Sledujte nás aj na

Walmart spolupracoval s IBM už viac ako rok na testovaní a príprave implementácie blockchain technológie, ktorú IBM ponúka v rámci svojho partnerstva s Hyperledger Fabric. Walmart plánuje blockchain implementovať v oblasti zásobovacieho reťazca, kde mu pomôže rýchlejšie a lacnejšie zisťovať, pôvod ponúkaných produktov.

Všetci dodávatelia produktov, ktorí boli zaradení do prvého kola blockchain projektu musia prejsť na nový systém do 30. septembra 2019. Doteraz trvalo Walmartu dohľadávanie potravín až 7 dní, čo predstavovalo značný problém v prípade, že sa vyskytlo podozrenie na nakazenie nejakého zdroja potravín na základe testov produktu. S blockchain technológiou, ktorú Walmart zaviedol (ako prvý krok v oblasti listovej zelene), je tento proces skrátený na približne 2.2 sekundy. A to nešetrí len čas, ale aj peniaze.

Vďaka tak rýchlemu procesu dokáže Walmart v priebehu niekoľkých sekúnd identifikovať potenciálne nakazené potraviny a stiahnuť ich z obehu. Toto opatrenie má zaistiť lepšiu kvalitu a bezpečnosť potravín, taktiež znížiť počet žalôb a prípadov nakazenia zákazníka.

Prečo je práve blockchain tá správna technológia pre manažment zásobovacieho reťazca?

Zdieľaná databáza

Táto forma databázy umožňuje sprístupniť informácie na prezeranie, alebo upravovanie všetkým stranám v biznis sieti. Povolenia v tejto sieti zabezpečujú, že všetky strany majú prístup len k relevantným informáciám.

IBM spúšťa platobný systém postavený na blockchaine Stellar

Toto je jedna zo základných výhod, ktorú Walmart identifikoval v spolupráci s IBM. Prehľadnosť procesu, ktorú vytvára blockchain, umožňuje v priebehu sekúnd vystopovať akýkoľvek produkt s úplnou istotou.

Súkromie

IBM, ktorá Walmartu súkromný blockchain poskytuje, definovalo túto technológiu nasledovne:

Privátny blockchain je taký blockchain, v ktorom je na účasť potrebná pozvánka tvorcu siete, alebo táto pozvánka musí prejsť schvaľovacím procesom siete (anglicky consensus — pozn. red.).

Pri takejto forme blockchainu má každá strana presne definované povolenia na prehliadanie, zmenu, či pridávanie obsahu. Tie závisia na jednotlivých zodpovednostiach v rámci zásobovacieho reťazca a sú dané a schvaľované vopred.

Dôvera

Všetky pohyby v databáze sú verifikované účastníkmi, ktorí sú v privátnych sieťach dopredu určení. Keď je raz nejaká transakcia pridaná a verifikovaná, znamená to, že je dôveryhodná pre všetkých členov siete.

Takýto systém zaistenia dôvery medzi účastníkmi dokáže výrazne znížiť náklady na audit a zaistiť dodržiavanie predpisov. Walmart mal ako strategický cieľ pri implementácii tohto projektu zlepšiť sledovanie a dohľadanie potenciálne infikovaných produktov. To znamená, že blockchain dokáže nielen zefektívniť vyhľadávanie, ale hlavne to dokáže robiť s vysokou mierou istoty.

Blockchain teda Walmartu priniesol tieto výhody:

  1. Šetrenie času: V prípade Walmartu sa podarilo docieliť skrátenie sledovacieho cyklu zo siedmich dní na menej ako tri sekundy.
  2. Znižovanie rizík: Vzhľadom na to, že blockchain dokáže vo veľkej miere zamedziť vytváraniu falošných informácií, znižuje sa tým riziko, že by z obehu boli stiahnuté potraviny, ktoré sú zdravé a v perfektom stave. Tým sa nie len šetria náklady, ale aj životné prostredie.
  3. Vytváranie lepšieho vzťahu so sieťou partnerov: Verifikácia transakcií a dohody pred vstupom do siete pomáhajú budovať dôveru medzi partnermi.
  4. Znižovanie nákladov na dohľadávanie: Dohľadanie v starom systéme nebolo len časovo, ale aj finančne náročné. S blockchainom sa výrazne redukuje priemerná cena hľadania pôvodu potravín.
  5. Poskytuje prístup k dátam v reálnom čase: Nevznikajú žiadne oneskorenia, ktoré mohli byť  následkom toho, že partneri mali individuálne centralizované databázy.

Je blockchain vhodný pre Váš biznis?

Walmart bol jeden z prvých, ale jednoznačne nie posledných osvojiteľov tejto technológie na správu časti svojho zásobovacieho reťazca a má plány ďalej rozširovať zoznam produktov na blockchaine. Vďaka tomu, ako skoro sa Walmartu podarilo identifikovať pridanú hodnotu ktorú blockchain prináša, máme možnosť vidieť reálne príklady a učiť sa, aké ďalšie využitia môže priniesť.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...