Sledujte nás aj na

Koncom roka 2017 sa väčšina oneskorencov v investovaní do kryptomien ocitla práve na vrchole tejto mánie. Kryptomeny sa zdali byť lákavým a jednoduchým prostriedkom na to, finančne si prilepšiť. Nebolo to však také ľahké, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Kryptotrh však v januári začal prudko klesať, a tí, ktorí investovali v čase jeho vrcholu, museli čeliť neodvratným následkom. Niektorí stratili nádej a predali Bitcoin (BTC) hneď, ako jeho cena klesla. Iní sa rozhodli nevzdať to a pokračovať v jeho držaní až do tohto okamihu.

Čo robiť, ak potrebujete hotovosť, ale nechcete sa vzdať svojich kryptomien?

Dopyt po okamžitej hotovosti vyvolal v kryptosfére potrebu po novom druhu finančných služieb – „kryptomenových úveroch“. Platformy s kryptoúvermi sú služby, ktoré umožňujú použiť Vaše kryptomeny, ako kolaterál, čiže zábezpeku a tak si požičať fiat peniaze za určitý kurz.

V zozname nižšie sa pozrieme na niektoré nové služby s kryptoúvermi, ktoré v súčasnosti nájdete na trhu.

SALT Lending

SALT Lending je platforma ponúkajúca úvery, ktorá je pochopiteľne založená na blockchaine. Môžete cez ňu získať hotovosť priamo na Váš bankový účet. Spoločnosť už spravuje úvery o výške viac ako $50 miliónov v 30 jurisdikciách po celom svete a pre viac, ako 64,000 používateľov platformy.

Aktuálne platforma podporuje BTC, ETH a po novom aj LTC a DOGE.

Negatívom Salt Lendingu je malé množstvo akceptovaných kryptomien, ako kolaterál. Hodnota LTV (Loan to Value, úver k hodnote) je navyše relatívne nízka (do 60 %).

Loan to value (LTV) v preklade znamená „úver k hodnote“. Ide o finančný výraz vyjadrujúci vzťah medzi hypotekárnym úverom a záložnou hodnotou nehnuteľnosti.

Nexo

Nexo pomenoval svoje služby ako „Prvé okamžité úvery kryté kryptomenami“. Sumy úverov sú od $1,000 do $2,000,000. Nexo používa na dohľad nad dodržiavaním predpisov spoločnosť Onfido (používaná aj firmou Coinbase a ďalšími). Platforma navyše eviduje žiadosti o okamžité úvery kryté kryptomenami vo výške viac ako $1 miliardy.

Nexo je však známe svojimi skrytými poplatkami, limitovaným počtom kolaterálnych krypto peňaženiek a limitami pri výbere hotovosti.

Unchained Capital

Unchained Capital je finančná služba ponúkajúca špeciálne kolaterálne adresy na blockchaine (podobné escrow účtom v bežnom finančnom svete) pre ľahšie monitorovanie prostriedkov. Služba ponúka 12 až 18 % ročné úrokové miery na obdobie 3 až 60 mesiacov. Pri používaní Unchained Capital neprechádza zákazník nijakou extra silnou kontrolou kredibility, úrokové miery sa však môžu líšiť podľa štátu, v ktorom žijete.

Na druhej strane spoločnosť ponúka iba BTC alebo ETH (Ethereum) úvery. Percento poskytnutého úveru ku zábezpeke (LTV) je dosť nízke, iba 35 až 50 %.

ETHLend

ETHLend je ďalšou platformou pre úvery kryté digitálnym aktívom, ktorá umožňuje využitie LEND tokenu, ako média zámeny, kde poplatky môžu byť zredukované až na nulu.

Digitálne aktíva, ktoré sú použité ako zábezpeka pre úver, sú uložené na verejnej Ethereum blockchain sieti pre dosiahnutie vysokej bezpečnosti s použitím smart kontraktu. Transakcie sú transparentné a overiteľné verejnosťou, keďže sú zverejňované vo verejnom ETH blockchaine.

Nevýhodou ETHLend je obmedzenie zábezpeky iba na ETH.

YouHodler

Jednou z najmladších a možno najsľubnejších platforiem pre kryptoúvery je YouHodler. Tá nedávno prešla rebrandingom z mena YouToken Loan. Ide o platformu s bankovými účtami vo Švajčiarsku.

Platforma umožňuje držiteľom kryptomien požičiavať ich za vysokú LTV hodnotu, až do 70 %, a to až do výšky $10,000 vo fiat menách, čize hotovosti (väčšie úvery sú poskytované len pre vybraných žiadateľov).

Rozhranie platformy YouHodler

YouHodler má svoj vlastný fond a ako zábezpeku akceptuje hlavné kryptomeny ako BTC, ETH, LTC, BCH či XRP. Čo sa týka hotovosti, aktuálne je podporovaný len americký dolár. Platforma navyše akceptuje všetky hlavné karty (Visa, MasterCard, Maestro, American Express, atď.) a všetky hlavné typy internetových platieb (Qiwi, PayPal, Apple Pay, Skrill, atď.).

Narozdiel od ostatných hlavných platforiem krytých kryptomenami, YouHodler ponúka transparentnosť a žiadne skryté poplatky. Nevyžaduje sa kontrola karty. Rozhranie YouHodler je jednoduché a príťažlivé.

YouHodler však neponúka svoje služby pre Američanov, a taktiež pre obyvateľov Číny a Kórei.

Zhrnutie

Momentálne žijeme v dobe, kedy kryptomenový trh prudko padol. Dopyt kryptoinvestorov po okamžitej hotovosti vytvoril prirodzený dopyt po priemysle s kryptoúvermi.

Zopakuje Bitcoin koncoročný cenový nárast ako v predošlých rokoch?

Zdá sa, že dnešným trendom je skôr držanie kryptomien – hodl. Prejavuje sa to najmä vzrastom platforiem ponúkajúcich krypto úvery.

Otázkou zostáva, či sa v dobe, kedy je skoro každý zadĺžení, oplatí pre krypto zadĺžiť ešte viac. Zlaté pravidlo hovorí „Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť“ a nové by mohlo znieť „Požičajte si len toľko, koľko ste ochotní a schopní vrátiť, poprípade koľko kryptomien ste ochotní stratiť“.

Zdroj: cryptopotato.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...