Sledujte nás aj na

Bitcoin je často nazývaný „digitálne zlato“. Mnohí o ňom hovoria ako o komodite, ktorá má veľký potenciál zhodnotenia. Získava teda povesť, ktorú si zlato budovalo stovky rokov. Aj napriek tomu, zatiaľ pozorujeme len veľmi malú koreláciu medzi zlatom a Bitcoinom. Tento článok sa preto pozrie na rozdiely medzi týmito formami investície a odhalí prečo Bitcoin (zatiaľ?) nemá významný vplyv na ceny zlata.

Druh Investície

Zlato a Bitcoin sú veľmi odlišné typy investície. Ľudia investujú do zlata, pretože zlato je považované za relatívne odolné voči inflácii. Toto je možné pochopiť na jednoduchom príklade:

Predstavte si, že máte v roku 1970 39 amerických dolárov. Za tieto peniaze si v tomto čase môžete kúpiť napríklad nový luxusný oblek, alebo jednu uncu zlata. Ak ste sa rozhodli kúpiť si zlato, počkali ste do roku 2018 a zlato predali, z peňazí ktoré ste dostali za túto zlatú uncu si môžete ísť kúpiť luxusný oblek. Ak ste sa však rozhodli ponechať si 39 dolárov (napríklad na bankovom účte, alebo doma pod vankúšom), dnes z toho môžete kúpiť možno tak obed sebe a svojim dvom kamarátom v KFC. Zlato ochránilo hodnotu Vašich peňazí pred infláciou.

Rast hodnoty zlata je pomerne stabilný, najmä v porovnaní s Bitcoinom. Ľudia stále investujú do Bitcoinu na základe vidiny rýchleho rastu, nakoľko je jeho cena viditeľnejšie poháňaná trhovým dopytom. Táto vlastnosť je silnejšia ako pri zlate práve vďaka tomu, že Bitcoin technológia vynecháva z rovnice prostredníkov, ktorí majú často možnosť ceny manipulovať. Bitcoin sa preto dá považovať za dynamickejšiu formu investície, ako tradičné zlato, aj napriek tomu, že je často k nemu prirovnávaný. Zlato predstavovalo vždy „bezpečnú cestu“ vďaka rokmi overenej nízkej fluktuácii. Táto zásadná odlišnosť rozdeľuje trh na dva tábory, na základe averzie voči riziku, ktoré populácia má.

Bude v budúcnosti slúžiť blockchain ako nástroj na sledovanie zlata?

Veľkosť trhu

Ďalším dôvodom, prečo sú tieto dve investičné možnosti odlišné je, že aj napriek „hypu“ alebo mánie, ktorú Bitcoin okolo seba vytvoril, stále existuje len malá časť populácie, ktorá do Bitcoinu investuje alebo v ňom už peniaze zainvestované má.

V porovnaní so zlatom, Bitcoin tvorí len malú časť investičného portfólia, a preto akékoľvek zmeny nemajú veľkú váhu na vývoj ceny zlata. Na to, aby Bitcoin (alebo akákoľvek iná kryptomena) mala vplyv na vývoj tradičných investičných komodít, musia ich trhy nabrať na objeme.

Aká je možná budúcnosť?

Je pravda, že trh so zlatom je oveľa väčší, silnejší a stabilnejší, ako Bitcoin trh. Bitcoin však, a toto platí pre kryptomeny všeobecne, je na rýchlom vzostupe. Ako jeho trh rastie, ceny kryptomien majú ďaleko väčší potenciál rýchleho rastu než zlato, ktoré je známe stabilnejším a pomalým rastom. Je však nutné spomenúť, že z investičného hľadiska je jeden z najväčších problémov Bitcoinu práve nízka cenová stabilita. Väčšiu istotu môže priniesť reguláciavstup veľkých hráčov na trh.

Inštitucionálni krypto investori podľa prieskumu očakávajú dobré vyhliadky počas ekonomickej recesie

Vývoj a vzťah zlata a Bitcoinu bude v najbližších mesiacoch a rokoch určite zaujímavé sledovať. Bitcoin je stále v počiatočných fázach čo sa týka adopcie. Akonáhle bude trh Bitcoinu konkurovať veľkosťou trhu zlata, uvidíme aký je naozaj ich vzťah, a či investori vnímajú Bitcoin ako potenciálnu náhradu za investíciu do zlata.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...