Sledujte nás aj na

Kryptomeny, ako aj skoro celý priemysel zaoberajúci sa touto jedinečnou technológiou sa stretáva s množstvom kritiky. Bitcoin je podvod, Bitcoin je bublina, v žiadnom prípade neinvestujte do tejto Ponziho schémy sú len niektoré z narážok na kryptomeny. Zaslúži si však skoro pol miliardový trh takéto osočovanie?

Možno do istej miery áno. Podvodov v kryptosfére bolo už veľa a ešte viac ich pravdepodobne bude. Ale položme si otázku: “V iných odvetviach podvody neexistujú?” Samozrejme, že existujú a vždy existovať budú!

Kryptomeny sú nová technológia, ktorá musí byť otestovaná aj pozitívne aj negatívne, pokiaľ chce zaujať legitímne miesto v každodennom živote. Podobné kritické narážky na Bitcoin a kryptomeny počuť často aj od renomovaných investorov, ale častejšie prichádzajú od zahorknutých ľudí, ktorí si nie sú ochotní ani len naštudovať základy tejto technológie. Logické argumenty, prečo by mohol práve blockchain vyriešiť množstvo, nie len finančných problémov takisto pre týchto odporcov neobstoja. Kto má teda pravdu?

To, či kryptomeny a blockchain prinesú slobodné platobné systémy a vrátia moc do rúk ľudí ukáže až čas. Dá sa však povedať, že sa to už deje, ale trh samotný je v skutočnosti ešte príliš malý. Nič to nemení na fakte, že kde sú peniaze, tam sú podvody. Vzdelávanie sa v kryptomenovom priestore musí byť pre investorov povinnosť. Práve vzdelávanie sa a správne informácie Vás môžu odčleniť od neúspešných investorov, a preto sa dnes pozrieme na najčastejšie kryptopodvody, ako si ich všimnúť a vyvarovať sa im.

Podvodné ICO

Najčastejším spôsobom, ako vytiahnuť peniaze od nič netušiacich ľudí, je vytvoriť falošný ICO projekt vytvoriť okolo neho marketingový humbuk a presvedčiť ľudí k nákupu.

Je to preto, že ICO sú skvelým a inovatívnym spôsobom, ako začať financovať svoj nápad či spoločnosť, a práve to z neho robí relatívne ľahký cieľ podvodov. Ethereum sa stalo chovným priestorom pre tieto podvodné ICO, ale Ethereum za to nie je priamo zodpovedné, pretože ide len o open-source projekt a platformu.

Namiesto toho je to nevedomosť začínajúcich investorov, ktorí snívajú o 100-násobných ziskoch v priebehu niekoľkých týždňov len tým, že držia bezvýznamné ICO tokeny.

Táto prax samozrejme škodí aj legitímnym projektom, ktoré skutočne stoja za pozornosť, a ktoré majú šancu reálne niečo dosiahnuť.

Zvyčajné príznaky ICO podvodu alebo predaja tokenov sú napríklad:

 • Skopírovaný white paper (TRON)
 • Polovica tímu alebo aj celý tím je anonymný
  • Profily členov projektu na sociálnych sieťach existujú len krátku dobu
 • Nezvyčajné urýchlenie vydania projektu
 • Nesúlad v písomných a verbálnych vyjadreniach
 • Ignorovanie alebo vyhýbavé odpovede na ťažko zodpovedateľné otázky
 • Žiadne silné dôvody pre potrebu tokenov
 • Žiadny alebo minimálny plán postupovania projektu (roadmap)
 • Veľa tiež môže povedať aktivita tímu alebo komunity na Githube, kde je zvyčajne umiestnený softvérový kód projektu

Projektom, ktoré spĺňajú niektorý z bodov sa určite vyhnite. Príklady podvodných ICO pre poučenie sa do budúcnosti:

Pochybné burzy

Druhou najčastejšou formou podvodu, s ktorou sa stretnete sú pochybné kryptomenové burzy alebo zmenárne. Zmenárne, ktoré sa objavili cez noc a začali sa chváliť ako sa im darí a aké sú úspešné. Človek musí byť pri takýchto burzách/zmenárňach obzvlášť opatrný, pretože akonáhle im dôverujete a uložíte si tam svoje prostriedky, nemáte prakticky žiadnu možnosť, ako sa domáhať svojich peňazí či tokenov v prípade, ak úmysly takej služby nie sú počestné.

Niektoré burzy, ktoré začínajú dobre, môžu kedykoľvek utiecť s nazbieranými peniazmi, pretože sa im napríklad nepodarí rozširovať sa a inovovať, aby zostali na trhu konkurencieschopné.

Platformy, ktoré patria do tejto kategórie sú napríklad:

01crypto, Btc-cap, Capital-coins, Coinquick, Cryptavenir, Crypto-banque, Crypto-infos, Cryptos.solutions, Cryptos-currency, Ether-invest, Eurocryptopro, Financemag, Gme-crypto, Mycrypto24, Nettocrypto, Patrimoinecrypto, Ydconsultant a určite množstvo ďalších.

Falošné peňaženky

Už len pochopiť ako funguje kryptomenová peňaženka je pre bežného používateľa dosť náročné. Nie ešte rozlíšiť či sa jedná o podvod alebo nie. So spustením Bitcoinu sa na obchodoch s aplikáciami doslova roztrhlo vrece s falošnými mobilnými peňaženkami.

To je dôvod, prečo si peňaženku NIKDY nevyberajte náhodne z Play Marketu či App Store. Existuje veľká šanca, že to bude podvod a môžete tak prísť o svoje peniaze.

Hoci Vám tieto peňaženky môžu sľubovať hory doly, seed frázy a kontrolu Vašich finančných prostriedkov, nikdy sa do nich nepúšťajte bez náležitého prieskumu tej ktorej peňaženky.

Seed fráza

Seed fráza je zoznam normálnych (najčastejšie anglických) slov, ktoré uchovávajú všetky informácie potrebné k obnoveniu kryptomenovej peňaženky.

NIKDY nepoužívajte online nástroje na vygenerovanie seedu. Dobrá aplikácia alebo peňaženka poskytuje možnosť vygenerovať seed frázu. Jednoducho si ju zapíšte na papier a dobre uschovajte.

Jedná sa o jeden z najjednoduchších spôsobov, ako podvádzať ľudí a mnohokrát je spojený s forkom Bitcoinu, či ostatných mien. Do takejto peňaženky potom zadáte Váš seed alebo súkromné kľúče a pripravia Vás ešte aj o Vaše BTC.

Pyramídové a Ponziho schémy

Táto forma podvodu je najľahšie identifikovateľná, ale stále sa nájdu ľudia, ktorí na ňu skočia.

Ak nájdete krypto projekt, ktorý aktívne podporuje získavanie nových investorov na maximalizáciu Vašich ziskov, je to Ponzi. Tento systém pracuje na modeli podviesť tých, ktorí vstúpili do systému ako poslední.

Tiež schémy, ktoré sľubujú absurdné výnosy, určite spadajú pod túto definíciu.

Identifikovať pyramídovú hru či Ponziho schému dokážete zodpovedaním dvoch jednoduchých otázok, ktoré poskytol Andreas M. Antonopoulos, renomovaný proponent Bitcoinu:

Sľubuje projekt pravidelné výnosy, ktoré ďaleko presahujú priemerné výnosy na trhu?

 • Je to Ponziho schéma

Zameriava sa projekt viac na získavanie nových ľudí ako na vývoj produktu?

 • Je to pyramídova hra

Phishing

Phishingové podvody sú ďalšou bežnou formou podvodu v kryptosfére.

Pri tomto type podvodu sa podvodníci pokúsia získať Vaše užívateľské meno, heslo, seed alebo rovno privátne kľúče tým, že Vás jednoducho oklamú. Vytvoria klon služby, ktorú často používate iba s tým rozdielom, že sa nebadane zmení jej URL adresa alebo Vám príde email, kde sa podvodníci vydávajú za legitímnu službu a žiadajú od Vás zaslanie prístupových údajov. Takto sa hackeri dostávajú aj do emailových schránok používateľov.

Dobrý príklad phishing útoku je útok na kryptomenovú burzu Binance.

Väčšinou útočníci používajú na dosiahnutie tohto cieľa dve metódy:

 • Punycode
 • Fake Airdrops

Nasledujúce video Vám názorne ukáže ako to celé funguje:

Pamätajte si , že skutočné služby od Vás nikdy nebudú žiadať zaslanie prístupových údajov! Ak Vám podobný email príde jednoducho ho ignorujte, prípadne ho môžete nahlásiť.

Pump & Dump skupiny

Pump & Dump skupiny na Telegrame, Slacku a IRC nie sú na tradičnom trhu ničím novým. Kryptomenový trh tak samozrejme nemôže zaostávať.

Na Telegrame sa nemusíte ani snažiť a nájdete tam mnoho podobných skupín s 40,000 až 100,000 členmi.

Čo si myslíte, že v takýchto skupinách robia? No určite nepreberajú to kedy a ako sa podarí vyriešiť problémy so škálovaním Ethereum siete. Namiesto toho sú tieto skupiny nástrojmi na manipuláciu s cenami altcoinov, ktoré majú nízku trhovú kapitalizáciu.

Týmto spôsobom ľudia, ktorí konajú rýchlo získajú výhodu a možno aj slušné zisky a ľudia, ktorí prišli neskoro, trpia prudkými cenovými výkyvmi. Všetko v priebehu len niekoľkých minút.

Na trhu je k dispozícii niekoľko nástrojov na monitorovanie nárastu obchodovaného objemu pri konkrétnych kryptomenách, ktoré pomáhajú pri identifikácii takýchto systémov. Burzy samotné tiež nie sú nepripravené. O podobných skupinách a praktikách dobre vedia. Ak identifikujú Váš účet ako ten, ktorý sa podobných praktík zúčastňuje, môžu Vám ho zmraziť a prídete aj o prostriedky, ktoré ste tam poslali legitímnou cestou.

Imitátori

Na poslednom mieste figuruje asi zatiaľ najsofistikovanejšia forma podvodu.

V tomto type kryptomenového podvodu si podvodníci vytvárajú falošné účty najmä na sociálnych sieťach Twitter a Facebook, aby zosobňovali skutočný legitímny projekt alebo osobu stojacu za ním.

Na Twitteri nájdete veľa impersonátorov, ktorí pôsobia ako generálny riaditeľ spoločnosti Ethereum Vatalik Buterin (správne je to Vitalik), John MacAfee (McAfee) alebo Binance CEO oznamujúci nepravdivé rozdávanie tokenov alebo airdropy a podobne.

Podvodníci tiež začali pôsobiť ako support personál pre krypto burzy, takže určite NIKDY nikomu neposielajte žiadne prístupové údaje či privátne kľúče. Legitímna burza ich od Vás nikdy žiadať nebude.

Zhrnutie

Podvody v každom odvetví nie sú žiadnou novinkou a kryptomeny so svojou decentralizovanou povahou a open source konceptom prinášajú pre podvodníkov jednoduchý spôsob ako pripraviť ľudí o peniaze.

Jediný spôsob, ako sa nestať súčasťou podvodu, je vzdelávať sa, vyhľadávať rôznorodé zdroje informácií a vo väčšine prípadov postačí zdravý sedliacky rozum. Nebáť sa pýtať skúsenejších o rady a názory tiež nie je na škodu. Nie je to jednoduché, ale aplikovaním spomínaných bodov sa Vám určite podarí zostať nad vecou.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...