Sledujte nás aj na

V súčasnosti vývojári Bitcoinu pracujú na niekoľkých kľúčových návrhoch, ktoré by vedeli zlepšiť súkromie a bezpečnosť tejto najsilnejšej kryptomeny. V dnešnom článku Vám priblížime tie najzaujímavejšie z nich.

Súkromie znamená väčšiu zameniteľnosť (fungibility)

Pre väčšinu kryptomenových fanúšikov sa Bitcoin (BTC) zdá byť pomerne nemenným až konštantným. V skutočnosti je ale tento projekt pod neustálym vývojom, a to v podobe vylepšovania kódu a nepretržite vznikajúcich návrhov a prebiehajúcich diskusií ohľadom aktualizácií.

Jedným z aspektov Bitcoin blockchain siete, ktoré by si zaslúžili vylepšenie, je bezpochyby súkromie. Iste, BTC transakcie sa na prvý pohľad môžu zdať anonymnými, ale v skutočnosti to tak nie je a jedná sa len o tzv. pseudoanonymitu.

Víkendový ฿ulletin: Monero nielen pre začiatočníkov

Ak si odmyslíme bezpečnosť, tak súkromie je dôležitým faktorom v oblasti fungibility – zameniteľnosti, čo je kľúčovou vlastnosťou peňazí. Vysoká fungibilita bitcoinu znamená, že každá jednotka BTC je vo svojej podstate zameniteľná a každá takáto časť BTC je nerozoznateľná od inej. Predstavte si 2 € mincu. Za túto mincu si môžete kedykoľvek kúpiť tovar, alebo ju rozmeniť na drobnejšie mince, napríklad 4x 50 centov, ktoré sa od seba nedajú rozlíšiť.

Súkromie a vysoká miera fungibility, alebo zameniteľnosti, je teda dôležitou súčasťou adaptácie BTC do mainstreamu. Vývojári si to dobre uvedomujú, a preto na tomto aspekte tvrdo pracujú. V tomto článku si predstavíme niekoľko súčasných návrhov:

Taproot a Schnorr

I keď názvy TaprootSchnorr môžu znieť zvláštne, jedná sa o dva nové návrhy na zvýšenie súkromia Bitcoinu. Tieto dva návrhy sú v skutočnosti priamo prepojené s treťou aktualizáciou menom Mast. Všetky tieto návrhy sa týkajú zvýšenia súkromia na úrovni ochrany podpisov transakcií. V princípe sa jedná o skrytie dát týkajúcich sa transakcií a multi-podpisov (multi-sig) z verejne dohľadateľných informácií. Jedná sa teda o súbor matematických pravidiel, ktoré spájajú súkromný kľúč, verejný kľúč a podpis transakcie.

Tieto aktualizácie sú značne technického charakteru, avšak ich zavedenie by prinieslo nespočetné výhody pre BTC sieť. Pokiaľ by ste sa o nich chceli dozvedieť viac, prečítajte si náš článok, v ktorom sme Vám ich podrobnejšie priblížili.

Upgrade siete Bitcoin, Taproot, prinesie používateľom vyššiu mieru súkromia

Dandelion

Dandelion (po anglicky púpava), nie je úplná novinka, keďže sa o tomto riešení diskutuje už rok. Dandelion sa zameriava na úplne prvú časť prenosu BTC – prvotné zadanie príkazu transakcie do blockchain siete. Práve tento krok predstavuje bezpečnostné riziko, keďže majiteľ uzlu teoreticky dokáže určiť pôvodnú IP adresu transakcie a s ňou aj potenciálneho zadávateľa transakcie.

Dandelion taktiež patrí medzi technicky náročnejšie riešenia. Avšak princíp spočíva v tom, že zadanie príkazu transakcie sa pridelí náhodne vybranému účastníkovi siete (peer), u ktorého zostane dočasne neaktívna. Po určitom časovom oneskorení začne transakcia postupne prechádzať k ďalším účastníkom siete, avšak s tým rozdielom, že ju uvidia len tí, ktorí ju priamo obdržia.

Dandelion tak patrí k najoptimálnejším nešifrovacím riešeniam ktoré sa zameriavajú na samotné prevedenie transakcie.

Bulletproofs

Bulletproofs je ďalší návrh vylepšenia súkromia, ktorý sa prvýkrát objavil minulý rok.

Návrh rieši otázku dôkazu s nulovým poznaním (zero-knowledge proof) za účelom zachovania anonymity pri zobrazovaní sumy posielanej transakcie. Vychádza z návrhu „Dôverné transakcie (Confidential Transactions)“, avšak líši sa tým, že nevyžaduje dôveryhodné nastavenie (trusted setup).

Dôkaz s nulovým poznaním je technika, pomocou ktorej môže jedna strana (overovateľ) dokázať inej strane (overovateľovi), že pozná hodnotu transakcie X, bez toho, aby zverejnil akúkoľvek inú informáciu.

Bitcoin: Dôverné transakcie

Dôverné transakcie (Confidential Transactions) sú pôvodným návrhom Adama Backa z roku 2013. Bol to prvý pokus o skrytie sumy transakcie pred všetkými stranami okrem odosielateľa a prijímateľa. Táto idea však doposiaľ nebola aplikovaná, pretože vyžaduje dôveryhodné nastavenie (trusted setup). Keďže súčasné návrhy ako Bulletproofs spomínané dôveryhodné nastavenie nevyžadujú, návrh od Backa pravdepodobne aplikovaný nebude.

Záver

Ako z článku vyplýva, zavedenie vylepšení do praxe vyžaduje dlhý čas, množstvo diskusie a ešte viac testovania. Môže to však byť aj dobrá vec. Koniec koncov, nie všetky návrhy budú všeobecne prijaté a tie, ktoré budú prejdú intenzívnym testovaním. Je však dobré vedieť, že ľudia pracujúci na tom, aby sa Bitcoin zlepšoval tým správnym smerom.

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...