Sledujte nás aj na

21. týždeň 2019 bol novinkami a zaujímavými informáciami zo sveta kryptomien skutočne nabitý.

Prehľad trhu

Pri bitcoine (BTC) sme cenu $8,000 videli naposledy v júli minulého roku. Trvalo to viac ako 10 mesiacov, ale minulý týždeň sme sa aspoň nateraz k tejto cene dokázali vrátiť. Keďže sa v tomto cenovom rozmedzí nárast mierne zastavil, zdá sa, že sme narazili na rezistenciu, ktorá sa postupne môže stať support levelom. Bude však záležať kam sa cena pohne ďalej. Mnoho traderov totiž ešte stále očakáva prepad ceny.

Menší prepad do úrovne $7,500 nastal v strede tohto týždňa. Odtiaľ sa však cena BTC opäť vrátila do oblasti $8,000, a tu aj nateraz ostáva.

Aktuálny cenový vývoj BTC na burze Kraken

Altcoinom XRP a ether (ETH) sa darilo len mierne. ETH si drží cenu okolo $250 a XRP približne $0.38. Celkom slušne si polepšil litecoin (LTC), ktorého týždenný nárast predstavuje vyše 15 %, čo v číslach znamená dosiahnutie okrúhlej sumy $100. Token burzy Binance, Binance coin (BNB) má za sebou ďalší úspešný týždeň. Jeho výrazný nárast nepoľavuje a opäť si pripísal nové cenové maximum, tentokrát už na úrovni $35.43. Monero (XMR) ako zástupca anonymných kryptomien vykazuje takisto mierny nárast. Jeho cena sa pohybuje nad $85.

Trhová kapitalizácia ostáva oproti minulému týždňu viac menej nezmenená, a to $250 miliárd.

UPDATE: V nedeľu o približne 21:00 začala výrazná cenová pumpa. Za hodinu narástla trhová kapitalizácia až o $15 miliárd. Budeme sledovať kde sa cena kryptomien zastaví. Tabuľka nižšie odráža aktuálne ceny jednotlivých kryptomien. Pre viac info sledujte náš kurzový lístok.

Bitcoin

Bitcoin

$27,103.53

BTC -2.33%

Ethereum

Ethereum

$1,875.13

ETH -1.52%

XRP

XRP

$0.51

XRP -2.46%

Litecoin

Litecoin

$91.28

LTC -1.13%

Monero

Monero

$146.69

XMR -4.21%

Binance Coin

Binance Coin

$306.60

BNB -1.61%

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

$113.30

BCH -0.81%


Bitcoin Pizza Day

22. mája 2019 ubehlo už 9 rokov od legendárneho nákupu dvoch pízz za 10,000 BTC. Každý rok si to pripomíname ako Bitcoin Pizza Day. Za týmto počinom stál Laszlo Hanyecz, známy ako Bitcoin pizza guy. Ten svetu ukázal, že bitcoin je reálna mena, za ktorú si kúpite aj bežný tovar a jedlo.

Podrobne sa o tejto udalosti dočítate v našom článku:

Bitcoin pizza day: Dve pizze kúpené za 10,000 BTC.

SEC opäť zamietla Bitcoin ETF

Priaznivci a podporovatelia Bitcoin ETF sa stále nedočkali jeho úspešného schválenia zo strany americkej Komisie pre burzy a cenné papiere. Návrh z dielne VanEck a SolidX tak podľa Komisie stále potrebuje vyriešiť niektoré problematické body. SEC návrh odložila opäť o 90 dní. Ďalší verdikt tak môžeme očakávať 19. augusta 2019.

SEC znovu odložila schválenie Bitcoin ETF od spoločnosti VanEck

WhatsApp a AT&T podporujú adopciu krypromien

Používatelia známej komunikačnej aplikácie WhatsApp môžu odteraz posielať a prijímať bitcoin (BTC), litecoin (LTC) a ether (ETH). Umožnil to bot spoločnosti Zulu, Lite.IM. Tento počin sa tak snaží o zjednodušenie kryptomenových transakcií a ich prenesenie do prostredí, ktoré používatelia už dobre poznajú.

Kryptomeny už môžete prijímať a odosielať aj v aplikácii WhatsApp

K stále silnejúcej adopcii kryptomien do bežného života alebo do aplikácií, ktoré ľudia denne používajú najviac, sa pridáva aj telekomunikačný gigant AT&T. Ten začal akceptovať kryptomeny pre online platby za svoje telefónne služby

Binance spustí margin trading

Kryptomenová burza Binance tento týždeň (chtiac alebo nechtiac) potvrdila, že už testuje možnosť pridania margin tradingu, teda obchodovanie s maržou. Vyplýva to z ich tweetu z 24. mája, kde sa však pýtajú ľudí, či preferujú tmavú alebo svetlú tému svojho používateľského rozhrania.

Ako súčasť prebiehajúcich zmien na platforme, ktoré prinesú nové produkty, vrátane decentralizovanej burzy, Binance zverejnil predbežné náhľady na svoje nové trading rozhranie. “Nenápadne” vybrali také snímky, ktoré naznačujú pridanie práve spomínaného maržového obchodovania.

Nové funkcie však už komentoval aj riaditeľ Binance, Changpeng Zhao (známy ako CZ), ktorý potvrdil obchodovanie s maržami počas živého „Ask Me Anything“ streamu zo začiatku tohto mesiaca.

“Pracujeme na našom vlastnom maržovom systéme. Ten bude už čoskoro spustený,“ povedal pre divákov a dodal, že táto funkcia bude najprv sprístupnená veľkým obchodníkom na pomoc pri testovaní. CZ dodáva: “Bude to však postupné zavádzanie margin tradingu na platformu. Všetko už testuje náš interný tím.“

Obchodovanie na maržu umožňuje majiteľom účtov používať svoje existujúce zostatky ako kolaterál – zábezpeku, čím otvára možnosť vyšších ziskov, ale zároveň prináša vyššiu úroveň rizika.

Facebook a jeho Globalcoin

Giant sociálnych sietí Facebook plánuje v roku 2020 spustiť svoju vlastnú kryptomenu „Globalcoin“ zameranú najmä na platby. Vyplýva to zo správy BBC.

BBC uvádza, že testy na pripravovanú digitálnu menu by sa mali uskutočniť do konca roku 2019. Globalcoin je zatiaľ len pracovný názov meny a projektu v rámci spoločnosti. Nebolo potvrdené, že si zachová rovnaký názov po nasadení do ostrej prevádzky.

Podľa BBC sa zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg minulý mesiac stretol s guvernérom Bank of England Markom Carneyom, aby prediskutoval vyhliadky a riziká spojené s vytvorením takejto kryptomeny.

Okrem toho spoločnosť údajne konzultuje o operatívnych a regulačných otázkach aj s úradníkmi ministerstva financií Spojených štátov amerických. Najmä pokiaľ ide o postupy kontroly totožnosti a zmierňovanie rizík prania špinavých peňazí. Pripravovaná natívna kryptomena má za úlohu narušiť alebo úplne obísť bankové siete s cieľom odstrániť finančné prekážky a znížiť náklady spotrebiteľov. Globalcoin tak má zatiaľ všetky črty stablecoinu.

Ďalšie veľké médium, Financial Times uvádza, že Facebook diskutuje o svojej iniciatíve s poprednými predstaviteľmi tejto sféry, napríklad so spoločnosťou Coinbase. Zdroj tiež poznamenáva, že Facebook údajne hovoril s burzou Gemini, ktorej šéfujú dvojčatá Winklevossovci, dvaja najznámejší súperi Facebooku.

Telegram spustí svoj blockchain údajne už tento rok

Ani obľúbený šifrovaný komunikačný nástroj Telegram nechce zaspať dobu. Spoločnosť plánuje v treťom štvrťroku spustiť svoju Telegram Open Network (TON). Vyplýva to z internej správy zaslanej investorom spoločnosti.

Napriek počiatočným pochybnostiam o tom, či bude Telegram schopný realizovať takýto projekt, firma oznámila úspešnú testovaciu fázu, ktorá potvrdila, že jeho blockchain a konsenzus algoritmus splnili ciele stanovené vo white paperi.

Blockchain spoločnosti Telegram je navrhnutý tak, aby hosťoval aj decentralizované aplikácie, podobne ako Ethereum.

Vo februári Telegram informoval investorov, že TON je z 90 % kompletný. Firma má pochopiteľne záujem zalistovať svoj token, ktorý nesie meno GRAM, na popredných burzách ako sú Binance, Huobi a OKEx.

Pôvodné ICO vyzbieralo až $1.7 miliardy a pritiahlo investorov ako Benchmark, Sequoia Capital a Kleiner Perkins Caufield & Byers.

Tichá reorganizácia Bitcoin Cash blockchainu?

Dvaja mineri údajne vykonali 51 % útok na sieť Bitcoin Cash (BCH). Vyplýva to z tweetu moderátora Cryptoconomy podcastu, Guya Swanna z 24. mája.

K 51 % útoku dôjde, keď niekto ovláda väčšinu ťažobnej sily v sieti riadenej protokolom Proof-of-Work. To znamená, že môže byť zabránené ostatným používateľom v miningu či transakciách.

Zatiaľ čo mnohí predpokladali, že 51 % útok sa uskutočňuje so zlým úmyslom, vyššie uvedený prípad sa stal, keď sa dva mining pooly pokúsili zabrániť neidentifikovanej strane, pri získaní prostriedkov, ktoré – v dôsledku aktualizácie kódu – boli omylom zaslané na adresu, z ktorej si ich môže nárokovať hocikto.

Podľa Swanna to však ukazuje na obrovskú centralizáciu BCH siete. Spomínané mining pooly sú BTC.top a BTC.com. Tie podľa Coin.Dance kontrolujú spoločne až 43 % ťažobného výkonu BCH siete. O útok sa tak určite nejednalo. Škodlivé transakcie boli zneplatnené z dôvodu chyby v kóde. Podobne ako v prípade chyby v BTC z roku 2010, keď niektoré transakcie museli byť zrušené a vrátené späť.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...