Sledujte nás aj na

Ďalší týždeň sa nám blíži ku koncu a my Vám opäť prinášame prehľad toho najdôležitejšieho zo sveta kryptomien.

Prehľad trhu

Trhový vývoj kryptomien sa uplynulý týždeň niesol v značne pozitívnom duchu.
Napriek negatívnym predpovediam mnohých traderov, začiatok týždňa sa na bitcoine (BTC) podpísal rastovou rally, ktorá zvýšila cenu na úroveň $8,800. Túto cenovku mal BTC naposledy v máji 2018. Následne BTC osciloval v oblasti $8,800 až do piatku, kedy došlo k prepadu na hranicu rezistencie $8,200, ktorú ani po opakovanom testovaní nedokázal preraziť. Odtiaľ sa však cena BTC opäť vrátila na úroveň $8,800.

Vývoj bitcoinu za posledných dní.

Čo sa týka altcoinov, tie kopírovali vývoj BTC. Najväčší nárast z top 10 kryptomien zaznamenal TRON, ktorý uzatvára týždeň so 40 % ziskom a cenovkou $0,040.

Bitcoin

Bitcoin

$30,025.22

BTC 2.66%

Ethereum

Ethereum

$2,011.23

ETH 1.40%

XRP

XRP

$0.41

XRP 0.44%

Litecoin

Litecoin

$71.09

LTC 1.57%

Monero

Monero

$196.94

XMR 3.88%

Binance Coin

Binance Coin

$335.16

BNB 3.15%

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

$197.81

BCH 2.70%

Platforma Coinbase zalistovala kryptomenu EOS

Popredná americká kryptomenová burza Coinbase začala od 30. mája 2019 podporovať EOS. Tento najnovší prírastok do portfólia Coinbase je používateľom plne k dispozícii na obchodovanie s výnimkou občanov New Yorku a Spojeného kráľovstva.

S trhovou kapitalizáciou viac ako $7.2 miliárd, EOS je už druhá veľká kryptomena, ktorá bola tento rok na Coinbase zalistovaná. Naposledy sa tak stalo vo februári, keď bola spustená podpora XRP, natívneho tokenu platobnej siete Ripple. Nedávno však bola pridaná podpora aj pre dva stablecoiny dai a USD Coin (USDC).

V minulosti správy o pridaní podpory určitej kryptomeny na Coinbase boli sprevádzané pozitívnym sentimentom, ktorý sa premietol do rastu ceny danej mince. Avšak v prípade EOS sa tento trend nezopakoval. Jedným z možných vysvetlením tohoto nového javu môže byť klesajúca popularita Coinbase v rámci kryptokomunity.

Víkendový ฿ulletin: Odvrátená tvár centralizovaných búrz – Skúša Coinbase trpezlivosť svojich klientov?

NEO blockchain podstúpi aktualizáciu

Pôvodom čínska blockchain platforma NEO bude aktualizovať svoj mainnet. Podľa oficiálnej správy sa táto aktualizácia uskutoční 3. júna o 9:00 hod. (GMT).

Najzásadnejšou zmenou, ktorú aktualizácia prinesie, je pridanie takzvaného nadrozmerného poplatku (oversize fee) pre transakcie s vysokou prioritou s veľkosťou nad 1,024 bajtov. Účelom tohoto upgreadu je riešenie súčasných problémov s cenou GAS (kryptomena, ktorá poháňa NEO sieť) a celkovou stabilitou platformy.

Vývojári odporúčajú burzám a ostatným jednotlivcom alebo skupinám využívajúcich NEO, aby si aktualizovali svojho klienta na verziu v2.10.2, aby sa predišlo stratám transakcií v dôsledku nových protokolov sieťových poplatkov.

Zakladateľ NEO na konferencii DevCon predstavil 5 nových funkcií NEO 3.0

IOTA zavádza decentralizované potvrdzovanie transakcií

Blockchain platforma IOTA špecializujúca sa na internet vecí (Internet of Things – IoT) dokončila prípravy na decentralizáciu validácie transakcií. Podľa tlačovej správy a blogu od spoločnosti, súčasný centralizovaný mechanizmus koordinátora transakcií nahradí nový decentralizovaný nástroj nazvaný „Coordicide“.

Rovnako ako jeho predchodca, aj Coordicide bude riadiť bezpečnosť transakcií, zabezpečovať hladký proces transakcií a zároveň bude zabezpečovať, aby sa finančné prostriedky nemohli byť minuté dvakrát (tzv. Dvojité výdavky – double spending).

Podľa vývojárov tento krok predstavuje významný posun smerom k úplnej decentralizácii IOTA. Táto iniciatíva je komunitou značne vítaná, keďže práve nadmerná centralizácia IOTA bola terčom mnohých kritík.

Krajiny G20 budú implementovať jednotné normy pre kryptomeny

Členské krajiny G20 opätovne vyjadrili svoju podporu Finančnej akčnej skupine (FATF) v otázke implementovania spoločných štandardov týkajúcich sa kryptoaktív. Motívaciou tejto iniciatívy je efektívna spolupráca krajín, kryptomenových búrz a finančných inštitúcií v oblasti obchodovania kryptomien a s nimi súvisiaceho boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

V júni bude Japonsko hostiť summit G20, kde sa okrem iného budú preberať aj ďalšie kroky implementácie globálnych noriem týkajúcich sa kryptomien. Japonská snemovňa reprezentantov schválila minulý týždeň zákon týkajúci sa kryptomien, ktorý podľa jej predstaviteľov spĺňa všetky požiadavky FATF. Japonsko na spomínanom júlovom summite poskytne členským krajinám príručku, ktorá im pomôže vypracovať vlastné lokálne zákony.

Krajiny skupiny G20 začnú implementovať jednotné štandardy pre kryptomeny

Európska centrálna banka: Kryptomeny nie sú hrozbou pre finančnú stabilitu

Európska centrálna banka (ECB) publikovala správu s názvom „Kryptoaktíva: Implikácie pre finančnú stabilitu, menovú politiku, platby a trhové infraštruktúry“, v ktorej sa rozoberá dopad kryptomien na tradičný finančný systém.

V závere správy ECB uvádza, že kryptoaktíva v súčasnosti nepredstavujú významné riziko pre finančnú stabilitu v eurozóne. Ich kombinovaná hodnota je vo vzťahu k finančnému systému malá. Toto odvetvie však napriek tomu vyžaduje nepretržité a pozorné monitorovanie, pretože vývoj na tomto trhu je dynamický a prepojenia na širší finančný sektor sa môžu v budúcnosti zvýšiť na významnejšie úrovne.

ECB dlhodobo zaujíma kritický postoj voči kryptomenám. V minulosti ECB niekoľkokrát vyzvala členské krajiny EÚ, aby prijali právne rámce týkajúce sa regulácie a monitorovania kryptomien. Na opačnej strane názorového spektra sa nachádza Európska komisia, ktorá voči kryptomenám a ICO dlhodobo zastáva pozitívny postoj.

Európska centrálna banka: Kryptomeny nie sú hrozbou pre finančnú stabilituZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...