Sledujte nás aj na

Čo je to blockchain?

Blockchain je technológia, na báze ktorej fungujú kryptomeny ako Bitcoin, alebo platformy ako Ethereum. Poskytuje možnosť zaznamenávať a prenášať dáta transparentným a bezpečným spôsobom. Technológia umožňuje inštitúciám, ktoré ju využívajú byť viac demokratické, decentralizované, efektívne a zabezpečené. V najbližších piatich až desiatich rokoch technológia blockchain ovplyvní mnohé odvetvia priemyslu. Prinášame vám prehľad niekoľkých, v ktorých sa to už deje.

1. Bankovníctvo a platby

Niektorí tvrdia, že blockchain spôsobí bankám to, čo internet urobil s médiami. Môže byť využitý k poskytnutiu finančných služieb miliardám ľudí na celom svete, obyvateľov tretieho sveta nevynímajúc. Bitcoin umožňuje poslať peniaze cez hranice takmer okamžite s relatívne nízkymi poplatkami. Abra je jedným zo start-upov, ktorý pracuje na službe na poukázanie peňažných prostriedkov, založenej na Bitcoine.

Mnoho bánk, ako napríklad Barclays pracujú na adopcií blockchain technológie, aby zefektívnili, zrýchlili a zabezpečili obchodné operácie. IBM predpokladá, že 15 % bánk bude využívať blockchain koncom roka 2017.

2. Kybernetická bezpečnosť

Napriek tomu, že zmeny v blockchaine sú verejne dostupné, dáta sú overované a šifrované pomocou pokročilej kryptografie. Vďaka tomu sú dáta menej náchylné na hackerské útoky alebo neautorizované zmeny. Aplikácie založené na blockchaine sú stále pomerne nové a čelia mnohým útokom hackerov v posledných mesiacoch. V budúcnosti by sa to však malo zmeniť.

3. Riadenie dodávateľských reťazcov

Transakcie v blockhaine možno transparentne monitorovať v stálom decentralizovanom zázname, čo môže znížiť ľudské chyby. Technológia taktiež môže monitorovať náklady, prácu, dokonca aj odpad a emisie v každom bode dodávateľského reťazca, čo by mohlo mať dopad na kontrolu environmentálneho dopadu produktov na prostredie. Systém zaznamenávania, tzv. účtovná kniha (ang. distribution ledger) dokonca môže verifikovať status fair trade produktov, kde by sa dal vystopovať ich pôvod. Medzi známe blockchain spoločnosti pracujúce v tomto sektore patria Provenance, Fluent, SKUchain a Blockverify.

4. Prognostika

Blockchain eventuálne dokáže zmeniť pohľad na výskum, konzultácie, analýzy a predikcie. Online platformy ako Augur vytvárajú globálne decentralizovaný trhy s predpoveďami. Technológie môžu byť využité pri skúmaní stávok v širokej škále odvetví od športu až k voľbám.

5. Networking a Internet vecí

Samsung a IBM využívajú blockchain v novom koncepte nazvanom ADEPT, ktorý vytvorí decentralizovanú sieť nástrojov v Internete vecí. Systém bude fungovať ako verejná kniha pre veľké množstvo zariadení, čo eliminuje potrebu pre centrálny mechanizmus potrebný pre zaistenie komunikácie. Nástroje budú schopné komunikovať medzi sebou priamo, aktualizovať softvér, riešiť chyby či monitorovať spotrebu energie.

6. Poistenie

Globálny trh poisťovní je založený na riadení dôvery. Blockchain je novou cestou, ako dôveru riadiť a možno ho využiť na overovanie mnohých typov dát v poisťovacích kontraktoch, tak ako aj identity poistenej osoby. Technológia, ktorá integruje reálne dáta spolu so „smart contracts“ bude vhodná od životných poistiek až po poistenia úrody. Aeternity je projekt založený práve na budovaní takýchto nástrojov ochrany.

7. Osobný transport a zdielané jazdy

Blockchain možno využiť pre vytvorenie decentralizovanej verzie pre peer-to-peer aplikácie pre zdielané jazdy. To dovolí majiteľom áut a zákazníkom dojednať si podmienky prepravy bez tretích strán. Arcade City a La’Zooz sú start-upy zaoberajúce sa touto problematikou.

Využitie elektronických peňaženiek dovolí majiteľom auta automaticky zaplatiť za parkovanie, cestovné mýto alebo elektrické nabitie auta. UBS, ZF a Innogy sú len niektoré firmy zaoberajúce sa problematikou blockchainových elektronických peňaženiek.

8. Cloudové úložiská

Dáta na centralizovanom serveri sú nevyhnutne náchylné na útoky hackerov, stratu dát alebo ľudské chyby. Využitie blockchainu povolí cloudom stať sa viac bezpečnými a silnejšími voči útokom. Storj je jeden z príklad, ktorý rieši túto oblasť využitia blockchainu.

9. Charita

Je verejným tajomstvom, že peniaze na charitu sa nie vždy dostanú tam, kde sú pôvodne posielané. Korupcia a nezrovnalosti by mohli byť vyriešené blockchainom, ktorý by dokázal vystopovať príspevky od darcu až po príjemcu. BitGive Foundation je charitou založenou na báze Bitcoinu, využíva blockchain a ponúka transparentnosť pri prevodoch.

10. Hlasovania a voľby

Pravdepodobne jeden z najdôležitejších pozitívnych dopadov blockchainu na spoločnosť. Po celom svete sú volebné výsledky mnohokrát spochybňované. Technológia by mohla byť využívaná pre overenie hlasov, elektronické hlasovanie a zabezpečiť, že iba legitímne hlasy budú zarátané a iné hlasy nebudú zneužité. Vytvorenie imúnneho, verejnosti dostupného adresáru by dopomohlo k masívnej zmene vnímania volieb, ako naozaj férového a demokratického nástroja na vyjadrenie názoru. Tomuto sa v súčasnosti venujú start-upy Democracy Earth a Follow My Vote.

11. Vláda

Vládne systému sú občas pomalé, rigidné a náchylné na korupciu. Implementáciou blockchainových systémov do procesov možno znížiť vysokú úroveň byrokracie a pozdvihnúť bezpečnosť, efektivitu a transparentnosť vládnych operácii. Dubaj sa napríklad snaží o využitie blockchainu na všetky vládne dokumenty do roku 2020.

12. Verejný prospech

Systém verejných prospechov je ďalším zo sektorov, ktorý trápi byrokracia a pomalé tempo. Blockchain technológia môže napomôcť overiť a distribuovať prídavky pre nezamestnaných bezpečnou a jednoduchšou cestou. GovCoin je britstká spoločnosť, ktorá pomáha vláde v tomto smere za pomoci blockchainu. Systém je dobrým odrazovým mostíkom aj pre možnosť základného príjmu, ako v prípade niektorých škandinávskych krajín.

13. Zdravotná starostlivosť

Ďalšia oblasť zastaraná v mnohých smeroch je zdravotná starostlivosť. Veľkou výzvou, ktorej čelia nemocnice je chýbajúca a bezpečná platforma pre vlastné a zdieľané dáta. Vďaka tomu sú často obeťami hackerov. Blockchain možno využiť pri skladovaní dát ako sú napríklad lekárske záznamy a zdieľať ich s odborníkmi a pacientmi. Takýto systém by mohol pomôcť  zlepšiť bezpečnosť dát a zrýchliť možnosť diagnózy pacienta. Gem a Tierion sú spoločnosti primárne sústredené na túto problematiku.

14. Energetický manažment

Oblasť energetiky bola vysoko centralizovaná v posledných rokoch. Dodávatelia a konzumenti energií nemôžu nakupovať od seba a musia využívať verejné siete alebo dôveryhodné tretie strany.  TransactiveGrid je start-up založený na Ethereu, ktorý dovoľuje zákazníkom nakupovať a predávať energiu v zmysle peer-to-peer.

15. Online hudba

Niektoré start-upy prichádzajú s nápadom, ako zabezpečiť muzikantom priame príjmy od ich fanúšikov bez toho, aby museli platiť provízie nahrávacím spoločnostiam. Smart contracts možno využiť aj pri sporoch o licencie a lepšom prehľade piesní k ich prislúchajúcim autorom. Mycelia a Ujo Music sú dva start-upy snažiace sa o blockchainovú revolúciu v hudobnom priemysle.

16. Maloobchod

Keď nakupujete, dôverujete maloobchodnému systému podniku. Decentralizovaná, na blockchaine postavená prevádzka funguje inak: spája nakupujúcich a predávajúcich bez potreby sprostredkovateľa a zbytočných poplatkov navyše. V tomto prípade je dôvera založená na smart contracts a reputácii. Jedným z takýchto projektov je start-up OpenBazaar.

17. Nehnuteľnosti

Veľkými problémami v oblasti nehnuteľností sú byrokracia, malá transparentnosť a chyby vo verejných záznamoch. Blockchain dokáže zrýchliť transakcie odstránením zbytočných papierovačiek. Taktiež dokáže overovať vlastníkov, zabezpečiť pravosť dokumentov. Ubitquity je blockchainom zabezpečená platforma pre alternatívny obchod s nehnuteľnosťami.

18. Crowdfunding

Crowdfunding je populárnou metódou fundraisingu pre nové start-upy a projekty. Tieto platformy vytvárajú dôveru medzi nápadom a ich podporovateľmi, ale taktiež požadujú veľké poplatky. Predstavte si crowdfunding založený na blockchaine, smart contracts a online reputácii, čo vynechá z hry prostredníka. Nové projekty môžu vydávať tokeny s hodnotou, ktoré budú v budúcnosti vymenené za produkty, služby alebo hotovosť. Mnoho blockchainových start-upov vyzbieralo milióny dolárov skrz systém tokenov. Jednoznačne, táto oblasť ostáva do budúcna medzi najzaujímavejšie.

19. Váš vlastný biznis

Ak pri svojej práci alebo podnikaní využívate dáta a transakcie akéhokoľvek druhu, môžete si byť istí tým, že blockchain by ich ešte vylepšil, zabezpečil, zefektívnil. V tomto smere sa hranice blockchainu naozaj nekladú.

Zdroj: futurethinkers.orgZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...