Sledujte nás aj na
Koniec týždňa už tradične patrí súhrnu kryptomenových správ. 25. týždeň bol opäť nabitý zaujímavosťami a niesol sa v duchu cenové rastu.
Prehľad trhu
Už minulý týždeň sme v prehľade trhu očakávali pokorenie okrúhlej cenovej hranice bitcoinu (BTC) – $10,000. Pokorenie tejto hranice sa udialo v sobotu v noci. Túto psychologickú cenovú hranicu prekonal bitcoin už po tretíkrát v histórii. Naposledy mal takúto cenu pred 473 dňami, na začiatku marca 2018.
Na cene $10,000 sa vsašk bitcoin nezastavil, ale pokračoval ďalej a prekonal dokonca aj cenu $11,000. Potom už nasledovala mierna korekcia k aktuálnej cene okolo $10,700. Tu sa už pohybujeme v oblastiach so zvýšenou volatilitou a je možné, že budeme svedkami častejších a výrazných cenových výkyvov. Kam sa ďalej pohne cena je ako vždy otázne. Potrebné je potvrdiť a udržať cenu $10,000. Smerom nahor to môže byť rýchly nárast, keďže v týchto vyšších cenových leveloch aktuálne chýbajú rezistentné levely.
Väčšina kryptomien z Top 20 vykazuje na týždňovom grafe výrazné zisky a plusové percentá. Ether (ETH) si udržuje pozíciu top altcoinu a dosiahol tiež svoje 10-mesačné cenové maximum. Podarilo sa mu prekonať taktiež okrúhlu hranicu $300. Druhý najväčší altcoin podľa trhovej kapitalizácie, XRP, si tiež výrazne polepšil. Jeho cena atakuje $0.50. Litecoin (LTC) vykazuje pomalší no stabilný nárast už niekoľko týždňov. Jeho cena sa pohybuje okolo $140. Viac ako 20-percentný nárast tento týždeň zaznamenali kryptomeny monero (XMR), NEO ale aj Zcash (ZEC).
Týždňový nárast sa odzrkadľuje aj na celkovej trhovej kapitalizácii. Tá za posledných 7 dní narástla o viac ako $40 miliárd. Jej aktuálna hodnota sa pohybuje na $323 miliardami.
Bitcoin
$28,535.89
Ethereum
$1,799.13
XRP
$0.54
Litecoin
$89.90
Monero
$157.73
Binance Coin
$316.19
Bitcoin Cash
$122.83
NEO
$12.61
IOTA
$0.21
Digitálna mena Facebooku – Libra
Nepochybne najväčšou novinkou tohto týždňa bolo oficiálne zverejnenie prvých informácií o pripravovanej digitálnej mene Facebooku. Tá dostala meno Libra. Najdôležitejšie je podotknúť, že sa nebude jednať o kryptomenu, nebude bežať ani na blockchaine, tak ako to poznáme napríklad z Bitcoinu. Bude sa jednať o stablecoin naviazaný na menový kôš viacerých svetových fiat mien. Jej spustenie sa očakáva na prvú polovicu roku 2020.
Libra vyvoláva v komunite zmiešané pocity. Je jasné, že Libra nijak (aspoň zo začiatku) neprispeje k decentralizácii, ale mohla by prispieť k zvýšeniu povedomia o kryptomenách a alternatívnych formách peňazí. Libra bude skôr konkurovať bankám a platobným procesorom. Preto spoločnosť Facebook hneď po zverejnení detailov tejto meny vyzvali vlády a regulačné orgány na predloženie dodatočných informácií. Niektoré vlády už dokonca požadujú jej zastavenie. Štáty či banky budú nepochybne chcieť Libru regulovať.
Facebook a pridružené služby používajú takmer 2 miliardy ľudí. Takúto masu si nemôžu štáty dovoliť podceniť. Bude prinajmenšom zaujímavé sledovať vývoj Libry.
Detaily čítajte v našich článkoch:
Ethereum 2.0 už 3. januára 2020
Spustenie dlhoočakávanej aktualizácie Ethereum siete, ktorá zmení doterajší Proof of Work mechanizmus konsenzu na Proof of Stake, je naplánované na 3. januára 2020. Bude to presne 11 rokov potom, ako bol vyťažený prvý Bitcoin genesis blok v roku 2009. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa vývojári rozhodli práve pre tento dátum.
Ethereum blockchain čaká veľa zmien. Do príprav nultej fázy novej verzie sa vývojári pustia už o dva týždne. Faktom zostáva, že táto aktualizácia bude predstavovať doposiaľ najväčšiu zmenu verejného blockchainu. Viac detailov čítajte v článku:
Ethereum 2.0: Spustenie novej verzie je naplánované na 3. januára 2020
Kryptomenový report 2019 od spoločnosti Kaspersky Lab
Nový prieskum spoločnosti Kaspersky Lab odhalil, že pravdepodobne až 19 % ľudí na celom svete si už zakúpilo nejakú kryptomenu. Prieskum s názvom „Kaspersky Cryptocurrency Report 2019“ prebiehal v októbri a novembri 2018, pričom bolo zahnurnutých 22 krajín a mal dokopy 13,434 respondentov.
Podľa správy si 81 % svetovej populácie nikdy kryptomenu nekúpilo ani nevlastnilo, zatiaľ čo iba 10 % respondentov uviedlo, že plne chápu, ako kryptomeny fungujú. 14 % tých, ktorí ešte kryptomeny nekúpili a nepoužívali, by to v budúcnosti chceli zmeniť.
Z prieskumu tiež vyplýva, že až 22 % opýtaných prestalo kryptomeny používať. Ako dôvody uvádzajú najmä volatilitu, nevýhodnosť investície, podvody, zle zabezpečené burzy a služby, ale aj stratu dôvery v kryptomeny.
Bezpečnejší Lightning Network
Aktualizáciu čaká aj druhá vrstva Bitcoin siete, Lightning Network. S novou verziu Bitcoin Lightning Networku (LN), pribudne nový mechanizmus boja proti podvodom, tzv. „strážne veže“ (watchtowers). Nová funkcia bude slúžiť na monitorovanie podvodov v rámci siete a zabráni používateľom opätovne vyslať staré transakcie a stav siete za účelom získania viac peňazí.
Podobný ochranný mechanizmus siete je chýbajúcou časťou Bitcoin Lightning vrstvy. Môže sa tak stať rozhodujúcim faktorom pri odhaľovaní a eliminácii podvodov v experimentálnej off-chain sieti. Tá by mala vyriešiť problémy s rýchlosťou BTC platieb a priniesť lepšie škálovanie. Lightning Labs prinesie s júnovým spustením softvéru verzie 0.7 komplexnú a hlavne bezpečnejšiu sieť.
Bitcoin Lightning Network bude čoskoro bezpečnejší. Postarajú sa o to „strážne veže“.
Spoločnosť Lightning Labs tento týždeň taktiež uverejnila svoju mobilnú non-custodial Lightning peňaženku pre iOS aj Android. Non-custodial znamená, že privátne kľúče vlastníte iba vy a sú uložené iba vo vašom zariadení. Peňaženka je zatiaľ stále v beta testovacej fáze, no ako beta tester si ju môžete vyskúšať už dnes. Kým sa aplikácia ladí je ohraničená maximálne povolená suma na odosielanie, a to vo výške ⅙ BTC, približne $1,600.
Bitcoin a XRP nie sú konkurenti
Bitcoin (BTC) a XRP, v súčasnosti tretí najväčší altcoin na trhu, nie sú konkurenti. Tvrdí to Ripple CEO Brad Garlinghouse v rozhovore pre magazín Fortune z 20. júna.
V rozhovore, Garlinghouse načrtol kľúčové rozdiely medzi týmito dvoma projektami. Argumentuje tým, že bitcoin aktuálne predstavuje úložisko hodnoty, alebo obdobu „digitálneho zlata“, zatiaľ čo XRP je akousi „premosťujúcou menou“, ktorá umožňuje efektívne riešenie pre transfery klasických fiat mien.
Garlinghouse citoval rozdiel medzi bitcoinom a XRP. Pokiaľ ide o transakčné náklady, tvrdiac, že Ripple dokáže vykonať transakciu za zlomok centu, zatiaľ čo bitcoinové transakcie stoja momentálne v priemere $2.30.
Takýto rozdiel však „neznamená, že bitcoin zlyháva, “poznamenal Ripple CEO a uviedol, že tieto dve meny „nepovažuje za konkurujúce“. Na tieto vyjadrenie zareagovali aj traderi a s nimi aj samotná cena XRP. Z pohľadu obchodovania predstavuje XRP podľa analytikov dobrú šancu na zisk.
Bitcoin chce zlepšiť budúcnosť finančného systému, zatiaľ čo XRP chce zlepšiť súčasný finančný systém. Kryptomeny môžu predstavovať budúcnosť, no súčasný systém sa tak skoro nezmení.
Garlinghouse vyjadril presvedčenie, že v budúcnosti nebude existovať jediná kryptomena, ktorá by „vládla všetkým“, čo však znamená, že každá kryptomena by mala preukázať určitý prípad použitia alebo by mala priniesť riešenie nejakého problému.
Výskum od Indexica: Hybné sily bitcoinu a kryptomien nie sú jednoznačné
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: