Sledujte nás aj na

Prednedávnom sme sa pozreli na polročnú analýzu Bitcoinu a to, ako sa mu zatiaľ darilo či nedarilo v roku 2018. Kryptomenový trh sa za posledný týždeň trochu spamätal a boli sme svedkami azda najvýraznejšieho rastu za posledné mesiace. Bitcoin potvrdzuje svoju dominanciu a naďalej ostáva pohodlne usadený na pomyselnom kryptomenovom tróne. Poradie ostatných altcoinov sa však za posledného pol roka výrazne pomenilo.

Prvá polovica roku 2018 bola pre všetky kryptomeny celkom zaujímavá. Napriek klesajúcim cenám naprieč celým trhom, je zrejmé, že ani súčasná hybnosť nehrá v prospech altcoinov. Bitcoin na seba strháva všetku pozornosť a svoju dominanciu ešte zvyšuje. Pri pohľade na prvé štyri miesta v rebríčku kryptomien podľa trhovej kapitalizácie sa nezmenilo prakticky nič. Rovnaké štyri meny len trochu iné poradie.

TOP 20 kryptomien, január 2018

Pre veľa ľudí môže byť ťažké udržať krok s tak rýchlo sa meniacimi cenami a tým, čo tieto zmeny vyvolalo. Hoci to môže byť náročné, je dôležité zachovať si aspoň mierny nadhľad a pozerať sa aj na iné dáta ako vývoj ceny za posledných 24 hodín. Pozrieť sa spätne aj rok dozadu či porovnať si ceny kryptomien s predošlým rokom nie je vôbec na škodu. Za posledný polrok sa pomaly, ale isto vytratili nepodstatné alebo podvodné projekty a do popredia sa tlačia tie perspektívne. Perspektívne aspoň z krátkodobého hľadiska. Kľudne sa môže stať, že aj tie najperspektívnejšie projekty tu o rok nebudú.

TOP 20 kryptomien, júl 2018

Dianie v TOP 10

V posledných šiestich mesiacoch sa na prvých štyroch miestach akurát pomenilo poradie tých istých coinov. Podľa trhovej kapitalizácie už tradične vedie Bitcoin, nasleduje Ethereum, XRP a Bitcoin Cash. Miesto číslo 5 už dávno nepatrí projektu Cardano, ktoré trochu stagnuje, ale stále sa drží v prvej desiatke, konkrétne na ôsmom mieste. Jeho miesto prevzal EOS, po ktorom nasleduje XLM. Obe tieto meny si za šesť mesiacov výrazne polepšili. EOS až o 7 miest a Stellar Lumens o dve miesta, a to aj napriek výraznému medvediemu tlaku.

Litecoin sa stále drží medzi prvou desiatkou a stabilne sa pohybuje okolo šiesteho, siedmeho miesta. Aktuálne je to 7. miesto, ale treba poznamenať, že LTC je veľmi stabilná mena, ktorá si našla vo svete množstvo priaznivcov, ktorí ju používajú dennodenne.

IOTA si svoje miesto v prvej desiatke získala relatívne bez problémov a odvtedy sa tam aj úspešne drží. To môže naznačovať naozaj kvalitný projekt či silnú fanušíkovskú základňu. Už predtým vystrelila jej cena nad $5 a s úspešným spúšťaním nových projektov sa to môže opäť zopakovať.

Prvú desiatku aktuálne uzatvára stablecoin Tether (USDT), ktorý ešte stále vyvoláva diskusiu medzi používateľmi kryptomien, a to či je skutočne krytý dolárom alebo nie ostáva otázne. Je to veľmi kontroverzné aktívum, hoci sa ukázalo ako prospešné pre celé kryptomenové odvetvie.

Ako to vyzerá mimo TOP 10?

Mimo 10 najlepších kryptomien sa tiež deje veľa zmien. TRON je na jedenástom mieste v porovnaní s predošlým deviatym miestom. NEO sa už viac menej isto pohybuje do 15-teho miesta. Netreba zabúdať, že NEO dosiahlo svoje ATH (All Time High) na úrovni $196. Je to solídny projekt, ktorý sa na podobné cifry ešte môže vrátiť.

Monero je jedinou menou, ktorá v uplynulých šiestich mesiacoch nezaznamenala žiadnu významnú zmenu, hoci jeho trhová kapitalizácia prekročila aj konkurenčnú anonymnú menu Dash. Za zmienku stoja ešte aj menej výrazné forky Monera.

Keď už hovoríme o mene Dash, tá sa z jedenásteho miesta prepadla o tri miesta dozadu, zatiaľ čo Ethereum Classic si o tri miesta polepšil napriek svojej pomerne vysokej volatilite. Dash mal na konci minulého roka ATH na neuveriteľných $1,642, pričom dnes sa obchoduje na hodnotách okolo $250.

Z prvej dvadsiatky sa vytratili relatívne slušné projekty ako Qtum, Lisk, Icon či Nano. Nahradili ich však možno ešte lepšie projekty ako VeChain, Binance Coin a OmiseGo.

Altcoiny zvyčajne zažívajú oveľa vyššiu volatilitu ako Bitcoin. Ak hodnota Bitcoinu klesne, všetky ostatné meny to môže zasiahnuť oveľa silnejšie. Kto vie, o pol roka môže byť toto poradie opäť úplne iné, ale prvé priečky sa v dohľadnej dobe meniť nebudú.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...