Sledujte nás aj na
Na konci veľkonočného víkendu vám prinášame prehľad toho, čo sa v kryptosfére udialo a o čom by ste určite mali mať prehľad.
Obsah:
- Prehľad trhu
- Delistovanie Bitcoin Satoshi Vision (BSV)
- Binance spúšťa Binance Chain
- Výkupné v kryptomenových malvéroch stúpa
- Regulácie z Francúzska
- IOTA a EVRYTHNG spolupracujú na vytvorení inteligentného dodávateľského reťazca
Prehľad trhu
Od cenovej rally bitcoinu zo začiatku tohto mesiaca sa stále pohybujeme okolo hranice $5,000. Bitcoin sa aktuálne nachádza na cene okolo $5,300. Za posledný týždeň tak zaznamenal mierny nárast. Cena sa však už druhý týždeň pohybuje skôr do strany. Z 5,000-dolárového levelu sa tak pomaly stáva silnejší a silnejší support level. Uvidíme, či vydrží.
Altcoiny sa takisto viac menej držia na leveloch z minulého týždňa, vykazujúc len minimálne cenové výkyvy. Ether je na cene okolo $170, XRP $0.32, takže podrástol o nejaké $0.01 – $0.02. Litecoin sa pohyboval celý týždeň okolo 80 dolárovej úrovne, no cez víkend začal mierne klesať k cene $75. Spomenieme ešte monero, ktoré je cenovo pár dolárov pod úrovňou 70 dolárov.
Ďalší skvelý týždeň zažíva token Binance Coin (BNB). Tomu sa ako prvému podarilo opäť dosiahnuť svoje ATH (All Time High) na cene $25. Na týždňovom grafe vykazuje vyše 20-percentný nárast. Jeho aktuálna cena je $23.
Celková kapitalizácia kryptomenového trhu od utorka narástla zo $171 miliárd na $176 miliárd, čo predstavuje menší 5 miliardový nárast v priebehu pár dní.
Delistovanie Bitcoin Satoshi Vision (BSV)
Azda najhorúcejšou správou tohto týždňa je delistovanie meny Bitcoin Satoshi Vision, alebo Bitcoin SV. Jedná sa o fork kryptomeny bitcoin cash, za ktorým stojí Craig Wright. Ten o sebe tvrdí, že je samotný Satoshi Nakamoto, tvorca originálneho bitcoinu. Tieto tvrdenia spolu s faktom, že Craig Wright chce žalovať každého kto tvrdí, že nie je Nakamoto nahnevali celú komunitu. Popredné burzy sa preto rozhodli, že kontroverzný coin odstránia zo svojej ponuky. Začala to burza Binance, ku ktorej sa pripojila už aj burza Kraken, ShapeShift či Bitrue. Komunita drží spolu a je zaujímavé sledovať jej súdržnosť.
Kraken, ShapeShift a Bitrue nasledujú Binance a delistujú Bitcoin Satoshi Vision
Binance spúšťa Binance Chain
Najväčšia svetová kryptomenová burza podľa reportovaného objemu, Binance, spustila svoju vlastnú blockchain sieť s názvom Binance Chain. Pre spoločnosť ako aj pre burzu je to významný krok vpred. Okrem iného chce firma takýmto spôsobom povzbudiť začínajúce kryptoprojekty k vydávaniu ich tokenov priamo na ich novej obchodnej platforme.
V snahe konkurovať smart kontraktovým platformám, akou je aj Ethereum, Binance spustila svoj vlastný, novovytvorený distribuovaný ledger s názvom Binance Chain. Novo spustená blockchain sieť bude slúžiť aj ako základ pre Binance DEX, decentralizovanú burzu takisto vytváranú touto spoločnosťou.
A new chapter! https://t.co/1nXxauKEC7
— CZ Binance (@cz_binance) April 18, 2019
Za zmienku stojí aj to, že pri spustení Binance Chain sa natívny token Binance Coin (BNB) presunie zo siete Ethereum do novopečeného blockchainu.
Podľa oficiálneho oznámenia bude Binance Chain Explorer a Web Wallet najprv k dispozícii vybraným partnerom na beta testovanie beta. Verejnosť by k novým službám mala dostať prístup 23. apríla 2019.
Ak vlastníte BNB tokeny v externých úložiskách, presvedčte sa, že vaša peňaženka podporuje prechod na Binance Chain. Ak nie, vždy môžete svoje BNB tokeny dočasne poslať na burzu Binance, kde sa vám o swap ERC-20 tokenov na nové mainnetové coiny postará samotná burza.
Výkupné v kryptomenových malvéroch stúpa
Priemerné kryptomenové výkupné, za útoky typu ransomvér, v prvom štvrťroku 2019 dramaticky vzrástlo. Vyplýva to zo správy firmy, ktorá pomáha obetiam platiť toto výkupné.
Vo svojej štvrťročnej správe spoločnosť Coveware napísala, že zatiaľ čo v poslednom štvrťroku minulého roka bolo priemerné výkupné $6,733, v prvých troch mesiacoch roka 2019 vzrástla táto suma až o 89 %, na hodnotu $12,762.
Ransomvér je škodlivý kód, ktorý najčastejšie šifruje súbory obetí a žiada od nich platbu, teda výkupné za ich opätovné odomknutie. Medzi takéto ransomvéry patrí napríklad Ryuk, Bitpaymer, Iencrypt a iné.
„Tieto typy ransomvéru sa používajú prevažne na cielené útoky na väčšie podnikové ciele,“ povedal Coveware.
Pri týchto typoch útokov je od napadnutého až v 98 % prípadoch žiadané výkupné v bitcoine. Zvyšné 2 % patria anonymným kryptomenám ako Dash či Monero.
Regulácie z Francúzska
Pri reguláciách ešte chvíľu zostaneme. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo svojom pondelkovom prejave uviedol, že jeho krajina bude presadzovať zásadný postoj týkajúci sa regulácie kryptomien. Rovnaký prístup bude vyžadovať aj od ďalších členov Európskej únie. Tým chce docieliť vytvorenie spoločného a jasne definovaného rámca, ktorý by usmerňoval vývoj v tejto oblasti.
Minulý týždeň Francúzsko uzákonilo prvý regulačný rámec upravujúci práva a povinnosti sprostredkovateľov kryptomenových aktív. Francúzsky parlament schválením tohto návrhu docielil, že štátne orgány budú vyžadovať zdaňovanie zisku plynúceho z investovania do týchto aktív. Návrh zákona taktiež vyžaduje, aby všetky biznisy spojené s kryptomenami boli povinne zaregistrované do registra finančných sprostredkovateľov. Tak získajú potrebné osvedčenie o svojej činnosti.
Francúzsko vyzýva európske štáty na prijatie jednotného postoja v otázke regulácií kryptomien
IOTA a EVRYTHNG spolupracujú na vytvorení inteligentného dodávateľského reťazca
IOTA, projekt ktorý spája zariadenia na Internete vecí (IoT), sa pripojil k platforme EVRYTHNG, ďalšiemu IoT obchodnému projektu. Spolupracovať budú na vybudovaní komplexných a bezpečných dodávateľských reťazcov.
Podľa príspevku na blogu IOTA Foundation je cieľom partnerstva vytvoriť väčšiu transparentnosť, efektívnosť a dôveru v dodávateľské reťazce a zjednodušiť spôsob, akým sa tovar presúva od dodávateľa k zákazníkovi. Taktiež veria, že keď budú mať klienti možnosť nahliadnuť do histórie a podrobností o produkte, budú sa vedieť lepšie rozhodovať, či daný produkt kúpiť alebo nie.
„Dnešní spotrebitelia chcú robiť informované rozhodnutia o produktoch, ktoré kupujú. Najmä v potravinárskom a módnom priemysle môžu údaje o pôvode pomôcť spotrebiteľom posúdiť pravosť a udržateľnosť výrobkov, ktoré nakupujú.“
Cieľom spoločnej iniciatívy je umožniť takéto informované rozhodnutia vytvorením jedinečnej digitálnej identity pre širokú škálu produktov. Digitálna identita produktu bojuje práve proti problémom, ako je falšovanie produktov. IOTA a EVRYTHNG plánujú, aby sa podobné digitálne identity stali štandardom.
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: