Sledujte nás aj na

Tento týždeň bol pre kryptomeny veľmi pozitívny a niesol sa v duchu markantného rastu celého trhu. Celkovo sme boli svedkami zaujímavých správ aj zo strany inštitúcií ako je americká Komisia pre burzy a cenné papiere, ale aj z Európskej komisie.

V článku nájdete:

Prehľad trhu

Poďme sa pozrieť na kryptomenové dianie v 14. týždni 2019. Ak aj kryptomeny a vývoj okolo nich nesledujete, určite ste zaznamenali tohto týždňový raketový nárast celého trhu. Bitcoin tento týždeň predviedol rast, na aký sme boli zvyknutí z konca roku 2017. Len v priebehu pár hodín narástla jeho cena o viac ako tisíc amerických dolárov. Po skoro pol roku sme tak tento týždeň prekonali hranicu $5,000. Vyšplhali sme sa takmer až na $5,300.

Po takto prudkom raste zo začiatku týždňa prišla aj mierna korekcia trhu. Cena bitcoinu tak opäť trochu klesla na cenu do oblasti $4,900. Cez víkend nás však býci ešte potiahli hore a aktuálne sa nachádzame na cene tesne pod $5,200.

Cenový vývoj bitcoinu na indexe BLX spolu s obrovským denným nárastom z 2. apríla 2019

Tento týždeň si polepšila azda každá kryptomena. Ether je na $170, litecoin narástol až o 60 % na cenu $95 dolárov. Ďalšie značné zisky si pripísali Bitcoin Cash, EOS, Cardano či Monero. Zoznam je fakt dlhý a sledovať ho môžete aj v našom kurzovom lístku.

Prvý štvrťrok 2019 výrazne praje altcoinom. Viac ako 20 individuálnych coinov a tokenov už minimálne zdvojnásobilo svoju hodnotu. Tohto týždňová rally opäť priniesla zisky rádovo v desiatkach percent. Mena Dogecoin si polepšila až o vyše 70 %.

Celková trhová kapitalizácia poskočila oproti minulému týždňu až o $30 miliárd a aktuálne je na úrovni 180 miliárd dolárov.

Bitcoin

Bitcoin

$27,136.72

BTC -2.21%

Ethereum

Ethereum

$1,879.20

ETH -1.30%

XRP

XRP

$0.51

XRP -2.32%

Litecoin

Litecoin

$91.50

LTC -0.89%

Dogecoin

Dogecoin

$0.07

DOGE -1.02%

EOS

EOS

$0.90

EOS -1.23%

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

$113.05

BCH -1.03%

Cardano

Cardano

$0.37

ADA -1.92%

Monero

Monero

$146.74

XMR -4.17%

SEC vydáva očakávané usmernenie pre kryptomenové tokeny

Americká Komisia pre burzy a cenné papiere zverejnila dlhoočakávané regulačné usmernenia pre emitentov kryptomenových tokenov. Usmernenie sa zameriava na tokeny a opisuje, ako a kedy môžu tieto kryptomeny podliehať klasifikácii cenných papierov. Táto rámcová príručka obsahuje aj príklady sietí a tokenov, ktoré spadajú pod zákony o cenných papieroch, ale aj príklady projektov, ktorých sa to netýka.

Samotný rámec opisuje niekoľko faktorov, ktoré musia vydavatelia tokenov zvážiť pred vyhodnotením, či sa ich tokeny kvalifikujú ako cenné papiere. Medzi tieto faktory patrí napríklad očakávaný zisku, koľko a aké entity budú riadiť sieť kryptomeny a či bude vytvorený trh pre dané digitálne aktíva. Celkovo je to pozitívna správa. Táto sféra už dlho trpí nedostatkom podobných usmernení.

Ripple sa chce zamerať aj na spotrebiteľský sektor

Ripple startup XRPL Labs oznámil, že aktívne pracuje na novej platobnej aplikácii. Tá bude určená pre podnikateľov a obchodníkov, ktorí budú môcť vďaka nej prijímať platby za tovar a služby prostredníctvom natívneho tokenu siete Ripple – XRP.

Prototyp systému point-of-sale (klasická pokladňa) je podľa vývojového tímu už v prevádzke. Jeho finálne testovanie prebehne na najbližšom stretnutí Ripple komunity v Holandsku.

Aplikácia, ktorá má za cieľ distribuovať XRP token medzi širokú verejnosť a podnietiť ľudí, aby ním platili má zatiaľ pracovný názov XRPay. Ten sa však s veľkou pravdepodobnosťou ešte zmení, nakoľko rovnaký názov už využíva iná platforma. XRP token by sa takýmto spôsobom mohol začať používať aj v spotrebiteľskom sektore a nie len v plánovanom bankovom svete.

Ripple sa zameriava na spotrebiteľský sektor: XRPL Labs vyvíja point-of-sale platobnú aplikáciu

Ďalšia blockchain iniciatíva zo strany Európskej únie

Spoločnosti SWIFT, IBM, Ripple a približne 100 ďalších firiem a organizácií sa pripojili k novej blockchain iniciatíve na podporu prijatia tejto technológie v celej EÚ.

Iniciatíva Európskej komisie nesie meno Medzinárodná asociácia dôveryhodných blockchain aplikácií (INATBA – International Association of Trusted Blockchain Applications). Zahájená bola tento týždeň v Bruseli v Belgicku.

INATBA bola zriadená ako „globálne fórum viacerých zainteresovaných strán“, ktorého cieľom je spojiť vývojárov a používateľov technológie blockchain, aby sa podporilo jej mainstreamové prijatie vo viacerých sektoroch.

Asociácia plánuje vybudovať rámec na podporu spolupráce verejného a súkromného sektora, dialógu s regulačnými orgánmi a politikmi a „právnej predvídateľnosti“, ako aj zabezpečovať integritu a transparentnosť v blockchain infraštruktúrach. Bude tiež rozvíjať usmernenia a špecifikácie pre aplikácie založené na DLT technológiách.

Do skupiny patria aj ďalší významní členovia vrátane bánk ako Barclays a BBVA, poradenská spoločnosť Accenture a francúzsky gigant L’Oreal. Na palube je aj množstvo startupov, ako napríklad vývojové štúdio ConsenSys, technologická firma Bitfury, firma R3, výrobca hardvérových peňaženiek Ledger a Nadácia IOTA.

Spustenie testovacej verzie Proof-of-Stake konsenzu na Ethereum sieti

Vývojári v rámci Ethereum komunity už dlhodobo vyvíjajú vylepšenia zamerané na prispôsobenie tohto blockchainu aktuálnym požiadavkám trhu. Len tri dni pred stanoveným termínom (koniec marca 2019) sa vývojárskemu tímu tejto aktuálne druhej najsilnejšej kryptomeny podarilo spustiť na testnete klienta Nimbus, ktorý má byť prvým krokom k finálnemu prechodu na algoritmus Proof-of-Stake.

Testnet, rovnako ako aj klient Nimbus, bol vyvinutý startupom Status, pričom na jeho napísanie využili jazyk Nim. Ten bol navrhnutý softvérovým inžinierom Andreasom Rumpfom. Podľa slov tímu sa Nim jazyk vyznačuje vysokou bezpečnosťou výsledného kódu.

Startup Status úspešne spustil testnet, ktorý má otestovať dlhoočakávaný prechod Etherea na konsenzus Proof-of-Stake

Ostré spustenie decentralizovanej burzy Binance DEX

Generálny riaditeľ spoločnosti Binance Changpeng Zhao oznámil, že do konca apríla chcú spustiť do ostrej prevádzky decentralizovanú verziu platformy, známu ako Binance DEX. Binance takisto spustí v Singapure burzovú službu zameranú na fiat-to-crypto. Podobne ako spustila v Európe Binance Jersey.

Binance spustila vo februári testovaciu verziu svojej decentralizovanej burzy, ktorá používateľom umožnila vytvárať peňaženky a obchodovať niektoré tokeny. Binance DEX využíva vlastný blockchain, na ktorom sa plne využíva aj ich vlastný token Binance Coin (BNB).

Spoločnosť Binance spustila beta verziu svojej decentralizovanej burzy Binance DEXZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...