Sledujte nás aj na

Máme pomaly za sebou nedeľu, ktorá uzatvára 13. týždeň roku 2019. To je presne čas pozrieť sa na prehľad správ a udalostí zo sveta kryptomien.

Prehľad trhu

Najdominantnejšia kryptomena, bitcoin, prekonala hranicu $4,000 už minulý týždeň. Tento týždeň sme boli svedkami udržania tejto hranice a mierneho rastu smerom k levelu $4,100. To sa podarilo aj napriek miernemu prepadu v pondelok, kedy sme sa s cenou bitcoinu pozreli na cenu $3,950. Dá sa ale povedať, že sa bitcoinu tento týždeň vydaril a potiahol so sebou viacero ďalších mien.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
Litecoin
Litecoin
$60.358
LTC -1.88%

Ether (ETH) a XRP štandardne na druhom a treťom miesto v rebríčku top kryptomien podľa trhovej kapitalizácie. Ether si upevnil svoju cenovú pozíciu na leveli $140 a XRP viac menej bez zmeny na cene $0.31. Litecoin (LTC) takisto pekne podržal tento týždeň svoju cenu $60.

Výraznejšie sa darilo altcoinom ako EOS, Cardano (ADA), Tezos (XTZ), Dash či Basic Attention Token (BAT). Všetci menovaní si pripísali viac než 10-percentný nárast na týždňovom grafe, pričom EOS sa prebojoval až na celkové štvrté miesto podľa trhovej kapitalizácie. Tezos zaznamenal až 55-percentný rast a BAT tiež slušných 30 %.

Z Top 10 kryptomien tento týždeň vypadol Tron (TRX). Stalo sa tak prakticky po viac ako roku.

Celková trhová kapitalizácia atakuje hranicu $145 miliárd.

Vývoj ceny BTC podľa indexu BLX

Ďalší hackerský útok na juhokórejskú burzu Bithumb

Juhokórejská kryptomenová burza Bithumb prišla o približne $13 miliónov v kryptomene EOS počas útoku, o ktorom má podozrenie, že ide o prácu niekoho zvnútra firmy.

Spoločnosť to potvrdila vo svojom vyhlásení v sobotu. Prvýkrát zaznamenala „abnormálne výbery“ prostredníctvom svojho monitorovacieho systému ešte v piatok okolo 15:00 hodiny nášho času. Burza okamžite pozastavila všetky vklady a výbery.

Burza prišla o celkovú sumu 3.07 milióna EOS. Tento obnos bol vybratý z „hot wallet“ patriacej burze, teda z peňaženky pripojenej k internetu, prostredníctvom série transakcií.

Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že má podozrenie, že hack bol vykonaný insiderom alebo za pomoci insidera, pretože nebol nájdený žiadny dôkaz o externom prieniku do systémov. Prípad už riešia aj miestne orgány.

Za posledný rok je to už druhý závažný útok na burzu Bithumb. V prvom útoku prišla burza o približne $30 miliónov. Spoločnosť vtedy zaznamenala stratu 2,016 BTC, 2,219 ETH a iných mien. Neskôr však tvrdila, že získala späť kryptomeny v hodnote $14 miliónov.

Burza Kraken zvyšuje bezpečnostné opatrenia

Kraken je obľúbená kryptomenová burza už viac rokov. Pri pohľade na neutíchajúce útoky na burzy je dobré vidieť zvyšujúce sa bezpečnostné opatrenia. Kraken tak zavádza dve nové iniciatívy zamerané na zvýšenie bezpečnosti klientov a priemyslu.

Ako prvé uviedol v utorok nedávno vymenovaný bezpečnostný riaditeľ burzy Nicholas Percoco, že burza spustila povinnú dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA).

Kraken poskytuje 2FA ako voliteľnú možnosť pre používateľov od jej spustenia v septembri 2013, ale odteraz budú používatelia požiadaní, aby túto funkciu povolili pri ďalšom prihlásení sa, povedal Percoco. Aktuálne možnosti pre 2FA sú Google Authenticator a YubiKey.

Druhá novinky je vytvorenie Kraken Security Labs, ktorej cieľom je zlepšiť bezpečnosť svojich vlastných produktov ako aj celého kryptomenového ekosystému. Skúmané budú najmä zraniteľnosti produktov tretích strán, ako sú napríklad hardvérové a softvérové peňaženky.

7 najčastejších kryptopodvodov a ako sa im vyhnúť

Len 14 % kryptomenových búrz má licencie od regulačných orgánov

Iba 14 % z 216 svetových kryptobúrz bolo potvrdených, že sú licencované regulačnými orgánmi. Potvrdila to firma Coinfirm vo svojej správe o rizikách kryptomenových búrz vydanej 27. marca.

Coinfirm, londýnska spoločnosť zaoberajúca sa regulačnými technológiami v oblasti digitálnych mien a blockchainu, študovala 216 globálnych búrz s cieľom načrtnúť kľúčové riziká, ktoré môžu byť spojené s každou platformou, ako aj pomáhať monitorujúcim pri vytváraní potrebných regulačných rámcov. Analyzované burzy údajne predstavujú viac ako 90 % celosvetovej aktivity v oblasti kryptomenového trhu.

Priemerná rizikovosť kryptomenových búrz podľa krajiny

V štúdii Coinfirm hodnotila burzy podľa siedmich kategórií rizík, vrátane licencie a autorizácie, due diligence zákazníka (opatrnosť a starostlivosť vynakladaná v obchodnom styku), dodržiavania KYC (Know Your Customer), dodržiavania predpisov proti praniu špinavých peňazí (AML), sankcií, vyšších verejných činiteľov, jurisdikcie, ale aj podľa negatívnych správ.

95 % obchodovaného objemu BTC je falošných

Takmer 95 % všetkých uvádzaných obchodov s bitcoinom je umelo vytvorených neregulovanými burzami. Vyplýva to z novej štúdie spoločnosti Bitwise. Tá svoje zistenia prezentovala aj pred americkou Komisiou pre burzy a cenné papiere (SEC). Údajný skutočný objem je len niečo okolo $270 miliónov oproti udávaným $30 miliardám. Aj toto patrí k dôvodom, prečo SEC zatiaľ nechce schváliť Bitcoin ETF.

Terčom kritiky sa stal aj populárny web coinmarketcap.com. Ten samozrejme za falošné dáta poskytované burzami nemôže, no je to najnavštevovanejší zdroj cenových informácií nielen pre investorov. CMC však prisľúbil zmenu reportovacích metodík a dlhodobo pracuje na transparentnosti svojich dát.

CoinMarketCap pripravuje po zverejnení falošných objemov novú metodiku reportovania

Bitcoin zaznamenal historicky najnižšiu volatilitu

Najstaršia kryptomena bitcoin (BTC) si od svojho vzniku v roku 2009 zažila už množstvo turbulentných období. Bitcoin minulý rok zaznamenal jeden z najväčších úpadkov na svojej cene, z ktorého sa ešte stále nespamätal. Jeho cenovú volatilitu však v poslednom období pohltila stabilita. Existujú však určité náznaky, že BTC by sa mohlo pripravovať na niečo veľké.

Hlavným problémom, ktorý v poslednej dobe odrádzal potenciálnych investorov a bol kritickým dôvodom pre odloženie schválenia ETF organizáciou SEC, je volatilita bitcoinu. Najnovšie údaje z Dow Jones však ukazujú, že volatilita BTC je momentálne najnižšia, aká kedy bola. Cena bitcoinu sa v marci 2019 pohybovala v tuneli, ktorý predstavoval len 7.8-percentný rozsah, čo je výrazne nižšie než najužšie rozpätie od roku 2017 – 21.2 %.

Bitcoin zaznamenal historicky najnižšiu volatilitu. Znamená to pozitívne vyhliadky do budúcna?

Kryptomenové a blockchainové ratingy

Svoje hodnotenia kryptomien tento týždeň uverejnila spoločnosť Weiss Ratings a Čínska vládna organizácia China Electronic Information Industry Development (CCID). Tieto ratingy sú už v kryptosfére pomerne známe.

Podľa CCID sa najsilnejšia kryptomena bitcoin v indexe prepadla z 13. na 15. miesto. Dôvodom je nízke hodnotenie v kategórií „použiteľnosť“. Na popredných miestach v rebríčku sa umiestnili EOS, Tron a Ethereum. Tieto projekty svojmu umiestneniu vďačia vysokému počtu bodov v kategóriách „inovácia“ a „základná technológia“. Na stredných pozíciách sa umiestnili známe projekty ako  Steem, Lisk, Stellar, ale aj čínska kryptomena NEO.

Divízia agentúry Weiss Ratings, ktorá sa zameriava na digitálne aktíva posudzovala celkovo 122 kryptomien a tokenov. Medzi azda najdôležitejší záver, ku ktorému spoločnosť Weiss Ratings dospela, je fakt, že adopcia kryptomien má stúpajúcu tendenciu. A to aj napriek tomu, že cena samotných digitálnych aktív už dlhšiu dobu klesá alebo prinajlepšom stagnuje.

Weiss Ratings v samotnom hodnotení uvádza, že primárnym kritériom, podľa ktorého monitorované kryptomeny a tokeny bodovala, bola kombinácia ich technológie a adopcie. Z tohto pohľadu obsadil prvú priečku natívny token siete Ripple – XRP. Za ním sa umiestnil EOS a na treťom mieste sa ocitol bitcoin. V prvej desiatke sa ďalej objavili Ethereum, Cardano, Steem, NEO, ZCash, Litecoin a Stellar.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...