Sledujte nás aj na

Neexistuje takmer žiadny univerzálny návod, pokiaľ ide o investovanie do tokenov a ICO (Initial Coin Offering), no v tomto článku sa dozviete, na čo je dobré sa zamerať pri výbere toho správneho ICO pre Vás.

White paper

Základom každého ICO je white paper – dokument, ktorý podrobne popisuje väčšinu aspektov projektu, do ktorého sa chystáte investovať. Neexistuje žiadna norma, ako by taký white paper mal vyzerať. Existujú však akési sekcie, ktoré by každý dobrý white paper mal obsahovať:

  • Problém
  • Riešenie a produkt
  • Implementácia tokenu (ako bude token pracovať s produktom, ekonomická a technická vízia tokenu)
  • Predstavenie tímu
  • Plán na zavedenie tokenu

Tím stojaci za projektom

Sekcia – tím, je najdôležitejšia časť každého white paperu. Existuje mnoho príbehov o tom, ako sa skvelý tím s prvotným hrozným nápadom prepracoval postupne k niečomu inému ale za to úspešnému. Android bol pôvodne systém pre fotoaparáty, Nokia bola drevárska spoločnosť, Pinterest bola zo začiatku nákupná aplikácia, potom sociálna sieť a nakoniec sa znova obrátila naspäť k nákupnej aplikácii. Je ťažké určiť, čo robí dobrý tím dobrým, avšak treba si dávať pozor na slabé články, ktoré by mohli tím zabrzdiť.

Vedia títo ľudia, o čom hovoria?

Väčšina z ICO projektov vyzbiera finančné prostriedky bez toho, aby mali medzi sebou blockchainového inžiniera domnievajúc sa, že získajú dostatok peňazí na to, aby si jedného našli, keď to budú potrebovať. Avšak dobrí inžinieri so skúsenosťami v tejto oblasti sa hľadajú oveľa ťažšie, než si myslíte. A práve blockchainoví inžinieri sú tou najdrahšou položkou začínajúcej ICO organizácie. Ak sa v tíme nenachádza človek s významnými skúsenosťami v oblasti blockchainových technológií, je to jasný signál, že organizácia nemá predstavu, čo všetko takýto projekt obnáša. Drvivá väčšina takýchto projektov končí krachom.

Čo zatiaľ spravili pre svoj projekt?

Ohromná časť ICO projektov vyzbiera milióny dolárov na základne silného white paperu, nejakých prezentácií, videí a reklám a… to je všetko. Žiadny produkt, žiadny užívatelia, žiadne transakcie. Organizácie, ktoré to myslia so svojím projektom naozaj vážne ho zväčša začnú budovať už pred tým/v priebehu zbierania finančného kapitálu pomocou ICO.

Aký je plán?

Ako plánuje organizácia využiť finančné prostriedky? Jedným z veľkých finančných machinácií, ktoré sa uskutočňujú na „pôde ICO“, sú organizácie, ktoré sľubujú využiť veľké časti svojho kapitálu na vytvorenie priemyselného konzorcia, neziskového piliera alebo sériu udalostí v prospech priemyslu. Môže to byť cynický pohľad, ale je tu veľká šanca, že to je len spôsob, ako vyzbierané finančné prostriedky vliať do určitej firmy (a pravdepodobne v prospech konkrétnej osoby) s cieľom obohatiť sa.

Kedy bude token uvedený na burzu?

Žiadna odpoveď alebo odpoveď, ktorá prekračuje 30-60 dní, je jednoducho neprijateľná a predstavuje riziko, že tím plánuje manipulovať s cenou tokenu pred tým, ako Vám bude umožnené nakúpiť viac / predať / všeobecne obchodovať s Vašimi tokenmi.

Aký je plán vývoja produktu?

Je všeobecne dobré vedieť podrobný plán na nasledujúcich 12-18 mesiacov (čo zahŕňa minimálne spustenie beta verzie). Ak to tím zverejní, je to jasný ukazovateľ toho, že organizácia má víziu o budúcom smerovaní projektu.

Ďalšie podstatné otázky

Ako bude organizácia spolupracovať s tokenom, po jeho uvedení na trh? Aké sú udalosti, ktoré spúšťajú predaj týchto tokenov na trhoch (predstavujú problémy pre ekonomiku vášho tokenu)? Bude organizácia vykonávať spätné odkúpenie tokenu?

Pár slov na záver

Neexistuje zaručený návod, ako nájsť dobré ICO so svetlou budúcnosťou. Avšak pokiaľ sa budete pýtať podobné otázky, ako sú uvedené v tomto článku, máte dosť veľkú šancu rozoznať projekty, ktoré to myslia vážne a projekty, ktoré chcú od Vás len vyzbierať peniaze a obohatiť sa v ICO kampani. Ak plánujete investovať do ICO projektu, buďte opatrný a nezabudnite používať svoju vlastnú hlavu. Koniec koncov sú to len Vaše peniaze a Vy jediný ste za ne zodpovedný.

Pamätajte: Tento článok je čisto informatívny a neslúži ako finančné poradenstvo. Neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiťZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...