Sledujte nás aj na

Na prelome prvej dekády tohto milénia sme boli svedkami vzniku nového fenoménu dnešnej doby – sociálnych sietí. Facebook, ktorý vznikol v roku 2004, Twitter (2006) a Instagram (2010) si postupne získali priazeň naprieč širokým spektrom verejnosti. Aktuálne má táto trojica viac ako 3.65 miliardy používateľov, pričom len samotný Facebook ich má viac ako 2.3 miliardy.

S ich rastúcou popularitou však čoraz viac ľudí začína vyhľadávať alternatívne služby, ktoré nekladú dôraz na cenzúru. Ich pozornosť si tak získavajú rôzne decentralizované startupy, ktoré sa zameriavajú práve na zachovanie slobody prejavu.

Kryptomeny už môžete prijímať a odosielať aj v aplikácii WhatsApp

Decentralizované sociálne siete: Steemit a jeho alternatívy

Aj keď aktuálne existuje viacero decentralizovaných sociálnych platforiem, za najaktívnejšie by sme mohli označiť predovšetkým Steemit a Minds. Každá z nich už má viac ako jeden milión registrovaných používateľov. I keď je to priepastný rozdiel v porovnaní s centralizovanými sociálnymi platformami (Facebook, Twitter atď.), narozdiel od nich nie len že kladú dôraz na slobodu prejavu, ale aktívnych používateľov aj odmeňujú vo forme kryptomien.

Jedným z prvých projektov, ktorý svoj biznis model postavil na odmeňovaní svojich používateľov bol zmienený Steemit. Počiatky tejto decentralizovanej aplikácie postavenej na Steem blockchaine siahajú do roku 2016. Aktívni tvorcovia obsahu, ako aj členovia zapájajúci sa do diskusií sú odmeňovaní natívnym tokenom, ktorý nesie názov STEEM.

Členskú základnú Steemit tvorí takmer 1.2 milióna registrovaných používateľov, pričom približne pol milión z nich aktívnych diskutuje o širokom spektre tém. Z nich najväčšie zastúpenie má oblasť kryptomien, keďže väčšina jeho používateľov je tvorená fanúšikmi práve tejto oblasti.

Z hľadiska popularity je silným konkurentom Steemitu decentralizovaná sociálna sieť Minds. Jej členská základňa sa od jej vzniku (2015) rozrástla na 1.25 milióna registrovaných používateľov, pričom aktívnych je viac ako 100,000.

Zaujímavou novinkou v oblasti sociálnych médií, ktorá rovnako ako príklady vyššie využíva technológiu blockchain, je platforma Voice. Tá je postavená na blockchaine EOSu, pričom rovnako ako Steemit, aj ona odmeňuje aktívnych používateľov vlastným natívnym tokenom. Momentálne je k dispozícii stále len jej beta verzia, no finančná podpora od Block.one (spoločnosť stojaca za EOS-om) by mohla Voice posunúť vpred.

Popri vyššie uvedených decentralizovaných sieťach stojí za pozornosť aj DTube (alternatíva k YouTube) či Mastodon, Sapien a Yours.

Steemit: Blockchain platforma pre digitálny obsah sa teší rastúcej popularite

Je absencia cenzúry skutočným benefitom?

Napriek nesporným výhodám decentralizovaných sociálnych médií, medzi ktoré patrí menej reklamy či odmeňovanie tvorcov obsahu, má tento typ platforiem aj svoju tienistú stránku. Tá spočíva práve v absencii cenzúry, a teda možnosti publikovať v podstate akýkoľvek obsah. Predstavte si sociálnu sieť, ktorá motivuje svojich používateľov aby tvorili nový obsah, pričom neexistuje žiadna autorita, respektíve kontrolný organ, ktorý by mal možnosť editovať alebo mazať nevhodné príspevky.

V najhoršom prípade by sa takéto platformy mohli stať zdrojom nenávistných komentárov, extrémistických názorov či šíriteľom konšpiračných alebo zavádzajúcich správ.

Na druhej strane, stále viac používateľov tradičných sociálnych sietí hľadá alternatívu, pri ktorej nebudú mať pocit obmedzovania slobody prejavu, a zároveň s ich osobnými dátami nebude nikto disponovať ani ich (ako sa už v minulosti stalo napríklad v prípade Facebooku) predávať tretím stranám.

Ak sa Steemitu a jemu podobným formátom podarí uspieť, je vysoko pravdepodobné, že aj etablované klasické sociálne siete budú nútené zareagovať a predstaviť bezpečnejšie modely, ktoré odstránia pochybnosti a zneužívaní dát ich používateľov.

Brave je vďaka svojej rýchlosti a ochrane súkromia vyhľadávanou alternatívou voči Google Chromu

Zdroj: bravenewcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...