Sledujte nás aj na

ICO (Initial Coin Offering) modely zbierania kapitálu sú tu už niekoľko rokov, no za posledný rok sa začali množiť rýchlejšie než baktérie v Petriho miske. Pokiaľ svetové regulačné orgány úplne nezakážu ICO, v nasledujúcej dekáde ich môžu byť milióny.

Existujú vážne dôvody, prečo sa regulátori obávajú ICO. Štatistiky ukazujú, že až 59 % všetkých projektov vzniknutých pomocou ICO stroskotalo alebo boli podvody. Tisícky článkov, postov na blogoch a vyjadrení od kryptodržiteľov zdôrazňujú, že krypto je veľmi mladý priemysel a stále je experiment, takže investovanie v tejto sfére je veľmi riskantné.

Idea rýchleho zhodnotenia svojich investícii však oslovila mnoho ľudí. Problém je v tom, že existuje mnoho takých projektov, ktoré môžu zmiasť i ostrieľaných investorov. Je nejaká cesta, ako zistiť, ktorý projekt má a ktorý naopak nemá potenciál? V skutočnosti existuje viac, ako len jedna metóda, ktorá môže byť nápomocná.

Ide o podvod?

To je zrejme prvá otázka, ktorú si investori kladú. Je veľká pravdepodobnosť, že ICO o ktorých ste už počuli, sú riadené nečestnými ľuďmi. Ich hlavným zámerom je vytvoriť čo najatraktívnejšiu stránku a prilákať ľudí, no nad vytvorením reálneho produktu ani len nepremýšľajú.

Ako teda rozoznať, či je daný ICO projekt podvod? 100 percentná istota neexistuje snáď nikde a všetko môže mať rozličné vysvetlenie. Investori by však mali dbať na určité výstrahy, pri hodnotení ICO.

  • White paper (WP): Je veľmi dôležitou časťou každého projektu. Nemá síce právnu váhu a technicky vzaté nie je nič viac, ako pekne naštylizovaný prospekt. Projektový tím vrámci WP vysvetľuje svoje ciele, produkt a hlavne časový rámec realizácie. Ak daný projekt nemá WP, nie je to dobrým znakom. Zlým signálom je aj lajdácky spracovaný WP, či WP s nerealistickými vyhliadkami na zisk a časový horizont realizácie. Neustále rozprávanie o istej veci, bez reálnych odpovedí na konkrétne otázky, ktoré investorov zaujímajú. Niektoré ICO projekty zájdu dokonca až tak ďaleko, že WP jednoducho odkopírujú od niekoho iného.
  • Tím: Niektoré tímy si i z rozumných dôvodov želajú ostať anonymné. Doposiaľ sa neprišlo na to, kto vlastne stojí za WP Bitcoinu. Meno tvorcu BTC Satoshi Nakamoto nie je reálne, ale jedná sa o vymyslený pseudonym. Podvodníci sa však zameriavajú na dosiahnutie realistického obrazu celého tímu a na stránke predstavujú podvodné osoby. Vždy si treba čo najviac zistiť o ľuďoch, ktorým sa chystáte dať svoje peniaze. Ich preferencie a odporúčania môžete získať z ich účtov na sociálnych médiach a od skúsených kryptoinvestorov .
  • Technológia: Slovo blockchain je v tejto dobe veľmi zvučným slovom v mnohých odvetviach. Stále viac a viac spoločností začína využívať túto prelomovú technológiu. Treba si však uvedomiť, či v mnohých prípadoch ide naozaj o realistické a vhodné využitie blockchainu. V najlepšom prípade pôjde o sľubný trefný projekt a v najhoršom pôjde o podvod. Podobne to je so zdrojovým kódom projektu. Ak zatiaľ neexistuje a nie je ani vo vývoji alebo proste nedáva zmysel ani niekomu, kto sa vyzná, ide opäť o podvod.

Ako rozoznať dobrý „White paper“?

Bude to fungovať?

Zatiaľ čo tieto opatrenia sú len základom, nemôžete očakávať, že vás úplne ochránia. Zločinci si uvedomujú toto povedomie investorov, takže vymýšľajú stále nové techniky na oklamanie ľudí.

4 hlavné faktory ovplyvňujúce úspešnosť ICO

Podvody však nie sú jediným rizikom pri investovaní do ICO. Mnohé projekty sú skutočné a čestné, no stroskotajú kvôli nerealistickým očakávaniam, zlému plánovaniu a iným problémom spojených s neprofesionalitou tímu.

Jednoduchou odpoveďou na túto základnú otázku je – nie. Hocijaký profesionálny investor, či manažér fondu vám povie, že 99 % všetkých ICO projektov do ktorých investovali, zlyhalo.

92 % blockchain projektov už zlyhalo!

Existuje však nejaká možnosť, ako odhaliť, či daný projekt teda bude fungovať, i napriek toľkým neistotám? Odpoveď je áno. Ide však o to, či veríte vlastnému úsudku alebo úsudku iných ľudí so skúsenosťami. Pozrite sa na to, či v tíme dominuje nejaká známa, vysoko rešpektovaná osoba. Pozor, nie celebrita, ktorá iba robí danému projektu promo. Musí to byť niekto, kto pôsobí v danom odvetví už dlhší čas a viete dokonca o niečom, čo ten človek reálne spravil. Ak sa takýto človek domnieva, že projekt si zaslúži jeho účasť, znamená to, že šanca na prípadný úspech bude vyššia.

Ďalšia možnosť je špecifická pre kryptopriemysel. Technológia blockchain umožnila vytvorenie preukázateľne spravodlivých systémov na predpovede a ako sa zatiaľ ukazuje, kolektívna múdrosť tisícok ľudí prináša dosť dobré výsledky. Existujú najmenej tri prominentné a rešpektované projekty tohto druhu: AugurGnosis a Wings. Každý z nich ponúka slušnú funkčnosť, hoci prvé dva sa sústreďujú na budúce predpovede, zatiaľ čo tretí sa týka odhadu prebiehajúcich udalostí získavania finančných prostriedkov v kryptopriemysle.

Predikčný trh v podstate pracuje podobne ako žolík „opýtam sa publika“ v hre Milionár. Rozdiel je v tom, že oni odpovedajú na otázky, na ktoré nikto dopredu nepozná odpoveď tak, ako aj to, „Kto bude hrať v ďalšom Super Bowl?“, „Bude o tri mesiace v tomto čase pršať?“ alebo „Stane sa projekt X úspešným?“. Odpovede pochádzajúce od tisícov ďalších ľudí nakoniec prinesú pravdepodobný obraz pre určitý výsledok. Ako sa ukáže, najčastejšie odpovede majú vo väčšine prípadov tendenciu byť správne.

Záver

Bohužiaľ neexistuje sto percentná istota toho, či nejaký ICO bude úspešný a projekt splní svoje ciele. Každá investícia je hra šancí a niet žiadnej zábezpeky, okrem vášho vlastného presvedčenia. Investovanie je však aj hra so skúsenosťami, kde najzákladnejším pravidlom je „Nikdy neinvestujte viacej, než si môžete dovoliť stratiť!“. Vždy to majte na pamäti, nech si už zvolíte akúkoľvek cestu investovania.

Víkendový ฿ulletin: Security tokeny ako nástupca ICO a bezpečná forma investovania

Zdroj: bitcoinist.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...