Sledujte nás aj na

30. týždeň 2019 sa blíži ku koncu a my Vám opäť prinášame prehľad toho najdôležitejšieho zo sveta kryptomien.

Prehľad trhu

Cena bitcoinu (BTC) od dosiahnutia tohtoročného maxima na úrovni približne $13,900 mierne stagnuje. Je to už viac ako mesiac o spomínaného rekordu. Bitcoin odvtedy klesol do oblasti okolo $11,000 a po väčšinu tohto týždňa sa držal dokonca pod levelom $10,000. Tam sa nachádza aj teraz. Obchodovaný objem BTC je podpriemerne nízky, no o cenovom kolapse sa hovoriť nedá. Odkedy sa bitcoin po dlhodobej recesii vrátil nad cenovku $10,000 sme svedkami konsolidácie jeho ceny. Týždenné cenové výkyvy v rozmedzí $1,000 až $2,000 do oboch strán nie sú v tomto prípade ničím nezvyčajným. Kryptomenových investorov a analytikov však optimizmus vôbec neopúšťa a stále čakajú, že bitcoin tento rok pokorí svoj dvadsaťtisícový rekord.

Cenový vývoj BTC na burze Kraken

S poklesom ceny bitcoinu klesali aj altcoiny. Absolútna väčšina coinov v rebríčku TOP 20 podľa trhovej kapitalizácie vykazuje záporné percentá. Najväčší pokles zaznamenal Tron (TRX), a to vyše 20 %.

Celková trhová kapitalizácia kryptomien sa za posledných sedem dní prepadla o viac ako $20 miliárd. Jej aktuálna hodnota sa pohybuje na úrovni $264 miliárd.


Bitcoin

Bitcoin

$27,085.20

BTC -2.17%

Ethereum

Ethereum

$1,873.10

ETH -1.24%

XRP

XRP

$0.51

XRP -3.06%

Litecoin

Litecoin

$91.11

LTC -0.78%

Monero

Monero

$146.67

XMR -4.16%

Binance Coin

Binance Coin

$306.00

BNB -1.48%

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

$113.01

BCH -0.74%

NEO

NEO

$10.37

NEO -2.54%

Podvodné stránky a reklamy na Libru

Pripravovaná digitálna mena Facebooku, Libra, si okrem amerického Kongresu získala aj pozornosť podvodníkov. Po celom Facebooku a Instagrame sa rozšírilo takmer tucet falošných stránok propagujúcich Libru. Podvody vo forme malvéru sa vydávajú za oficiálne subjekty veľmi diskutovanej digitálnej meny. Mnoho z nich už dokonca ponúka nákup a predaj tejto meny. Nevenujte podobným reklamám či výzvam pozornosť a buďte opatrní.

Niektoré z falošných reklám ponúkajú účasť na predpredaji ešte neuvedených Libra mincí so zľavou, zatiaľ čo mnoho ďalších obsahovalo logo Facebooku, fotografie Marka Zuckerberga alebo oficiálne marketingové materiály spoločnosti Libra. Jednou z phishingových stránok je buylibracoins.com.

Falošný phishing web na predaj Libra coinov

Spustenie Libry je naplánované až na rok 2020, aj to v prípade splnenia prísnych regulačných podmienok. Oficiálny web projektu je libra.org.

GitHub údajne blokuje prístup používateľom v krajinách, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA

Niektorí používatelia GitHubu tento týždeň oznámili, že spoločnosť vlastnená Microsoftom obmedzila používanie svojej služby hostovania kódov, pretože žijú v krajinách, na ktoré sa vzťahujú obchodné sankcie USA.

Vývojár so sídlom v ruskom okupovanom regióne Krym na Ukrajine a ďalší, ktorý žije v Iráne uviedli, že spoločnosť GitHub im oznámila, že ich prístup k jej službám bol obmedzený. Iránsky vývojár Hamed Saeedi v stredu v príspevku uviedol, že jeho úložisko kódov bolo deaktivované, nemá prístup k častiam webu GitHub a nemôže sťahovať údaje, ktoré tam hostoval.

Tento problém však poukazuje na zvýšenú centralizáciu čo sa týka zdieľania open-source softvérových kódov. Množstvo kódu týkajúceho sa kryptomenových projektov je hostovaných práve na obľúbenom GitHube, napríklad aj samotný kód Bitcoinu, bitcoin-core. Skôr či neskôr tak bude potrebné nájsť nové, najlepšie decentralizované, úložisko kódov.

Irán oficiálne uznáva ťažbu kryptomien za priemysel

Podľa správy od iránskej obchodnej, priemyselnej, banskej a poľnohospodárskej komory, vládna hospodárska komisia schválila a legalizovala ťaženie kryptomien, pričom aktuálne hľadá spôsoby, ako regulovať túto činnosť v rámci svojej existujúcej právnej štruktúry. Toto rozhodnutie predstavuje zásadný obrat iránskeho postoja voči kryptoťažobnému priemyslu, keďže len minulý mesiac úrady zabavili a zatvorili dve podobné operácie.

Irán ako región je pre ťažiarov kryptomien dlhodobo atraktívny z dôvodu nízkych cien elektrickej energie. Aj keď sa zdá, že sa Irán stáva ústretovou krajinou voči ťažbe kryptomien, nie je jasné, či predstavitelia krajiny menia svoj postoj k používaniu kryptomien na domáce platby.

Kryptomeny vo svetových mapách: Dane, regulácie, ťažba a iné

New York Times bude používať blockchain na boj proti falošným správam

Nová webová stránka projektu News Provenance Project v spolupráci s programom technologického giganta IBM Garage vysvetľuje, ako tím vývojárov a žurnalistov plánuje využívať blockchain platformu od spoločnosti Hyperledger Fabric na overovanie spravodajských fotografií.

Cieľom projektu je bojovať proti dezinformáciám a falšovaným správam, ktoré podľa neho poškodzujú malých aj veľkých vydavateľov.

„Čitatelia správ, ktorí sú oklamaní a zmätení sa nakoniec stanú unavení a apatickí voči správam, čo vedie k zníženiu záujmu o média samotné“.

New York Times a partnerské spoločnosti od júla do konca roka 2019 testujú spomínaný koncept, aby našli spôsob, ako si udržať dôveru v mediálnom priestore. Cieľom projektu je ukladať „kontextové metadáta“ správ do blockchainu vrátane toho, kedy a kde bola fotografia alebo video natočené spolu s informáciami o tom, kto ich použil, ako boli upravené a publikované.

The New York Times plánuje pravidelne uverejňovať aktualizácie a novinky o projekte počas celého procesu testovania, ktoré vyvrcholí kompletnou správou po ukončení pilotného projektu.

Seriál: Ako blockchain mení svet – Časť I.

Ľudia v USA veria viac Bitcoinu ako Libre od Facebooku

Prieskum o vzorke 1,799 jedincov z USA, ktorý prebiehal od publikovania Libra white paperu v polovici júna, skúmal postoj ľudí voči Bitcoinu a Libre.

Výsledky ukázali, že z tých, ktorí vyjadrili svoj názor, iba 2 % mali pocit, že budú dôverovať Libre a jej peňaženke Calibra viac ako Bitcoinu. Na porovnanie, 40 % opýtaných uviedlo, že viac dôverujú verejným kryptomenám, zatiaľ čo 19 % uviedlo, že dôverujú ako verejným kryptomenám, tak aj Libre.

Nízku dôveru v projekt Libra pravdepodobne do veľkej miery ovplyvnili kauzy Facebooku týkajúce sa ochrany súkromia používateľov, ako napríklad v prípade škandálu s Cambridge Analytica. 77 % respondentov uviedlo, že Facebooku neveria čo sa týka ochrany osobných údajov. Len 2 % uviedli, že Facebooku dôverujú.

Z prieskumu vyplýva, že nedostatok dôvery v Libru je sprevádzaný obrovským nezáujmom o projekt samotný. Na otázku, či majú záujem o kryptomenovú a peňaženku od Facebooku až 86 % respondentov uviedlo, že vôbec nie.

Dávajte si pozor, aby ste neprezradili koľko vlastníte bitcoinovZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...