Sledujte nás aj na

Ak chceme hodnotiť kryptomeny, existuje mnoho spôsobov, ktorými tak môžeme učiniť — od objemu obchodovania, počtu vyzbieraných dolároch v ICO, tržnej kapitalizácie, alebo kvality projektu. Ako však môžeme určiť kvalitu projektu?

Okrem využiteľnosti produktu pre ľudí môže byť jedným z ukazovateľov kvality  aktivita na portáli GitHub. GitHub je platforma určená pre vývojárov, ktorá pomáha spravovať projekty s otvoreným zdrojovým kódom — čo kryptomeny väčšinou sú.  Aktivita na GitHube môže byť dobrým ukazovateľom toho, ktoré spoločnosti inovujú, a ktoré stoja na mieste.

Zhodnotenie počtu commitov (aktualizácií) za posledné 3 mesiace

Graf počtu commitov jednotlivých projektov za posledné 3 mesiace

V súčasnosti portál Cryptomiso registruje 816 kryptomien a mapuje ich frekvenciu, s ktorou sa ich zdrojový kód aktualizuje. V top 10 sa často môžu objaviť aj projekty, ktoré nie sú známe, a to z toho dôvodu, že sú mladé a ich vývoj len začína. Na druhej strane sa tam pravidelne objavujú projekty, ktoré tvrdo pracujú na zlepšení svojho produktu.

Čo je to commit?

Commit je jedna aktualizácia v zdrojovom kóde softvérového projektu. Môže to byť jedna funkcia alebo nová vlastnosť aplikácie alebo oprava nejakej chyby.

Frekvencia počtu Github commitov na portáli Cryptomiso ukazuje, že hlavný zdrojový kód je udržiavaný a pravidelne sa na ňom pracuje, no na druhej strane nezohľadňuje náročnosť danej aktualizácie. Napríklad oprava malej chyby je zaznamenaná rovnako ako pridanie podpory pre Lighting Network. Ako všeobecný ukazovateľ zdokonaľovania kódu však počty commitov môžu byť užitočný nástroj pre zistenie, či projekt ešte žije.

Počet commitov projektu 0x za posledného štvrťroka

Projekt, ktorý za posledné tri mesiace pracoval na aktualizáciách najviac je v súčasnosti 0x s počtom commitov 1,889. Spoločnosť 0x pracuje na spustení V2 protokolu, ktorý umožní tokenizáciu v podobe ERC-721 a ďalších derivátov. Tento protokol by mal byť spustený už 30. júla. Možno aj toto je jeden z dôvodov, prečo 0x v posledné dni vidíme v zelených číslach viac, než ostatné kryptomeny.

Bitcoin sa umiestnil na 40.  mieste, ale treba uznať, že jeho počet commitov je stabilný v čase a nepodlieha veľkým výkyvom. Ethereum sa umiestilo až na 63. mieste s počtom commitov 207.

Zhodnotenie počtu commitov za posledných 6 mesiacov

Graf počtu commitov za posledných 6 mesiacov

Za posledných 6 mesiacov víťazí v počte commitov EOS s číslom 3,390. Toto číslo výrazne ovplyvnilo spustenie mainnetu, na ktorom ich vývojári prednedávnom intenzívne pracovali. Druhá kryptomena je Nulls a tretí je spomínaný 0x — ich vývojári očividne nespia.

Bitcoin sa umiesnil na 32. mieste a Ethereum na 69. mieste.

Počet commitov do zdrojového kódu Bitcoinu za posledných 6 mesiacov

Vyššie zobrazené grafy síce nezohľadňujú typ commitu, ale môžu byť aspoň približným vodítkom toho, ako daná spoločnosť či komunita pracuje na svojom produkte. Zvýšená alebo stabilná aktivita počas celého roka zo sebou väčšinou prináša rôzne vylepšenia a aktualizácie, ktoré môžu zhodnotiť danú kryptomenu. Ak projekt neinovuje, často príde konkurencia, ktorá tak urobí.

Myslíte si, že počet commitov je jeden z nástrojov, ktorým môžeme určovať kvalitu projektu? Vybrali by ste si do svojho portfólia kryptomenu, ktorá je na Githube neaktívna od konca minulého roka? A ako na tom stojí vaša obľúbená kryptomena? Github aktivitu môžete sledovať priamo na portáli GitHub, alebo na portáli Cryptomiso.

Zdoj: cryptomiso.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...