Sledujte nás aj na

Za posledné roky povedomie o kryptomenách prudko vzrástlo. Niet sa čomu čudovať, veď kryptomeny sú jednou z najziskovejších tried aktív v histórii. Podarilo sa im to, pretože peniaze neboli nikdy vytvorené takým spôsobom, akým sú teraz.

Kryptomeny ako bitcoin (BTC), Ether (ETH) a ostatné altcoiny môžu existovať vďaka technológii decentralizovaných kníh, teda „blockchainu“. Pred príchodom blockchainu neexistovala žiadna alternatívna forma peňazí, ktorá by bola použiteľná digitálne a zároveň aj legitímne.

Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov o kryptomenách, ktoré by mohli presvedčiť investovať do nich aj tých, ktorí sa o ne doposiaľ nezaujímali.

1. Kryptomeny sú decentralizované a necenzurované

Kryptomeny ako BTC, ETH a Litecoin (LTC) sú necenzurované a táto vlastnosť je im z dôvodu ich architektúry vlastná. Podstata týchto kryptomien je decentralizovaná a dostatočne distribuovaná, aby mohli byť necenzurované a tým pádom odlišné, ako ostatné menové systémy na svete.

Z nasledujúcej štatistiky vyplýva perspektíva Bitcoinu. Štatistika zobrazuje mapu decentralizovaných uzlov BTC po celom svete:

(Zdroj: coinsutra.com)

Celú blockchain sieť Bitcoin udržuje viac ako 9,000 uzlov (nodov). To znamená, že BTC nemožno cenzurovať a ani nehrozí zlyhanie celej sieti. Podstatné je, že toto číslo stále narastá.

2. Len zlomok populácie vie o kryptomenách

Ďalším zaujímavým faktom je skutočnosť, že veľa ľudí na svete ešte o kryptomenách ani nevie. Veľký kus z tých, čo o nich vedia, si nie sú nimi natoľko istí, aby do nich investovali. Momentálne treba zabudnúť na pohodlie, pretože byť jedným z prvých pri investovaní do hocijakého aktíva, je obrovská a unikátna príležitosť.

Kryptomeny sa síce stávajú stále populárnejšími a známejšími, no ešte stále sú len v skorej rannej fáze adopcie a tým pádom ešte nieje neskoro, začať sa o ne zaujímať.

Nasledujúce štatistiky by vás mohli zaujať:

Štatistika uvádza: Len 8 % Američanov investuje do kryptomien.

Len 56 % z 1,035 opýtaných Američanov vie, že kryptomeny sú decentralizované digitálne meny.

Ak vlastníte 0.28 BTC, vlastníte viac Bitcoinov ako 99 % populácie

3. Menová suverenita

Kryptomeny vznikli, aby bojovali proti menovému systému, ktorý banky vytvorili. Satoshi Nakamoto je génius, ktorý pochopil nástrahy tradičného menového systému a vytvoril tak BTC. Satoshi v prvom bloku BTC jasne ukázal, že chápe hlavný problém a to, že naše peniaze v bankách, nie sú naše vlastné:

(Zdroj: coinsutra.com)

BTC začali nasledovať aj ďalší Satoshiho nadšenci a tak vznikli ďalšie kryptomeny – altcoiny.

4. Kryptomeny sú rezistentné voči inflácii

Jedna z veľkých výhod kryptomien je, že nepodliehajú inflácii. V porovnaní s dolárom alebo eurom, ktoré keď si schováte pod matrac, postupne stratia na hodnote. Investovanie do Bitcoinu je teda určitou formou bezpečnej investície, (aspoň čo sa týka inflácie). Treba však poznamenať, že kryptomeny môžu svoju hodnotu časom stratiť, no nie kvôli inflácii, ale kvôli silnej volatilite cien.

Prečo je kryptomenový trh tak volatilný?

Čaro kryptomien je však v tom, že ako rýchlo ju stratia, tak tak rýchlo môže cena opäť vyskočiť. Avšak pre krajiny, ako je napríklad Venezuela, kde inflácia dosahuje neuveriteľných 40,000 %, má i klesajúci BTC väčšiu hodnotu, než ich oveľa silnejšie klesajúca mena.

Príspevok na Twitteri ukazuje infláciu vo Venezuele po august 2018:

(Zdroj: twitter.com)

Toto sa môže stať aj iným rozvíjajúcim sa trhom. Ak sa pozrieme 5 rokov do minulosti, takmer všetkých top 5 kryptomien porazilo mieru inflácie konvenčných peňazí na celom svete a to dokonca s veľkým odstupom. Kryptomeny sú aj vďaka tomuto skutočne ideálnou voľbou pre investorov. Napríklad BTC je i napriek nepriaznivému vývoju z posledných mesiacov o 500 % silnejší, než bol v januári 2017, čo vypovedá i o jeho odolnosti. Faktom je aj fixná ponuka mnohých kryptomien, ako BTC, či LTC. Nemôžu podliehať inflácii tak, ako fiat meny.

5. Rýchle prevody

Na rozdiel od bánk, ktoré majú často dni voľna, kryptomeny nikdy nespia. Obchodovať sa s nimi dá 365 dní v roku a 7 dní v týždni. Krypto sa javí aj ako najlepšia alternatíva, čo sa týka peňažných prevodov. V tradičnom finančnom systéme môže presun určitých prostriedkov trvať až niekoľko dní, no pri kryptomenách hovoríme o minútach, či sekundách… Presun peňazí z jedného účtu na druhý je pri tom lacný aj v prípade, že sa jedná o medzinárodné transakcie.

Pozrite sa na príbeh chlapca z Ugandy, ktorý dostáva peniaze od svojej rodiny v Amerike, aby tak zaplatili jeho školné, a to takmer okamžite.

Teraz sa pozrite na to, ako veľa vám banky účtujú za to, že spravíte transakciu. JP Koning na svojom Twitter účte uvádza:

$30: Je suma, ktorú Bank of America účtuje svojim zákazníkom za domáce prevody.

25¢: Je suma, ktorú Bank of America platí Federálnemu Rezervnému fondu za uskutočnenie transferu.

To je podstatný rozdiel.

6. Návratnosť investície

Ukazovateľ návratnosti investície (ROI) meria vygenerovaný zisk alebo stratu na investíciu, vzhľadom na investovanú sumu peňazí. ROI kryptomien je taká veľká, akú nemôžete očakávať od žiadneho iného aktíva.

Ak neveríte, nasledujúce čísla vás možno presvedčia o opaku:

Rok Cena na začiatku roka Cena na konci roka Vzrast v %
2010 $0.0015 $0.31 20566%
2011 $0.31 $6.18 1893.5%
2012 $6.18 $13.44 117.5%
2013 $13.44 $751 5487.8%
2015 $285 $435.7 52.8%
2016 $435.7 $952.5 118.5%
2017 $952.5 $19,535 1950%

 

 

 

 

 

7. Kryptomeny sú nekorelovaným druhom aktíva

Kryptomeny nie sú korelované – viazané na ostatné druhy aktív, s ktorými sa obchoduje vo svete, ako akcie, bondy, hedžové fondy alebo indexové fondy. Určite je to ďalší dôvod pre investovanie do krypto.

Korelácia aktív znamená, že sú jeden od druhého závislé alebo na seba naviazané. Keď sa jedno aktívum pohybuje smerom hore, aj druhé aktívum, ktoré je na neho korelované sa hýbe podobným smerom.

Pozrime sa na tabuľku, ktorá znázorňuje koreláciu kryptomien vs. S&P500 vs. Dow Jones Index za posledných 5 rokov. Nenájdete tu žiadne podobnosti medzi krypto a S&P500 / Dow grafom:

(Obrázok: Krypto index. Zdroj: coinsutra.com)

8. Anti banková ideológia

Pokiaľ nezdieľate ideológiu nášho bankového systému, tak krypto je pre vás to pravé. Je pravda, že banky sú súčasťou nášho života a využívame ich z viacerých dôvodov. Kryptomenový trh je v porovnaní so súčasným bankovým systémom zatiaľ podstatne menší. To by sa však mohlo zmeniť, ak kryptomeny dosiahnu väčšinovú adopciu.

Bitcoin poráža veľké banky, ktoré si to veľmi dobre uvedomujú!

9. Investícia bez akýchkoľvek hraníc

Na sociálnej sieti Twitter jeden investor povedal:

Kryptomeny sú hedžom (krytím) proti súčasnému rozpadajúcemu sa systému.

Dalo by sa o tom veľa polemizovať. Jedna z reakcií hovorí, že pri použití tak silného slova „rozpadajúci sa systém“, je len ťažko veriť, že by Bitcoin mal vyššiu hodnotu, ako základné komodity typu jedlo a pod.

Bitcoin a ostatné kryptomeny sú vysoko prenosné a tak nepotrebujú žiadny sklad, či úschovu. Pokiaľ vkladáte vaše krypto do rúk iných, aby sa o ne starali, tak ste zrejme úplne nepochopili, o čo tu vlastne ide.

Kryptomeny máte vždy pri sebe a môžete ich ľahko prenášať i cez hranice. Stačí vám na to 12 slov, či fráza, ktorú si zapamätáte alebo napíšete na kus papiera.

Záver

Musíme však poznamenať, že žiaľ existujú aj kryptomeny, ktoré nie tak úplne spĺňajú pôvodný Satoshiho zámer a podliehajú inflácii, či nie sú dostatočne decentralizované. Dôležité pre každého investora je čítať rôzne publikácie a články, aby tak disponovali aktuálnymi a relevantnými informáciami o kryptomenách. Mnohé články upozorňujú na podvodné praktiky a neperspektívne ICO. Treba byť obozretný, keďže ako sme už spomínali, kryptosféra sa tvorí a zlepšuje časom.

Zdroj: coinsutra.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...