Sledujte nás aj na

Katastrálne úrady len vo Veľkej Británii obdržali za minulý rok reklamácie vo výške 9.5 milióna libier, v priemernej hodnote 168,900 libier na jednu pohľadávku, z dôvodu podvodov či falšovania údajov. Väčšina z týchto prípadov sa týkala sfalšovaného vlastníctva pôdy a nesprávne podaných dokumentov (ľudské chyby). Je teda zrejmé, že existuje potreba lepšieho spôsobu overovania transakcií v oblasti úradných postupov súvisiacich s vlastníctvom pôdy.

Kataster sa často uvádza ako vhodný kandidát pre použitie blockchainu a Land LayBy je prvý nadnárodný blockchain register pochádzajúci z Kene, z Afriky. Najlepším spôsobom, ako vysvetliť blockchainový kataster nehnuteľností, je príklad toho, ako fungovalo vlastníctvo pozemkov a nehnuteľností pred kolonizáciou. V Afrike sa používal tzv. ústny konsenzus na riadenie vlastníctva.

Neexistoval žiadny centralizovaný systém či moc, ktorá by sa o vlastnícke práva starala. V podstate systém založený na konsenze znamenal, že dôvera nie je zahrnutá do jednej, napríklad vládnej entity, ale do viacerých ľudí po celej obci alebo meste. To nielen ponúklo väčšiu transparentnosť, ale tiež sťažilo korupciu (napr. úplatkárstvo) a podvody v komunite.

Napríklad ak chcela Alexia kúpiť pozemok akéhokoľvek druhu musela najskôr nájsť jeho majiteľa a následne dohodnúť cenu. Ak obe strany súhlasili, tak uzavreli zmluvu, ktorá musela byť predložená a schválená radou starších, ktorí žijú v tomto konkrétnom meste.

Členovia rady starších si musia pamätať tieto transakčné záznamy, takže ak v prípade, že niekto z nich nie je dostupný, stále dokáže rada potvrdiť a overiť, že transakcia sa uskutočnila. V dôsledku toho si nikto iný ako skutočný vlastník nemôže nárokovať vlastníctvo tejto pôdy.

Toto sa dá popísať ako akýsi “primitívny blockchain”. Distribuovaný ledger a technológia blockchain je založená presne na tomto systéme. Blockchain ukladá a zdieľa záznamy o transakciách nie v jednom, ale v tisícoch, ak nie v miliónoch prepojených počítačoch.

Projekt Land LayBy zavádza novú metodiku nákupu a predaja pôdy, s cieľom umožniť bezpečné investície odkiaľkoľvek. Land LayBy na to používa jedinečný a bezpečný blockchainový register a samozrejme smart kontrakty.

Každá transakcia je zaznamenaná v jednom bloku a viaceré bloky sú spojené bezpečným kľúčom, ktorý je známy ako hash. Jedinečná vec týkajúca sa hash kľúča je to, že sa nedá duplikovať, takže sa tým zabráni riziku falšovania alebo podvodu. Prostredníctvom Land LayBy by každá pozemková transakcia bola natrvalo zaznamenaná v blochchaine, ktorý bude verejne prístupný, takže každý môže vidieť alebo overiť pozemkové transakcie.

HRBE token

Pre prístup k tomuto blockchainovému katastru, budete potrebovať token HRBE. Token HRBE je predovšetkým jedinečný digitálny nástroj, ktorý uľahčuje interakciu a riadenie členov platformy, ktorí kontrolujú alebo potvrdzujú tieto pozemkové investície.

Zaujímavosťou je to, že počiatočná registrácia Vašej nehnuteľnosti je úplne bezplatná. Samotnou registráciou nehnuteľnosti alebo pôdy do systému nie je táto nehnuteľnosť ihneď viditeľná pre verejnosť alebo dostupná na predaj.

Land LayBy vybudovala platformu, ktorá teraz umožňuje medzinárodným organizáciám, finančným inštitúciám a prakticky každému, vyhľadávať, overovať a validovať bezpečné záznamy o pozemkoch. Táto revolúcia na trhu s pôdou nebola možná bez blockchain technológie, ktorá je základom tohto nového digitálneho katastra nehnuteľností.

Spôsob, akým toto všetko prepojí vlastníkov a kupujúcich, je prostredníctvom realitných kancelárií. Land LayBy už spolupracuje s mnohými štátnymi a súkromnými agentúrami, aby sa vlastníctvo pôdy stalo nielen oveľa bezpečnejšie, ale aj (cenovo) dostupnejšie.

Ako funguje Land LayBy?

Land LayBy má na backende štyri základné princípy:

  1. Smart kontrakty: Ako už bolo spomenuté, platforma využíva inteligentné zmluvy. Tie sú nevyhnutné pre uskutočnenie transakcie, takže akonáhle je kupujúci zaregistrovaný na platformu a uskutoční kúpu pozemku, spustí sa automatický proces, ktorý mu daný pozemok pripíše do jeho vlastníctva. Vykonávanie smart kontraktov nemôže byť ovplyvnené nikým. Dokonca ani výkonný riaditeľ Land LayBy nemôže ovplyvniť ich činnosť.
  2. Zdieľaný ledger: Keď sa uskutočňuje pozemková transakcia (nákup alebo predaj), do procesu sa zapája viacero strán vrátane kupujúceho, predávajúceho, vlády a realitnej kancelárie. Všetky tieto strany sú priamo alebo nepriamo zapojené do transakcie a každý z nich si vyžaduje kópiu transakčných údajov (ktoré sú rovnaké pre všetky strany). Land LayBy blockchain vytvára protokol o transakcii, ktorý je následne k dispozícii všetkým zainteresovaným stranám. Ak by boli zvlášť pripravované kópie každou zainteresovanou stranou vytváralo by to priestor pre ľudské chyby a iné spomínané problémy, ktorým sa chceme vyhnúť
  3. Ochrana osobných údajov: Transakcie nie sú verejne viditeľné pre všetkých v sieti dovtedy, dokým im príslušné strany nepovolia prístup. K dispozícii je funkcia, ktorá umožňuje, aby údaje o transakcii boli viditeľné len pre konkrétnych ľudí. Okrem toho aj špecifické informácie v zázname môžu byť jednotlivým stranám skryté, napr. cena nehnuteľnosti nebude dostupná pre vládne orgány.
  4. Dôvera: Medzi používateľom a platformou musí existovať pevná dôvera. Land LayBy je nielen bezpečná platforma, ale dáta v nej uložené sú nemenné.

Záver

Pozemné transakcie sú jednoduché, ale s množstvom skorumpovaných ľudí, nedostatkom dokumentov a realitných agentov, ktorí prijímajú úplatky sa proces stal veľmi riskantným, a dokonca pre investorov až odpudivým. Okrem toho množstvo byrokracie, ktoré je súčasťou procesu, vedie k mnohým ľudským chybám. Dá sa povedať, že ľudia si zaslúžia platformu ako Land LayBy.

Land LayBy pomôže ušetriť náklady a čas, obmedziť podvody a falšovanie, urobiť investície do pôdy pohodlnejšími a prístupnejšími a vybuduje sa tak platforma, ktorá bude prospešná pre mnohých. Navyše v budúcnosti môžeme očakávať, že platforma ponúkne nielen pozemkový register, ale aj register iných cenností, ako napríklad drahé vozidlá.

Užitočné odkazy

Obsah tohto článku je sponzorovaný. KryptoPortal za tento obsah nezodpovedá a nenesie žiadnu zodpovednosť za propagované produkty. Čitatelia by si mali spraviť vlastný výskum predtým, než podniknú akékoľvek kroky týkajúce sa spomínaných spoločností či produktov.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...