Sledujte nás aj na

Ak nestíhate sledovať všetko čo sa deje v kryptomenovom svete, prinášame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa za posledný týždeň v tejto sfére udialo.

Prehľad trhu

Bitcoin začal tento týždeň s cenovkou okolo $10,700. Prvá polovica 26. týždňa sa niesla v duchu výrazného cenového rastu. BTC dosiahol v stredu takmer až na cenu $14,000, presne $13,785. V tomto bode sa rast premenil na cenovú korekciu a za 24 hodín klesla cena BTC naspäť na $10,500. Všetky zisky tak boli náhle vymazané.

V druhej polovici týždňa sa bitcoin dokázal vrátiť do oblasti medzi $11,000 a $12,000. Bitcoin je skrátka v týchto vyšších cenových leveloch viac volatilnejšíjeho cena sa rapídne mení. Takisto v tejto oblasti nie sú jasne definované rezistencie či support levely a bitcoin spolu s altcoinmi ich teraz musí postupne získať, prípadne udržať.

Cenový vývoj BTC

Cenový vývoj BTC

Húsenková dráha, akou je aktuálne cena BTC, so sebou pochopiteľne zobrala aj väčšinu altcoinov. Všetko momentálne nasvedčuje tomu, že na 24-hodinovom, a rovnako tak na 7-dňovom grafe ukončíme tento týždeň v červených číslach.   

Celková trhová kapitalizácia kryptomien vystúpila tento týždeň až na hodnotu $386 miliárd. Aktuálne sa však pohybuje na približne rovnakej úrovni ako na konci minulého týždňa, teda na $320 miliardách.


Bitcoin

Bitcoin

$27,136.72

BTC -2.21%

Ethereum

Ethereum

$1,879.20

ETH -1.30%

XRP

XRP

$0.51

XRP -2.32%

Litecoin

Litecoin

$91.50

LTC -0.89%

Monero

Monero

$146.74

XMR -4.17%

Binance Coin

Binance Coin

$306.51

BNB -1.64%

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

$113.05

BCH -1.03%

NEO

NEO

$10.40

NEO -2.62%

IOTA

IOTA

$0.20

MIOTA 0.50%

Rekordný počet transakcií pre Ethereum

Denný počet zaznamenaných transakcií v sieti Ethereum prekročil 28. júna jeden milión. Stalo sa tak prvýkrát od mája 2018. Vyplýva to z údajov, ktoré uviedol obľúbený ETH explorer etherscan.io.

Na základe údajov z Etherscanu sa dňa 28. júna potvrdilo v Ethereum blockchaine 1,004,170 transakcií. Poslednýkrát, kedy bol zaznamenaný takýto denný objem transakcií, bolo v máji 2018. Napriek tomu je súčasná úroveň počtu denných transakcií stále nižšia než  1,349,890 transakcií zaznamenaných 4. januára minulého roka. Nie však o veľa.

Celkový mesačný objem transakcií dosiahol svoje maximum v decembri 2017. V tomto mesiaci bolo zaznamenaných celkovo až 15 miliónov transakcií, čo je doposiaľ historicky najvyššia mesačná hodnota.

Banky EÚ chcú zaviesť okamžitý prevod peňazí

Banky Európskej únie by mohli mať zavedený platobný systém pre okamžité platby do roku 2020. Uvádza to správa Reuters z 26. júna.

Podľa správy sú okamžité platby v eurozóne možné od roku 2017, ale k tejto iniciatíve sa pridala asi len polovica bánk v EÚ. Okamžité alebo expresné platby sú však momentálne drahšie než bežné platby a prevody. Agentúra Reuters však poznamenáva, že prijatie sa môže urýchliť práve s príchodom digitálnej meny Facebooku, Libry.

Zástupcovia národných bánk v Európe žiadajú viac informácií o Libre – Taliansko zvažuje zavedenie paralelnej meny

Generálny riaditeľ Európskej platobnej rady (EPC) Etienne Goosse povedal, že bez ohľadu na úspech projektu Libra, konkurencia zo strany technologických firiem núti banky vyvíjať sa rýchlejšie. Goosse poukazuje na to, že veľké technologické firmy majú oproti roztrieštenému bankovému systému významnú výhodu:

„Prichádzajú s globálnym riešením, pod globálnou značkou, ktorá ponúka veľa vecí, ktoré sa spotrebiteľom zdajú byť úžasné. Takže my ako banky nemáme už čas, musíme reagovať.“

Nakoniec je dôležité poznamenať, že systém okamžitých platieb nemusí stačiť na zabránenie straty používateľov na úkor podobných FinTech iniciatív. Tie si vyžadujú mať len nainštalovanú mobilnú aplikáciu, prípadne rýchlu verifikáciu údajov. Facebook má tiež množstvo iných platforiem a kanálov, ktoré môže využiť vo svoj prospech. Je však zaujímavé sledovať strach alebo rešpekt európskych bánk voči pripravovanej mene Facebooku.

Len tretina stablecoinov je stále aktívna a používaná

Podľa štúdie uverejnenej výskumnou skupinou Blockdata 26. júna je skutočne aktívnych a funkčných iba 66 stablecoinov. To predstavuje asi 30 % z celkového počtu oznámených coinov krytých nejakou fiat menou alebo menami.

Zostávajúcich 70 % je stále vo vývoji alebo svoju činnosť ukončili.

Výskumníci z Blockdata sa domnievajú, že jedným z dôsledkov tohto javu je, že v rokoch 2019 – 2020 môže dôjsť k rekordne vysokému prílivu nových stablecoinov na trh.

Výskumníci tiež pozorovali možné faktory, ktoré mohli viesť k ukončeniu činnosti stablecoinov. Zlyhané coiny majú podľa štúdie tendenciu byť kryté komoditami ako zlato. Stablecoiny kryté zlatom a jemu podobným aktívam predstavovali približne dve tretiny všetkých zlyhaných stablecoinov.

Pri bližšom pohľade na neúspešné meny výskumníci zistili niekoľko faktorov, ktoré považujú za zodpovedné za ich zlyhanie. Tieto faktory sú najčastejšie volatilita, fyzické komplikácie pri ukladaní coinov a podvody.

Bitmain bude predávať svoje akcie

Bitmain Technologies Ltd, najväčší svetový výrobca čipov špecializovaných na ťaženie kryptomien, bude organizovať prvý verejný predaj svojich akcií (IPO – Initial Public Offering).

Spoločnosť spolupracuje s poradcami na prípravách na predaj akcií v USA, ktorý by sa mohol uskutočniť ešte tento rok. Bližšie detaily však Bitmain neposkytol, keďže sa jedná o citlivé informácie. Spoločnosť Bitmain, ktorá bola v minulom roku ocenená na $15 miliárd sa k tomu kroku uchýlila po tom, ako sa dostala do ťažkostí v dôsledku silného poklesu ceny bitcoinu. Z predaja svojich akcií na americkom trhu by mohol Bitmain vyzbierať približne $300 – 500 miliónov, hoci spoločnosť cieľovú sumu bližšie nepriblížila.

Víkendový ฿ulletin: Bitmain – história najsilnejšieho hráča v oblasti ťažby kryptomien

Kapacita Lightning Network stále rastie

Škálovacie riešenie pre sieť Bitcoin, Lightning Network (LN), neustále napreduje. Okrem toho, že sa pracuje na množstve jeho vylepšení, narastá aj kapacita tejto siete. Podľa monitorovacej aplikácie LN 1ml.com, sieťová kapacita dosahuje už takmer $11 miliónov. Počet uzlov sa za posledný mesiac zvýšil takmer o 4 % na 8,896. Celková kapacita siete sa blíži aj okrúhlej sume 1,000 BTC.

Čítajte tiež:

Víkendový ฿ulletin: Škálovateľné súkromie – Protokol MimbleWimble



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...