Sledujte nás aj na

Prvý krok do sveta kryptomien môže byť skľučujúci. Neexistuje žiadna centralizovaná autorita, ktorá by Vás „držala za ruku“, všade sa šíria o kryptomenách rôzne správy, príbehy až povesti. A to nevravím o FUD (Fear, uncertainty and doubt – Strach, neistota a pochybnosti) a FOMO (Fear of missing out – Strach z nevyužitia šance) správach. Toto všetko pre začínajúceho krypto-investora môže pôsobiť odstrašujúco. Naštastie, krypto-komunita má tendenciu byť nápomocná a určite jej nechýbajú dobré rady. V tomto článku zhrnieme 5 najdôležitejších vecí, ktoré treba mať na pamäti ak chcete úspešne investovať do kryptomien bez zbytočného strachu.

1) Študujte, čítajte, vzdelávajte sa

Okolo kryptomien existuje veľa humbuku, povestí a príbehov o úspechu alebo zlyhaniach. Uistite sa, že presne rozumiete tomu, do čoho ste sa pustili. Najdôležitejšie je mať na pamätati: neinvestujte viac peňazí, ako si môžete dovoliť stratiť.

Kryptomeny predstavujú vzrušujúci svet, no je zároveň komplexný a ak sa do neho pustíte bezhlavo, tak aj poriadne mätúci. Mnoho ľudí kupuje drahé autá a pritom nevie ako funguje motor a je to v poriadku. Ak sa Vám auto rozbije, existujú mechanici či autoservis, kde Vaše auto opravia. Vo svete kryptomien ste ale Vy proti svetu. Kryptomeny sú decentralizované a nikto Vás nebude v tomto svete „viesť za ručičku.“

Čím lepšie budete kryptomeny a ich technológie chápať, tým lepšie sa budete vedieť v kryptosvete rozhodovať.

Nešpekulujte len o tom, ako zarobiť veľké peniaze. Ponorte sa do sveta kryptomien a zistite, ako funguje blockchain a samotné kryptomeny. Môže sa to zdať triviálne, ale prvou vecou pred samotným investovaním by malo byť pochopenie blockchainu. Mnohí ľudia nevedia do čoho dávajú peniaze a často investujú do neperspektívnych kryptomien len na základne príspevku na sociálnych sieťach.

Dobrým začiatkom môže byť originálny white paper (návrh) od tvorcu prvej kryptomeny (Bitcoinu) Satoshi Nakamota. Samotný white paper má len 8 strán a ak máte aspoň trochu sklon k technickým veciam, prečítanie tohto white paperu vám zaberie maximálne 15 minút.

Skvelá vec týkajúca sa ekosystému kryptomien je to, že o ňom existuje veľa materiálu a informácií. Plno web-stránok, zdrojov a videí je zameraných na zjednodušenie pochopenia tejto technológie. Navyše investičný svet sa tiež snaží zjednodušiť problematiku a tým sprístupniť kryptomeny tradičným investorom.

2) Buďte opatrní

Akákoľvek investícia predstavuje riziko a kryptomeny nie sú výnimkou. Taký Bitcoin trpí vysokou volatilitou, ktorá môže byť pre nováčikov mätúca.

Kryptomeny sú extrémne rizikové. Neinvestujte peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť!

Po všetkých tých príbehoch o zbohatnutí môže byť lákavé vraziť do kryptomien všetky úspory. Investori, a hlave tí noví by mali byť veľmi opatrní. Len ťažko sa stanete milionármi cez noc a to, že do kryptomien naraz vložíte veľký kapitál Vám môže spôsobiť viac problémov ako úžitku.

Začnite v malom. Investujte len časť svojho kapitálu a svoje portfólio pomaly a rozumne rozširujte.

Nehľaďte neustále na vývoj cien kryptomien. Na začiatku si určite cieľ a ten nasledujte. Nezľaknite sa náhlych prepadov cien. Buďte trpezlivý, vaša cieľova cena kryptomien k Vám nakoniec príde.

Existuje celý rad investičných stratégií, ktoré fungujú naozaj dobre a tie, ktoré ponúkajú najväčší úspech, sú často najopatrnejšie.

Jednou z dobrých a overených stratégií je pravidelne dávať rovnakú sumu peňazí do kryptomien v rovnakom čase každý týždeň alebo mesiac. Toto riešenie je pre kryptomeny výborné, pretože Vám pomôže minimalizovať volatilitu (cenové výkyvy).

3) Diverzifikujte

Väčšina nových krypto-nadšencov pozná Bitcoin, ale existujú tisíce iných kryptomien a niektoré rastú oveľa rýchlejšie ako Bitcoin. Diverzifikácia je múdre riešenie najmä preto, že mnohé z týchto „altcoinov“ si vedú naozaj dobre a rastú aj keď Bitcoin klesá.

Zabezpečte sa proti volatilite a nestavte všetko na jednu kartu. Podobne ako investovanie na burze cenných papierov alebo FX, tak aj tu by ste mali diverzifikovať svoje finančné prostriedky.

Nevkladajte všetky vaše peniaze do Bitcoinu. Rozšírte  svoje portfólio o viac kryptomien. Zamerajte sa na top 50 kryptomien, prečítajte si o nich čo najviac informácií. Zoznam top kryptomien môžete nájsť napríklatu tu.

4) Svoje coiny držte mimo burzy

Podľa štatistík počet kybernetických útokov, ktoré sa odohrávajú v krypto-priestore stúpa. Preto je dôležité prijať určité opatrenia. Nie je príliš ťažké hackerom znepríjemniť až znemožniť „prácu.“ Burzy používajte len na nákup, predaj alebo výmennu kryptomien. Akonáhle dokončíte svoje operácie, presuňte kryptomeny z burzy do peňaženky, ktorú plne kontroluje len a výlučne Vy. V praxi to znamená, že od peňaženky vlastníte frázu na obnovenie (recovery phrase/seed) a privátne kľúče.

Existuje nespočetne veľa prípadov, ako ľudia prišli o svoje úspory, pretože mali svoje coiny uložené na burze. Asi najznámejším prípadom je nabúranie sa a krádež z japonskej burzy Mt. Gox. Z tejto burzy bolo odcudzených 850,000 Bitcoinov. Burza postupne zastavila obchodovanie, vypla svoj web, služby a nakoniec vyhlásila bankrot. Investori sa k svojim Bitcoinom už nedostali.

Rovnako ako si časť peňazí nechávate v peňaženke, časť na vašom bankovom účte a skutočne hodnotné veci zas v trezore, obdobne by ste mali spravovať aj svoje kryptomeny.

5) Pripravte sa na divokú jazdu

Kryptomeny a hlavne Bitcoin sú známe svojou volatilitou a veľa tradičných investorov má strach. Masívny pokles cien neznamená trvalú katastrofu, ale je ťažké zostať pokojný, keď vládnu červené čísla.

Diverzifikácia je skvelou stratégiou, ktorá vám s týmto pomôže, ale aj tá si vyžaduje nejaké úsilie.

Samozrejme, najznámejšou (a napriek tomu aj najúspešnejšou) stratégiou je držať svoje kryptomeny bez ohľadu na volatilitu trhu. Nepredávajte svoje kryptomeny so stratou.

 

Svet kryptomien je skutočne fascinujúci a oplatí sa byť jeho súčasťou. Týchto 5 rád je dobrým začiatkom pre vstup do tohto sveta. Avšak toto je len vrchol ľadovca. Buďte pokojný, rozumný a hlave si užite jazdu, ktorú Vám kryptomeny ponúkajú.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...