Sledujte nás aj na

Napriek nepretržitej kritike a veľkej konkurencie od iných altcoinov, má Bitcoin nepopierateľne svoje výhody, čo zabezpečuje, že jeho hodnota bude i naďalej stúpať. Možno aj po celé desaťročia.

Satoshi Nakamoto, 17.01.2009 napísal:

Možno má zmysel získať nejaký Bitcoin pre prípad, že by sa uchytil. Ak rovnakým spôsobom myslí dostatok ľudí, tak sa toto proroctvo naplní samé.

Bitcoin je peňažná technológia, akú svet ešte nikdy nevidel, keďže pre svoj chod nevyžaduje žiadnu dôveru v sprostredkovateľov či iné finančné inštitúcie. Je to jednoduchý systém, ktorý je navrhnutý tak, že všetky zúčastnené strany sú motivované hrať podľa pravidiel. Na oplátku to môže vytvoriť možnosti zveľaďovania bohatstva pre budúce generácie.

Tu sú tri dôvody, prečo by si ľudia mali zakúpiť Bitcoin, tak, ako povedal jeho vynálezca „pre prípad, že sa ujme“.

1. Maximálne konečné množstvo mincí

Už vieme, že počet Bitcoinov je obmedzený a ich množstvo je určené na 21 miliónov. Práve táto skutočnosť a vlastnosť Bitcoinu, ho robí atraktívnou digitálnou menou pre investorov.

Saifedean Ammous napísal v jeho knihe „The Bitcoin Standard„:

Volatilita Bitcoinu je odvodená od skutočnosti, že jeho ponuka je úplne nepružná a nereaguje na zmeny dopytu, a to kvôli jeho naprogramovanej preddefinovanej miere rastu.

V skutočnosti sa volatilita Bitcoinu v priebehu času znižuje. Navyše volatilita samotná je možno atraktívna aj pre tradičných obchodníkov, ktorí hľadajú väčšie výnosy. V rovnakom čase sa výkyvy v hodnote Bitcoinu stali nepodstatnou udalosťou pre jeho držiteľov, ktorí očakávajú a veria, že jeho hodnota bude rásť kvôli jeho konečnej ponuke.

Daniel Krawisz z Nakamoto Inštitútu poznamenal:

Momentálne volatilita existuje, a čo teraz?  Keby nič iné, je to dobrá vec.

Tí, ktorí hromadia digitálne meny, už používajú Bitcoin ako svoju účtovnú jednotku na výpočet dlhodobých príležitostných nákladov.

Z celkových 21 miliónov Bitcoinov, je už okolo 17 miliónov vyťažených, z toho sú približne 4 milióny sú stratené a 4 milióny ešte zostáva vyťažiť. Každý rast v dopyte bude preto z dlhodobého hľadiska znamenať vyššiu cenu Bitcoinu, a to najmä, keď sa odmena za vyťaženie bloku opäť zníži na polovicu (halving).

Zakladateľ Litecoinu, Charlie Lee hovorí:

Dokonca neexistuje dostatok Bitcoinu ani na to, aby každý milionár vlastnil aspoň 1 BTC. Pred tým, než kúpite hocijakú inú kryptomenu, vrátane Litecoinu (LTC), skúste najprv získať aspoň 1 BTC.

2. Nikto ho nekontroluje

Počas histórie ľudstva vždy existoval nejaký útvar, ktorý nútil ľudí používať ich peniaze. Bol to buď štát, cirkev, či centrálna banka. Chápeme tým, že peniaze a ich používanie bolo centralizované. Bitcoin je naopak založený na decentralizovanom systéme.

Ammous ďalej vysvetľuje:

Vo svete, kde každý používa mizerné vládou kontrolované a cenzurované peniaze, ktorých ponuka stále vzrastá, je ten, čo vlastní digitálne meny vo veľkej výhode.

Pomocou technológie Proof-of-Work bol úspešne vyriešený tzv. problém dvoch armád (Byzantine Generals‘ Problem). Bitcoin nielen motivuje ľudí k šetreniu, ale umožňuje aj systém nekontrolovateľnosti, kde sú politici a centrálni bankári nepodstatní.

Dokonca ani strany, ktoré sa podieľajú na spravovaní siete nemajú moc, aby ovplyvnili Bitcoin ponuku. Vedia ju ovplyvniť tí, čo ťažia Bitcoin? Nie. Sieťové uzly vždy odmietnu nesprávny blok, aj napriek tomu, ak ťažiar ovláda viac než 51 percent ťažobného výkonu. Majú nad ňou kontrolu vývojári? Nie, a zlyhanie Newyorskej dohody bolo toho jasným dôkazom. Zmeny nemôžu byť implementované konglomerátmi ani veľkými ťažiarmi. Len používatelia, ktorí riadia celé (peer) uzly s úplnou kópiou blockchainu, môžu overiť transakcie, a tak zabezpečiť, že všetci hrajú podľa pravidiel siete.

3. Lindy efekt

Nemennosť Bitcoinu sa stáva čoraz výraznejšou s každým ďalším dňom ako aj s celkovým rastom siete. To znamená, že Bitcoin bude i naďalej rezervnou menou Internetu, a to vďaka tzv. Lindy efektu. Je to koncept, kde budúca očakávaná dĺžka života niektorých vecí nepodliehajúcich skaze  (ako sú technológie alebo nápad) je priamo úmerná ich aktuálnemu veku, takže každá ďalšia doba prežitia znamená dlhšiu zostávajúcu životnosť.

Bitcoin je prvou a najviac otestovanou kryptomenou. Jeho sieť disponuje najvyšším ťažobným výkonom. Zlyhal už 300 krát, ale i napriek tomu je stále tu. Bitcoin funguje na 99.99%, a to z neho robí logickú voľbu pre investorov.

Ammous ďalej vysvetlil, že rovnako, ako neexistuje žiadny trhový dopyt po menšej napodobenine Internetu, tak nikdy nebude existovať reálny dopyt po menšej, nespoľahlivej, netestovanej verzii Bitcoinu. Ammous nazýva Bitcoin „perfektnou búrkou“, pretože jeho stvoriteľ zmizol a nechal tento software sám ďalej rásť. Bitcoin je ako dieťa, ktoré bolo hodené do džungle a prežilo – vysvetľuje Ammous:

Ak necháte jednoročné dieťa v džungli, tak zomrie. Ale ak prežije, stane sa z neho masívne monštrum. Bude veľmi silné a nezastavitelné. Teraz už nemôžete len tak priniesť ďalšie dieťa v jeho veku, ktoré žilo 20 rokov v meste a povedať mu, aby strávilo pár týždňov v džungli a potom išlo proti tomuto chlapcovi bojovať. Takýmto spôsobom to nefunguje.

Zdroj: bitcoinist.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...