Sledujte nás aj na
Na konci 15. týždňa 2019 vám prinášame prehľad toho, čo sa v kryptosfére udialo a o čom by ste určite mali mať prehľad.
Obsah:
- Prehľad trhu
- Julian Assange zatknutý
- Coinbase pripravuje platobnú kartu
- Čínsky zákaz kryptomenovej ťažby
- Boj proti falošnému Satoshi Nakamotovi
- Kryptomeny narúšajú zabehnutý systém
- Celosvetová akceptácia bitcoinu narastá
Prehľad trhu
Po minulotýždňovej rally ceny bitcoinu nad $5,000, minulý víkend nastala menšia korekcia. V priebehu tohto týždňa sa opäť cena BTC dostala až na približne $5,400. V stredu však ihneď začala ďalšia cenová korekcia a stlačila cenu bitcoinu naspäť na hranicu $5,000. Tá aktuálne slúži ako slabší support level, no odborníci očakávajú, že sa cena môže prepadnúť ešte nižšie.
Bitcoin má na leveli $6,000 hlavnú rezistenciu. To je level, ku ktorému sa upierajú oči traderov, pretože sa očakáva, že jeho dosiahnutí môže cena BTC znova prudšie klesnúť.
Bitcoin tak zo sebou stiahol nadol aj všetky hlavné altcoiny, ktoré aktuálne vykazujú 5 až 10 percentné straty na t grafe. Ether je na cene $163, XRP na $0.32, litecoin niečo málo pod $80 a zástupca anonymných kryptomien Monero je na cene $65. Koniec tohto týždňa sa tak nesie v znamení menšej cenovej korekcie.
Celková trhová kapitalizácia stratila oproti minulému týždňu $8 miliárd a jej aktuálna hodnota sa pohybuje okolo sumy $172 miliárd.
Julian Assange zatknutý
Azda najviac tento týždeň v správach rezonovalo zatknutie Juliana Assanga. Jeho azyl na Ekvádorskej ambasáde v Londýne sa po 7 rokoch skončili. Zakladateľ webu WikiLeaks, známy najmä z uverejňovania tajných dokumentov, bol zatknutý a uznaný vinným z rôznych porušení zákona. Britský súd ho uznal vinným z porušenia podmienok jeho kaucie.
Vo štvrtok ráno ho zatkli britskí policajti na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Americké ministerstvo spravodlivosti ho chcelo v posledných siedmich rokoch dostať späť pod svoju jurisdikciu, práve kvôli úniku utajovaných skutočností.
WATCH: Moment Julian Assange is CARRIED out of the Ecuadorian Embassy in London. pic.twitter.com/OEeqmoksGr
— RT UK (@RTUKnews) April 11, 2019
Po zatknutí ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že podalo trestné oznámenie proti Assangovi. V oznámení zo 6. marca 2018 je obvinený z účasti na jednom z najväčších odhalení utajovaných skutočnostiach v histórii USA. Hrozí mu päťročné väzenie.
Svoju rolu v tomto hrá aj bitcoin. Assange je dlhodobý zástanca bitcoinu z pochopiteľných dôvodov. Nielen fanúšikovia WikiLeaks, ale aj žurnalisti a všetci komu záleží na slobode slova sú rozhorčení. Dotácie vo forme bitcoinu začali prúdiť vo veľkom na peňaženky WikiLeaks. Stalo sa tak po tom, čo oficiálny účet WikiLeaks uverejnil tweet a požiadal o príspevky do fondu právnej ochrany Assanga. Tento tweet už bol vymazaný.
Bitcoinová peňaženka WikiLeaks zaznamenala dotácie vo výške viac než 8 BTC, teda viac ako $40,000. Objektívne to nie je veľké množstvo peňazí, ale druhá časť podpory je zbieraná vo forme konvenčných fiat peňazí.
Coinbase pripravuje platobnú kartu
Jedna z najznámejších kryptomenových búrz Coinbase spustila svoj projekt Coinbase Card. Jedná sa debetnú kartu Visa, ktorá umožňuje zákazníkom vo Veľkej Británii a EÚ jednoducho používať kryptomeny priamo z ich Coinbase účtov na bežné platby.
Firma so sídlom v San Franciscu oznámila túto novinku v stredu. Uviedla, že zákazníci budú môcť prostredníctvom karty používať bitcoin, ether, litecoin a ďalšie podporovaná meny rovnako, ako peniaze na účtoch v banke.
Burza uviedla, že bude okamžite konvertovať kryptomeny na tradičné fiat meny, ako napríklad britskú libru či euro. Uskutoční sa to hneď po dokončení transakcie pomocou debetnej karty.
Karta podporuje všetky digitálne aktíva, ktoré sú k dispozícii na kúpu a predaj na platforme Coinbase. Zákazníci ju môžu používať na zaplatenie každodenných nákupov alebo služieb, použitím klasických terminálov. Spolu s kartou spoločnosť uviedla rovnomennú aplikáciu, pomocou ktorej kartu objednáte a následne ju môžete spravovať priamo z mobilu. Podobné služby už na trhu existujú, spomenieme Revolut alebo Wirex.
Čínsky zákaz kryptomenovej ťažby
Čínska národná komisia pre rozvoj a reformy navrhla aktualizovať zoznam priemyselných odvetví, ktoré by mali dostať vládnu podporu, byť obmedzené alebo by mali byť v blízkej budúcnosti úplne zakázané. Na tomto zozname sa objavilo aj ťaženie kryptomien, a to so zámerom zakázať tento relatívne nový fintech priemysel.
Ťaženie kryptomien spotrebuje veľké množstvo elektrickej energie, a je teda energeticky náročné. Z tohto dôvodu sú pre kryptomenové ťažobné operácie najobľúbenejšími miestami krajiny, kde sú poplatky za elektrinu nízke – väčšinou severské krajiny, ako napríklad Kanada, Island, Škandinávia atď.
Z pohľadu komunity sa však jedná o správy, s cieľom zdiskreditovať kryptomenové operácie a sféru ako takú.
Boj proti falošnému Satoshi Nakamotovi
Na Twitteri sa v posledných dňoch rozpútala dráma. Craig Wright už dlhodobo tvrdí, že práve on je skutočný tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto. Súboj sa odohráva medzi Craigom Wrightom a anonymným používateľom menom Hodlonaut. Ten má na svedomí aj akciu Lightning Torch, ktorá zožala úspech naprieč celou komunitou.
Kryptokomunita sa výrazne zastala práve Hodlonauta. Tento počin dostal hashtagy ako #WeAreAllHodlonaut a #CraigWrightIsAFraud Všetci si menia profilový obrázok a meno na Twitteri. Wright sa údajne chystá podniknúť právne kroky voči Hodlonautovi. Ponúka odmenu $5,000 za jeho identitu. Komunita sa však opäť spojila a vytvorila zbierku na pomoc Hodlonautovi, ktorá už presiahla hodnotu $10,000.
Tento malicherný boj zo strany Craiga Wrighta už nahneval aj veľké mená v kryptosfére. Riaditeľ burzy Binance Changpeng Zhao má toho už plné zuby. Pohrozil delistovaním BSV (Bitcoin Satoshi’s Vision), ktorý Wright a jeho spolupracovník Calvin Ayre opisujú a propagujú “ako ten pravý Bitcoin”.
Craig Wright is not Satoshi.
Anymore of this sh!t, we delist! https://t.co/hrnt3fDACq
— CZ Binance (@cz_binance) April 12, 2019
Kryptomeny narúšajú zabehnutý systém
Christine Legarde, výkonná riaditeľka Medzinárodného Menového Fondu (IMF) tvrdí, že kryptomeny jasne otriasajú systémom. Legarde hovorí, že rozvíjajúca sa kryptosféra musí byť monitorovaná a regulovaná, aby sa tak obmedzili možné narušenia globálnej stability.
Šéfka IMF tak nadviazala na panel na jarnom stretnutí IMF, ktoré sa uskutočnilo vo Washingtone pred dvomi dňami. Legarde vyzýva, aby sa finančné regulácie pohli spolu s finančno-technologickými inováciami. Meniace sa obchodné praktiky, ako napríklad spoločnosti J.P. Morgan sú dôkazom toho, že kryptosféra už ovplyvňuje súčasný stav.
Podrobne v článku nižšie:
Kryptomeny nabúravajú tradičný systém – tvrdí generálna manažérka IMF
Celosvetová akceptácia bitcoinu narastá
Spomínaný zabehnutý systém za inováciami tak trochu nestíha. Kryptomeny sú v mnohých ohľadoch rozšírením bezhotovostného trendu, ktorý navyše eliminuje tretie strany a centralizované inštitúcie. Spotrebitelia sa celkovo usilujú o väčšie pohodlie maloobchodných platieb.
Reštaurácie, kaviarne a ďalšie maloobchodné zariadenia v rôznych častiach sveta už prijímajú bitcoin a iné kryptomeny na dennom poriadku. Viac ako 1,500 reštaurácií v Dánsku prijíma bitcoin. V Prahe sa toto číslo šplhá k 200.
Podľa coinmap.org existuje už viac ako 14,600 podnikov, ktoré prijímajú bitcoin po celom svete.
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: