Sledujte nás aj na

Po stáročia bolo zlato považované za jeden z najbezpečnejších a najziskovejších prostriedkov na skladovanie kapitálu. S príchodom a popularizáciou Bitcoinu sa však táto kryptomena stala známou ako „digitálne zlato“. V súčasnosti majú ako zlato, tak aj kryptomeny skalných zástancov a kritikov. Ktoré aktívum je na tom lepšie zo strany ziskovosti, zlato alebo TOP 5 kryptomien?

V zaujímavej štúdii spoločnosti DataLight sa analytici rozhodli porovnať výkonnosť tradičného aktíva – zlata, s jeho digitálnym náprotivkom a zistiť, koľko by investor potenciálne zarobil investovaním $1,000 v júni 2014 do zlata alebo do súčasných TOP 5 kryptomien (podľa trhovej kapitalizácii): bitcoin, XRP, litecoin, ether alebo bitcoin cash.

XRP zosadilo zlato, na trh sa dostáva Ethereum

 

Priebeh investície $1,000 do jednotlivých komodít je znázornení na videu. Z neho môžeme vidieť, že zlato si prvú priečku držalo len mesiac. Už v júli 2014 totiž XRP prekonal ziskovosť zlata, ktoré sa už nikdy nedostalo na prvé miesto. Dokonca postupom času sa v rebríčku prepadávalo čoraz nižšie.

Podľa prvotného opisu Vitalika Buterina z konca roka 2013, Ethereum je s inovatívnym skriptovacím jazykom a smart kontraktmi novou generáciou blockchainu. Po tom, ako bol Ethereum blockchain spustený 30. júla 2015, stala sa táto platforma podstatným hráčom na poli kryptomien. Už vo februári 2016 natívna kryptomena Ethereum siete, ether (ETH), dosahovala 100-percentné zisky. Rast ETH však nepoľavil a len 2 roky po jeho uvedení vykazoval neuveriteľné 100,000-percentné zhodnotenie.

Víkendový ฿ulletin: Blockchain bez bitcoinu

Súboj kryptomien: Vznik Bitcoin Cashu, rivalita medzi XRP a ETH

1. augusta 2017 došlo k rozštiepeniu originálnej Bitcoin siete a vzniku Bitcoin Cashu (BCH), najúspešnejšieho forku BTC. Pôvodnou motiváciou za vznikom BCH bolo vyriešenie problémov so škálovaním a rýchlosťou potvrdzovania transakcií v BTC sieti. Namiesto originálnej veľkosti blokov v BTC sieti – 1 MB, sa tvorcovia BCH rozhodli využívať bloky o veľkosti 8 MB.

Ako všetci viete, neuveriteľný rast kryptomien vyvrcholil na prelome rokov 2017/2018. Ak ste v roku 2014 investovali do XRP $1,000, na doterajšom vrchole kryptomenového trhu ste mali neuveriteľných $730,253.

Napriek tomu, že ETH dlhodobo kraľovalo rebríčku ziskovosti, XRP sa na konci septembra 2018 opäť dostalo prvú priečku. Táto divoká bitka medzi XRP a ETH pokračuje až do prítomnosti, pričom spomínané kryptomeny sa neustále striedajú medzi prvým a druhým miestom.

Je možné, aby bitcoin nahradil zlato? Čo by to spravilo s jeho hodnotou?

Záver

Hoci zlato možno považovať za históriou osvedčeného uchovávateľa hodnoty, sotva ho možno nazvať úspešnou investíciou. Napriek svojej prudko volatilnej povahe sa kryptomeny ukázali ako najziskovejšie aktíva pre šikovných investorov.

Zdroj: datalight.meZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...