Sledujte nás aj na

Ďalší týždeň sa blíži ku koncu a my sme si pre vás pripravili prehľad dôležitých správ zo sveta kryptomien. Nezmeškajte nič a buďte vždy v obraze. 

Prehľad trhu

19. týždeň 2019 začal bitcoin (BTC) na cene mierne pod hranicou $6,000. Už aj táto cena predstavovala slušný nárast oproti pohybom do strán, ktoré sme pozorovali od začiatku tohto roka. Napriek viacerým predpovediam, že sa bitcoinu nepodarí jednoducho prekonať hlavný level rezistencie na úrovni $6,000 sme boli svedkami výraznej cenovej rally u všetkých významných kryptomenách.

Cena bitcoinu tak tento týždeň, aj napriek niektorým negatívnym správam, prestrelila hranicu $7,000. Zastavila sa až na cene okolo $7,500. Takúto sumu sme pri bitcoine videli naposledy pred deviatimi mesiacmi, v auguste 2018. Nárast bolo možné pozorovať aj na dennom obchodovanom objeme, ale hlavne na dominancii bitcoinu. Tá sa vyšplhala až na 59 %. To predstavuje najvyššiu dominanciu kráľa kryptomien za posledných 17 mesiacov.

Vývoj ceny BTC na dennom grafe

Tento týždeň sa darilo aj altcoinom. Nie však tak dobre ako bitcoinu. Dvojciferné percentuálne zisky si pripísali kryptomeny ako ether (ETH), litecoin (LTC), EOS, monero (XMR), ale aj forky Bitcoinu a to bitcoin cash (BCH) a bitcoin gold (BTG).

Celá tohtotýždňová rally vyústila v nárast celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien o približne $40 miliárd. Ak sledujete kryptomenový trh od roku 2018 podobne veľkú rally ste možno ešte nezažili. V roku 2017 boli podobné výkyvy na dennom poriadku.

Bitcoin

Bitcoin

$27,085.20

BTC -2.17%

Ethereum

Ethereum

$1,873.10

ETH -1.24%

XRP

XRP

$0.51

XRP -3.06%

Litecoin

Litecoin

$91.11

LTC -0.78%

Monero

Monero

$146.67

XMR -4.16%

Binance Coin

Binance Coin

$306.00

BNB -1.48%

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

$113.01

BCH -0.74%

Bitcoin Gold

Bitcoin Gold

$12.20

BTG 0.41%

Hacknutie burzy Binance

Azda najviac rezonovala tento týždeň správa o hacknutí burzy Binance. 7. mája 2019 o 17:15:24 (UTC) utrpela popredná burza Binance útok, pri ktorom prišla o 7,074 BTC, čo je viac ako $40 miliónov. Podľa oficiálnej správy boli hackeri schopní získať veľký počet používateľských API kľúčov, kódov dvoj-faktorového prihlasovania (2FA) a potenciálne ďalších informácií. Na pokrytie tohto incidentu v plnej výške Binance využije svoj rezervný fond,  a teda finančné prostriedky používateľov nebudú incidentom nijak ovplyvnené.

Hackeri použili rôzne techniky, vrátane phishingu, vírusov a iných útokov. Binance stále skúma všetky možné použité metódy. Podľa Binance je možné, že existujú aj ďalšie ovplyvnené účty, ktoré ešte neboli identifikované.

Súvisiace články:

Na teraz sú pozastavené všetky vklady a výbery. Tím Binance stále usilovne pracuje na vyriešení problému a vylepšení bezpečnosti celej platformy. Celý incident rieši burza veľmi transparentne. Changpeng Zhao, CEO Binance neustále informuje o dianí na svojom Twitter účte.

Facebook postupne uvoľňuje zákaz kryptomenových reklám

Uplynul už viac ako rok od úplného zákazu reklám týkajúcich sa kryptomien, ICO, ale aj blockchainu na platforme Facebook. Spoločnosť však postupne zjemňuje svoj postoj voči tejto technológii a zruší niektoré obmedzenia týkajúce sa spomínanej reklamy.

V aktualizovaných podmienkach oznámených 8. mája spoločnosť uviedla, že reklamy zahŕňajúce blockchain technológiu, novinky z tejto oblasti, vzdelávací obsah alebo udalosti súvisiace s kryptomenami už nebudú vyžadovať predchádzajúce písomné schválenie.

Facebook však dodal, že bude naďalej zakazovať reklamy súvisiace s predajom tokenov alebo počiatočnými ponukami mincí (ICO), ktoré spadajú pod zoznam nepovolených produktov.

Ostatné reklamy zamerané na kryptomeny a úzko súvisiace produkty, ako sú burzy a mining softvér a hardvér, budú musieť aj naďalej prejsť revíziou, aby získali povolenie na zverejnenie reklám na Facebooku.

„Tento proces bude aj naďalej brať do úvahy licencie, ktoré získali, bez ohľadu na to, či sú obchodované na verejnej burze (alebo sú dcérskou spoločnosťou verejnej spoločnosti) ako aj iné relevantné verejné pozadie o ich podnikaní,“ povedal Facebook.

Fidelity sa chystá na spustenie bitcoin tradingu

Spoločnosť Fidelity Investments, ktorá spustila službu správy a úschovy bitcoinu (custody) začiatkom tohto roka, bude kupovať a predávať najobľúbenejšie digitálne aktíva na svete pre svojich inštitucionálnych zákazníkov údajne už v priebehu niekoľkých týždňov.

Spoločnosť so sídlom v Bostone a jeden z najväčších správcov aktív na svete, vytvorila v októbri minulého roku dcérsku spoločnosť Fidelity Digital Assets. Chce tak zachytiť rastúci záujem Wall Street spoločností o obchodovanie a ochranu digitálnych mien. To tiež stavia Fidelity o krok dopredu pred jej konkurentmi, ktorí doteraz zaostávajú na vedľajšej koľaji. Firma v októbri uviedla, že začiatkom tohto roka ponúkne OTC (Over-the-Counter) predaj a nákup bitcoinu.

Fidelity Investments umožní inštitucionálnym investorom obchodovať bitcoin

Fidelity sa tak pridáva k sprostredkovateľom kryptomenových obchodov ako E*Trade Financial Corp. či Robinhood. Spoločnosť sa však chce striktne zamerať len na inštitucionálnych klientov. Štúdia vydaná spoločnosťou Fidelity 2. mája zistila, že 47 % inštitucionálnych investorov si myslí, že digitálne aktíva stoja za investovanie.

„V súčasnosti podporujeme len vybranú skupinu klientov, s ktorou na našej platforme pracujeme,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Fidelity Arlene Roberts. „Budeme pokračovať v nasadzovaní našich služieb v najbližších týždňoch a mesiacoch na základe potrieb našich klientov, jurisdikcií a ďalších faktorov. Naša ponuka služieb je v súčasnosti zameraná na Bitcoin.“

Ďalší návrh na zákaz kryptomien

Návrh na kompletný zákaz kryptomien prišiel tentoraz z dielne amerického kongresmana Brada Shermana. Ako sa zdá, ten už kryptomeny pochopil. Argumentuje, že zákaz musí byť prijatý, pretože kryptomeny podkopávajú silu doláru vo svete a tým pádom samotnú americkú moc a kontrolu. Video naozaj stojí za pozretie.

Ethereum sa konečne prebúdza

Za posledného minimálne pol roka bolo cítiť, že Ethereum stráca dych. Potýkalo sa so značnými problémami nielen po technickej stránke. Len Constantinople upgrade zo začiatku tohto roka musel byť dvakrát pozastavený z dôvodu nájdenia kritických chýb v kóde. To všetko sa odrazilo na cene ETH ale najmä to otriaslo dôverou v celú platformu. Tento týždeň však priniesol pozitívne správy aj z Ethereum tábora.

Okrem významného cenového posilnenia bolo oznámené aj spustenie testovacieho blockchainu pre Ethereum 2.0, známy ako Serenity. O detailoch sa dočítate v článku nižšie:

Ethereum 2.0: Testovací Proof-of-Stake (PoS) blockchain bol oficiálne spustený

Okrem toho bude Ethereum Foundation aj naďalej podporovať komunitné projekty postavené na ich blockchaine. Za minulý rok rozdali približne $27 miliónov v podobe rôznych grantov. Aya Miyaguchi, riaditeľka Ethereum Foundation oznámila, že opäť vyčlenia až $30 miliónov na podporu projektov v nadchádzajúcom roku. Najväčšia časť má byť pridelená projektom zaoberajúcim sa škálovaním blockchainu.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...