Sledujte nás aj na

Štátna energetická spoločnosť v Abcházsku apeluje na vládne orgány, aby zakročili v prípade regulácií týkajúcich sa ťažby kryptomien. Vzhľadom k zvýšenej spotrebe elektrickej energie, ktorú ťažba kryptomien prináša, spoločnosť upozorňuje, že krajina môže trpieť nedostatkom elektriny v zimnom období.

Podľa spravodajskej agentúry Eurasianet sa v tejto bývalej Sovietskej socialistickej republike nachádza množstvo fariem ťažiacich kryptomeny. Tie sú prevažne lokalizované v opustených sovietskych továrňach, pričom produkcia elektriny v tejto krajine nestíha pokrývať ich dopyt.

Šéf štátnej energetickej spoločnosti Chernomorenergo, Aslan Basaria, uviedol:

Ťažba kryptomien kladie dodatočnú záťaž na našu sieť, prenosové vedenia a rozvodne, ktoré dosahujú maximálnu kapacitu už aj bez nej. V prípade, že dôjde k poklesu teplôt, existuje riziko, že nebudeme schopní dodať elektrickú energiu všetkým našim zákazníkom.

Regulácia ťažby kvôli nízkej hladine vody?

Spoločnosť Chernomorenergo preto v súčasnosti požaduje zavedenie nariadení voči ťažbe kryptomien. Týmto krokom chcú predísť výpadkom elektrickej energie predovšetkým počas obdobia zimy a zvýšených odberov.

Basaria už na daný problém upozornil aj prezidenta krajiny, Raula Khajimbu. Ten vyzval vládu, aby urýchlene prijala novelu zákona týkajúcu sa regulácií. Predseda parlamentu vydal predbežný súhlas, takže v blízkej dobe môžeme očakávať, že štát zasiahne do cenotvorby elektriny, obmedzí veľkoodberateľov, ktorí ju využívajú na ťažbu kryptomien, alebo pritvrdí voči ťažiarenským spoločnostiam.

Naproti tomu, Abcházsky minister hospodárstva, Adgur Ardzinba, povedal, že krajina sa bude vždy snažiť nájsť najoptimálnejšie riešenie, ktoré by ju posunulo vpred, pričom sa nebude brániť ani nekonvenčným postupom.

Aktuálne sa väčšina energie vyrába v hydroelektrárni, ktorú však Abcházsko zdieľa so susednou krajinou — Gruzínskom. Varovanie energetikov prichádza v čase, keď v zimnom období dochádza k zníženiu hladiny vody, ktorú zmienená elektráreň využíva k svojej prevádzke.

Na ťažbu kryptomien sú zneužívané aj USB kľúče

Kryptomeny ako cesta proti medzinárodnej izolácii

Popularita ťažby kryptomien v Abcházsku sa odvíja predovšetkým od dvoch faktorov. Prvým je lacná energia a druhým fakt, že aj takýmto spôsobom sa obyvatelia či firmy snažia vyriešiť svoje ekonomické problémy. HDP tejto post sovietskej krajiny je totiž len $2,000 na obyvateľa. (Na porovnanie, HDP Slovenska, vyjadrené paritou kúpnej sily je približne $30,000 na obyvateľa).

Ďalším problémom Abcházska je jeho medzinárodná izolácia. Samostatnosť tejto republiky uznalo totiž len pár štátov, a to: Rusko, Sýria, Venezuela, Nikaragua a Nauru. Tým pádom je ťažba a používanie kryptomien jedna z možností, ako sa tento región dokáže zapojiť do medzinárodného obchodu, vyhnúť obmedzeniam či prilákať potenciálnych investorov.

Venezuela využije Petro v boji proti ekonomickým sankciám

Ak by vládne úrady tejto krajiny pristúpili k zákazu ťažby kryptomien, je vysoko pravdepodobné, že by týmto krokom vyvolali nevôľu u svojich obyvateľov. Ťažiari už beztak zažívajú skrz pretrvávajúci bear market ťažké obdobie.

Nasvedčuje tomu aj výskum uskutočnený obchodnou platformou BitMEX, podľa ktorého sa hash rate siete Bitcoin znížil od novembra tohto roka o viac ako 31 %, čo predstavuje vypnutie približne 1,3 milióna ASIC zariadení Antminer S9.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...