Sledujte nás aj na

Počas roku 2018 boli na verejnom Bitcoin blockchaine spracované platby v hodnote viac ako $3.2 bilióna (2.8 biliónov eur).

Vysoký objem transakcií na najdominantnejšom blockchaine preukázal efektívnosť tohto aktíva ako metódy zahraničných platieb, ale aj ako alternatíva k už existujúcim zúčtovacím systémom pre medzinárodné platby.

Je bitcoin efektívnejšia verzia zlata?

Bitcoin sa často porovnáva so zlatom ako uchovávateľ hodnoty a prostriedok výmeny. Obe aktíva nie sú ovplyvňované výkonnosťou širokého finančného trhu a vo všeobecnosti na ne tradičné investičné nástroje nemajú vplyv. Zatiaľ.

Rakúsko považuje zlato za inšpiráciu pri regulácii kryptomien

Dalo by sa však povedať že bitcoin je efektívnejšia verzia zlata vďaka svojmu využitiu ako prostriedok výmeny, alebo zahraničných platieb.

V novembri 2018, najväčšia svetová burza s kryptomenami Binance, odoslala $600 miliónov s poplatkom len $7, a spracovala viac ako 107-tisíc bitcoinov za menej ako jednu hodinu.

Na to aby ste spracovali podobnú hodnotu prostredníctvom zlata alebo tradičných finančných služieb by ste museli zapojiť tretie strany a regulačné orgány, čo by spôsobilo dlhý proces spracovania rôznych dokumentov a množstva ďalších úkonov s ohľadom na dodržiavanie predpisov.

Účinnosť bitcoinu pri sprostredkovaní veľkých transakcií a cezhraničných platieb mu umožnila v minulom roku spracovať objem transakcií s hodnotou až $3.2 bilióna, čo znamená medziročný nárast o 2.91 %.

Výskumníci spoločnosti Satoshi Capital Research napísali:

Porovnanie výkonu siete Bitcoin v roku 2018 s predošlými rokmi:

  • celkový obchodovaný objem: $2.2 bilióna
  • celkový obchodovaný objem na prvej vrstve (hlavný BTC blockchain): $3.2 bilióna
  • celková zmena v objeme transakcií 2017-2018: -8.23% ($0.3 bilióna)
  • priemerná zmena objemu 2017-2018 pre každý deň v roku: +2.91 %

V štúdii neboli však zahrnuté OTC (over-the-counter) obchody, ani transakcie na iných vrstvách akými sú napríklad Lightning Network.

Objem transakcií vo výške $3.2 bilióna BTC však nezahrňuje mimoburzový (OTC) objem, ktorý je údajne väčší ako objem burzového trhu.

Tradiční investori prechádzajú na Bitcoin OTC trhy

Nie každý je však presvedčený

V rozhovore pre Bloomberg, Huw van Steenis, poradca guvernéra Bank of England uviedol, že kryptomeny ako bitcoin zlyhávajú v základných testoch finančných služieb.

S dôrazom na jasnú budúcnosť odvetvia finančných technológií uviedol:

Nemám až taký strach z kryptomien. Zlyhávajú v základných testoch finančných služieb. Nie sú dobrým prostriedkom výmeny, nemajú hodnotu a sú pomalšie.

Tvrdenie, že kryptomeny sú pomalšie v spracovávaní transakcií v porovnaní s tradičnými finančnými službami je však veľmi nepresné.

Platobné systémy, ako je sieť SWIFT, potrebujú minimálne tri až päť pracovných dní na realizáciu medzinárodných bankových prevodov, zatiaľ čo bitcoin a iné kryptomeny to zvyčajne zvládnu do jednej hodiny.

V minulosti, po odstúpení generálneho riaditeľa spoločnosti SWIFT, Gottfrieda Leibbrandta, sa ukázalo, že sieť SWIFT využívala na spracovanie transakcií svoj systém vybudovaný pred 41 rokmi, ktorý dnes predstavuje rôzne zraniteľnosti a neefektívnosti v procese zúčtovania platieb.

„SWIFT je dnes v úplne inom stave ako pred siedmimi rokmi. Vždy bude čas odovzdať opraty a napísať novú kapitolu. Myslím, že je naozaj ten správny čas,“ povedal vtedy Leibbrandt.

S kapitálovými kontrolami v mnohých krajinách, ktoré zakazujú odliv zlata a fiat peňazí  veľkými reštrikciami, by mohol bitcoin v dlhodobom horizonte zaujať širšiu škálu investorov ako efektívny prostriedok výmeny.

V roku 2018 sa napriek výraznej recesii na trhu celkovo darilo aj spoločnosti Ripple a ich tokenu XRP. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku:

Ripple prodal v roce 2018 $535 milionů v XRP

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...