Sledujte nás aj na

Bitcoin je momentálne bezpochyby lídrom kryptomien. Najznámejšia a najcenejšia kryptomena sa teší veľkej popularite. Či už ste aktívny trader, dlhodobý investor alebo fanúšik technológií, v našom článku sa dozviete 14 faktov o BTC, o ktorých ste možno nevedeli.

1) Nezastaviteľný BTC

Cena Bitcoinu dosiahla na luxemburskej kryptoburze Bitstamp rekordných $16, 000, keď sa jeho hodnota zväčšila o $4,000 za menej ako 48 hodín. Medzi cenami na rôznych burzách však existovali obrovské rozdiely. Na burze GDAX, cena BTC dosiahla na istý moment až $19,500. Tento prudký rast však v komunite vyvolal obavy z rýchlo sa zväčšujúcej bubliny.

2) Koľko existuje BTC?

Počet Bitcoinov je obmedzený na 21 miliónov „kusov“. Očakáva sa, že posledný BTC bude vyťažený okolo roku 2140.

Doteraz bolo v systéme približne 16.7 milióna BTC. Každých 10 minút sú do obehu uvoľnené nové Bitcoiny v procese nazývanom „mining“ (ťaženie). Ťaženie je proces, v ktorom globálna sieť počítačov spolupracuje na potvrdzovaní transakcií a chode blockchainovej siete. Mineri na ťaženie kryptomien spravidla využívajú hardvér špecializovaný na riešenie výpočtov potrebných pre potvrdenie transakcie.

3) Spotreba energie

Ťaženie Bitcoinu si vyžaduje obrovské množstvo energie. Keďže sa cena BTC zvyšuje, na trh vstupuje viac ziskuchtivých minerov, čím sa kontinuálne navyšuje spotreba energie.

Podľa nedávneho odhadu od tech webu Motherboard, energetické náklady na jednu bitcoinovú transakciu sa odhadujú na 215 kilowatthodín, za predpokladu, že denne prebehne približne 300 000 BTC transakcií. Toľko energie spotrebuje priemerná americká domácnosť za celý týždeň.

4) Tajomný tvorca Bitcoinu

Napriek mnohým pokusom nájsť tvorcu BTC, stále nevieme kto to je alebo bol Satoshi Nakamoto. Austrálsky počítačový vedec a podnikateľ Craig Wright v máji 2016 presvedčil niektorých prominentných členov BTC komunity, že je Nakamoto. Následne ale odmietol poskytnúť dôkazy.

Nie je jasné, či Satoshi Nakamoto je pseudonym jednej osoby alebo názov skupiny vývojárov. Nie je ani jasné to, či je Nakamoto stále nažive. Niektorí vravia, že Nakamoto je zosnulý počítačový vedec Hal Finney. Vývojár Nick Szabo a technický guru Elon Musk popreli tvrdenia, že by boli Nakamoto.

5) Milióntina Bitcoinu

Ak chcete vlastniť BTC, nemusíte ho kupovať celý. Najmenšia jednotka BTC je Satoshi. Pomenovaná bola podľa nepolapiteľného tvorcu kryptomeny, Satoshi Nakamoto. Jeden Satoshi je sto milióntina BTC. Podľa aktuálneho kurzu má jeden Satoshi cenu $0,0002.

6) Bitcoinový miliardári

Bitcoin si od svojho založenia v roku 2011 vedie lepšie ako každá iná mena vydávaná centrálnou bankou. Jediná výnimka je rok 2014, keď bol vývoj BTC horší ako u tradičných mien. Len v roku 2017 cena BTC stúpla o neuveriteľných 1400%. Ak ste na začiatku roka 2013 vlastnili BTC v hodnote $1000 teraz by mali hodnotu $1.2 milióny. Mnohí ľudia považujú BTC kvôli jeho volatilite, vysokým transakčným poplatkom a skutočnosti, že ho zatiaľ prijíma pomerne málo obchodníkov za špekulatívny nástroj.

7) Krádeže Bitcoinu

Z kryptomenových búrz bolo doteraz odcudzených viac ako 980 000 BTC a to buď hackermi alebo podvodníkmi. Pri súčasnom výmennom kurze je to viac ako $15 miliárd. Len malé percento odcudzených BTC sa vrátilo k pôvodným majiteľom.

8) Skutočné čísla v Číne

Až do začiatku tohto roka sa predpokladalo, že čínske burzy predstavujú približne 90% celkového obchodného objemu s kryptomenami. Zistilo sa však, že niektoré výmeny nahromadili objemy prostredníctvom takzvaných wash obchodov, v ktorých opakovane obchodovali s BTC medzi vlastnými účtami. Výsledkom takýchto obchodov je zdanlivo vysoký objem obchodovania

Vzhľadom na to, že čínske regulačné orgány uložili na transakcie dodatočné poplatky, čínske obchodné objemy prudko klesli. Podľa údajov z webovej stránky Bitcoinity, čínske obchody teraz predstavujú menej ako 20% globálneho obchodu,

9) Trhová kapitalizácia

Celková hodnota všetkých BTC v systéme dosiahla výšku až $241 miliárd. To znamená, že jej celková hodnota, niekedy nazývaná aj ako trhová kapitalizácia, je vyššia ako hodnota niektorých spoločností, napríklad spoločnosti Visa. Trhová kapitalizácia BTC je dokonca väčšia než kapitalizácia spoločností BlackRock a Citigroup dokopy.

10) Krypto-rivali

Bitcoin nie je jediná kryptomena na trhu. Momentálne s BTC súperí viac ako 1000 kryptomien, spoločne nazývaných ako altcoiny (alternative coin).

11) Stratené Bitcoiny

Zo všetkych 16 732 100 BTC, ktoré sú teraz v obehu je skutočne aktívnych oveľa menej. Zabudnuté heslá, náhodné straty, hromadenie, majitelia zabúdajúci na coiny alebo dokonca úmrtia majiteľov. To všetko spôsobuje, že určité množstvo BTC je navždy stratených. Nie je možné určiť, koľko BTC bolo trvale stratených, pretože mnoho BTC síce v systéme je, no sú uložené na nečinných adresách.

Podľa výskumu Univerzity v San Diegu a Univerzity Georgea Masona z decembra 2013, 64% z 12 miliónov bitcoinov, ktorých bolo dovtedy vyťažených neprešlo ani jednou transakciou.

BTC vývojár Sergio Lerner odhaduje, že takmer 1 milión nevyužitých Bitcoinov patrí tajomnému tvorcovi Nakamoto Satoshi.

12) Zoznam boháčov

V 1000 krypto-peňaženkách sa nachádza dokopy 5 683 155 BTC, čo predstavuje viac ako 1/3 všetkých BTC v obehu. Pri súčasných cenách je v týchto peňaženkách dokopy uložených približne $87 miliárd. 

Bitcoin si obľúbili aj celebrity ako rapper Snoop Dogg alebo herec Ashton Kutcher.

13) Vysoké poplatky

Priemerný poplatok za spracovanie BTC transakcie za posledný rok vzrástol, pričom dokonca prekonal aj ohromujúci nárast ceny samotnej kryptomeny.

Podľa obchodnej webovej stránky BitInfoCharts, každé spracovanie BTC transakcie teraz stojí okolo $7.30. Pre porovnanie, na začiatku roka 2017 to bolo len 30 centov.

14) Rozštiepenie BTC siete

Ak ste pred 1. augustom 2017 vlastnili BTC, vlastníte aj Bitcoin Cash – klon originálu. Dôvodom je, že k tomuto dňu bol BTC podriadený aktualizácii siete (hard fork), v ktorom bol základný blockchainový reťazec rozdelený na dva. Jedna jednotka Bitcoin Cash teraz stojí viac ako $1300.



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...