mali pochopiť rozdiel medzi týmito dvomi systémami.

Správcovská peňaženka (Custodial wallet)

Ide o služby tretej strany, podobne ako pri burzách či sprostredkovateľských firmách, ktoré majú kontrolu nad vašimi prostriedkami.

Medzi správcovské kryptomenové služby patrí väčšina búrz, sprostredkovateľských firiem a platformy, ktoré ponúkajú nákup, predaj a uschovávanie digitálnych aktív.

Pri podnikaní so správcovskou spoločnosťou sa jednoducho jedná o tretiu stranu, ktorá vám ponúka ochranu vašich aktív v rámci ich systému. Dôležité je však uvedomiť si, že tieto spoločnosti vám neponúkajú 100-percentnú kontrolu nad vašimi kryptomenami. Dobrým príkladom správcovskej spoločnosti, ktorá je aj sprostredkovateľskou firmou je burza Coinbase. Coinbase ponúka okrem služieb výmeny a obchodovania aj službu kryptomenovej peňaženky. Ide o jednu z najpopulárnejších kryptomenových peňaženiek. Treba si však uvedomiť, že Coinbase má nad vašimi aktívami plnú kontrolu, keďže nevlastníte privátne kľúče od peňaženiek.

Čo je to a ako funguje kryptomenová peňaženka?

Dobrým príkladom pre vysvetlenie rozdielu medzi týmito dvomi službami je rozštiepenie bitcoin siete a vznik bitcoin cash (BCH). Coinbase a mnohé iné služby tretích strán počas forku pozastavili svojim zákazníkom vklady a výbery BCH na ich peňaženkách. Nesprávcovské peňaženky boli plne aktívne pred, počas i po hard forku, pretože tento druh peňaženiek nie je kontrolovaný žiadnou treťou stranou. Coinbase tak obmedzil investorov, ktorí na určitý čas stratili prístup ku svojím BCH prostriedkom.

Ak nevlastníte privátne kľúče, nevlastníte ani k nim prislúchajúce kryptomeny.

Víkendový ฿ulletin: Ako kryptomeny používajú kryptografiu

Ide o jeden z najdôležitejších sloganov v rámci kryptokomunity. Platí pre každú kryptomenu, ktorú držíte na burze alebo v správcovskej peňaženke. Tieto spoločnosti majú tak nad vašimi kryptomenami kontrolu.

Pokiaľ by ste sa chceli na Coinbase zaregistrovať a využívať služby tejto poprednej burzy, využite tento odporúčací link. Po registrácií a nákupe kryptomien za $100 (84€) dostanete Vy aj redakcia KryptoPortal zdarma Bitcoin v hodnote $10. Získate tak malý bonus, a zároveň podporíte KryptoPortal.

Príklady správcovských spoločností: Coinbase, Kraken, Coinex, Bitstamp, Poloniex, Bittrex, Bitfinex, Binance a mnoho ďalších platforiem, ponúkajúcich sprostredkovateľské a výmenné služby vrátane úschovy.

Nesprávcovská peňaženka (Non-custodial wallet)

Nesprávcovské peňaženky vám dávajú 100-percentnú kontrolu nad vašimi prostriedkami, a to prostredníctvom privátnych kľúčov, ktoré držíte iba vy.

Ide o platformy, aplikácie či hardvér, ktoré svojim používateľom umožňujú vlastniť ich privátne kľúče. Aplikácia peňaženky vám poskytne zložku alebo si zapíšete na papier mnemotechnickú frázu, ktorá môže obsahovať 12-24 pseudonáhodných slov. Takýmto spôsobom máte svoje digitálne aktíva v stopercentnej kontrole. Ak vlastníte privátny kľúč, vlastníte aj bitcoin, či hocijakú inú z 2,000 existujúcich kryptomien. Dôležité je, aby ste si túto obnovovaciu frázu zapísali na papier, nie na nejakú web stránku a neuložili nikde online a nikomu neukázali a hlavne ju nestratili. Fráza slúži na obnovu peňaženky pri zlyhaní vášho zariadenia, alebo pri inštalácií na iné zariadenie.

V prípade BCH hard forku, ak ste na peňaženke držali BCH pred forkom, tak ste získali i novovzniknutý Bitcoin SV (BSV).

Spoločnosť Binance spustila beta verziu svojej decentralizovanej burzy Binance DEX

Medzi nesprávcovské spoločnosti patria: BRD, Blockchain, BTC.com, Electron Cash, Copay, Jaxx, Coinomi, Edge, Enjin, hardvérové peňaženky Trezor a Ledger a mnohé ďalšie. Väčšinou ide o mobilné alebo desktopové peňaženky. Medzi najbezpečnejšie sa radia hardvérové offline peňaženky.

ShapeShift predstavil non-custodial platformu s podporou hardvérových peňaženiek

Spraviť si prieskum môže zjednodušiť rozhodnutie

Kryptomenový ekosystém ponúka veľké množstvo aplikácií a platforiem, ktoré poskytujú služby na úschovu vašich kryptomien. Pri ich výbere treba byť však opatrný. Neuškodí spraviť si aj malý prieskum. Dôležité je pochopiť hlavný rozdiel medzi správcovskými spoločnosťami, ktoré vystupujú ako tretia strana s plnou kontrolou a nesprávcovskými spoločnosťami, ktoré umožňujú vlastnú kontrolu nad prostriedkami. Používateľ pocíti zásadný rozdiel pri hackerských útokoch na burzu, rozdelení blockchainu (fork) a iných udalostiach, ktoré môžu nastať v kryptosvete.

Najlepším riešením je preto spraviť si prieskum a na základe vlastných preferencií si vybrať tú správnu kryptomenovú službu pre úschovu vašich digitálnych aktív. Ak už nejakú z týchto služieb používate, ubezpečte sa, či ide o nesprávcovskú službu a zvážte, či je pre vaše kryptomeny bezpečná a dôverujete jej.

Kryptomeny nie sú len investičná príležitosť, ale aj moderný spôsob uchovávania hodnoty. Ak chcete byť sami sebe bankou musíte sa naučiť spravovať všetko potrebné pre zachovanie bezpečnosti vašich prostriedkov.

Možno vám pri výbere pomôže aj jeden z našich článkov:

Výhody a nevýhody základných druhov kryptomenových peňaženiek

Litecoin peňaženky: Ako si vybrať tú správnu?

Zdroj: news.bitcoin.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...