Sledujte nás aj na

Vzhľadom na pevne stanovený celkový počet Bitcoinov bývalý produktový riaditeľ Google Steve Lee uviedol, že iba 1 percento svetovej populácie môže vlastniť viac ako 0.28 BTC.

„Ak vlastníte 0.28 BTC a držíte ich, môžete si byť istí, že nie viac ako 1% súčasnej svetovej populácie môže mať niekedy viac BTC ako Vy. Skromná investícia vo výške $1,830 Vám dnes dokáže zaistiť, že budete patriť k jednému percentu ľudí vlastniacich nezanedbateľné množstvo BTC,“ vysvetlil Lee.

Počas nasledujúcich niekoľkých rokov sa bude množstvo dostupných Bitcoinov len zmenšovať, pretože ďalší investori a inštitúcie budú aj naďalej kryptomenu hromadiť, čo by mohlo ďalej znižovať potenciálny počet jednotlivcov, ktorí by mohli vlastniť celý jeden Bitcoin (1 BTC).

Zásoba Bitcoinu je nižšia ako 21 miliónov

Ako už mnohí vedia, množstvo Bitcoinov je pevne stanovené na 21 miliónov. Je to pevne stanovená menová politika protokolu a toto číslo nemožno zmeniť. A v tom tkvie krása Bitcoinu.

Koncom roka 2017 spoločnosť Chainalysis, blockchainová analytická spoločnosť, ktorá monitoruje a skúma kryptomenové transakcie, odhalila vo výskumnej správe, že až štyri milióny BTC sú natrvalo stratené v dôsledku krádeže, straty peňaženky a súkromných kľúčov a nečinnej peňaženky tvorcu Bitcoinu Satoshiho Nakamota, o ktorej experti povedali, že už nie je prístupná. Na nej by sa malo nachádzať 1 milión Bitcoinov.

4 milióny Bitcoinov môžu byť navždy stratené

Kim Grauer, vedúca ekonómka v spoločnosti Chainalysis v tom čase uviedla, že táto štvormiliónová strata zásoby BTC sa momentálne neberie pri hodnotení trhovej kapitalizácie do úvahy. To znamená, že skutočná cena BTC by mohla byť podstatne vyššia, pretože sa odhaduje, že sa celkovo stratí 4 až 6 miliónov BTC.

„Je to veľmi zložitá otázka. Na jednej strane priame výpočty týkajúce sa trhovej kapitalizácie neberú do úvahy stratené mince. Vzhľadom na to, akú vysokú mieru špekulácie predstavuje táto oblasť, výpočty, ktoré počítajú so stratenými Bitcoinami by mohli výrazne ovplyvniť investorov a ich nákupnú náladu,“ povedala Kim Grauer.

Hodnota 0.28 BTC, ktorú uviedol Lee, predpokladá, že ponuka Bitcoinu bude 21 miliónov, pretože rozdeľuje 21 miliónov medzi svetovú populáciu, ktorá je približne 7.442 miliardy ľudí. Ak je výsledok výskumu firmy Chainalysis správny a 4 až 6 miliónov BTC je nenávratne preč, ponuka Bitcoinu by sa tak mala pohybovať na hranici 16 až 17 miliónom.

Na základe tohto odhadu môže vlastniť viac ako 0.28 BTC iba 0.8 % svetovej populácie a menej ako 0.2 % populácie môže vlastniť viac ako 1 BTC. Tento odhad však ráta s rovnomerným rozdelením Bitcoinov pre všetkých na svete, čo takmer s istotou nastať nemôže. Spomínané percentá sa teda naďalej znižujú.

Pre porovnanie, ak by ste chceli vlastniť 1 % všetkého dostupného zlata na svete (tj. približne 187,200 ton) potrebujete mať 0.0252 kg zlata, čo momentálne predstavuje investíciu vo výške $968.

Je Bitcoin podhodnotený?

Vzhľadom na obmedzenú ponuku Bitcoin a zvyšujúcu sa hodnotu kryptomien sa v nasledujúcich rokoch pochopiteľne očakáva podstatné zníženie hodnoty 0.2 %.

10 dôvodov podporujúcich Bitcoin maximalizmus

Skutočnosť, že akýkoľvek investor na globálnom trhu sa môže umiestniť v rámci 1 % svetovej populácie s investíciou $1,830, dokazuje, že trh s kryptomenami je stále na svojom začiatku, a pokiaľ ide o adopciu, rozvoj trhu, infraštruktúru a reguláciu, sektor môže v strednom až dlhodobom horizonte výrazne rásť. Na konci roka 2017 sme videli, kam je schopný trh narásť za relatívne krátku dobu. Ak by sa podobný scenár zopakoval, investícia $1,830 by sa tak rázom mohla premeniť na približne $5,600, čo je viac ako 3-násobný nárast.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...