Sledujte nás aj na

12. týždeň roku 2019 máme pomaly za sebou. Poďme sa pozrieť ako tento týždeň vyzeral na kryptomenovom trhu.

Prehľad trhu

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
Litecoin
Litecoin
$60.358
LTC -1.88%

Poďme sa pozrieť ako vyzeral posledný týždeň na kryptomenovom trhu. Podľa dát z CoinMarketCap sa cena bitcoinu pohybuje medzi $4,000 až $4,100. Áno podarilo sa prekonať hranicu $4,000, ale len čo sa týka indexov. Na niektorých burzách sa nachádzame tesne pod touto hranicou. Tu sa točíme už dlhšie a stále sa čaká na nejaké výraznejšie smerovanie ceny bitcoinu.

V top desiatke kryptomien sa toho veľa nemení. Druhé miesto patrí etheru s cenou niečo málo pod $140 dolárov a XRP na treťom mieste so svojou cenou $0.31. Štvrtý litecoin zaznamenal 5-percentný nárast na cenu $60. Aktuálne sa darí aj tokenom Ontology a Tezos, ktoré si na týždňovom grafe pripísali zisky okolo 20 a 40 %. Cardano (ADA) takisto zaznamenal mierny rast a tlačí sa naspäť do spomínanej top desiatky.

Celková kryptomenová trhová kapitalizácia ľahko presahuje hranicu $140 miliárd.

Vývoj ceny BTC za posledný týždeň na indexe BLX


Krytie Tetheru (USDT) americkým dolárom

Kontroverzný stablecoin Tether, ktorý je na trh už od roku 2014 zmenil najzákladnejšiu časť svojich zmluvných podmienok. Spoločnosť Tether Limited, ktorá za týmto stablecoinom stojí totiž upravila časť podmienok týkajúcu sa krytia USDT. Kým doteraz mal byť tento token krytý pomerom 1:1 k americkému doláru, aktuálne jeho tvorcovia uvádzajú, že môže byť krytý aj inými aktívami. Spoločnosť teda rozšírila možnosť krytia okrem iného aj o peňažné ekvivalenty, iné meny než americký dolár či pohľadávky z poskytnutých úverov.

Tether v tichosti zmenil zmluvné podmienky – USDT už nemusí byť 100 % krytý fiat menou


Rozsudok pre riaditeľa burzy Mt.Gox

Bývalý riaditeľ kedysi populárnej kryptoburzy Mt.Gox, Mark Karpeles, si po dlhých mesiacoch čakania vypočul rozsudok týkajúci sa obvinení vznesených voči jeho osobe. Japonský okresný súd, ktorý mal pojednávanie na starosti rozhodol, že Karpeles je nevinný v bode obžaloby, týkajúcej sa údajnej sprenevery. Na druhej strane bol však obžalovaný a uznaný vinným z predloženia falšovaných záznamov. Klientom tejto burzy však odkázal, že nikdy nezneužil žiadny zákaznícky účet, a že burza bola hacknutá treťou stranou, za čo sa všetkým hlboko ospravedlňuje.

Rovnako tak svitá nádej ľuďom, ktorí prišli o svoje financie počas útokov na túto burzu. Tí očakávajú vrátenie svojho majetku späť v plnej výške. Správca majetku Mt.Gox sa má v najbližších týždňoch vyjadriť, ako bude v tomto smere pokračovať ďalej.

Ex-riaditeľ skrachovanej burzy Mt.Gox, Mark Karpeles, je podľa súdu v otázke sprenevery nevinný


Objem obchodovania BTC

V posledných dňoch sme boli svedkami pozoruhodného nárastu denného obchodovaného objemu bitcoinu. Tento objem vykazuje stabilný a snáď aj udržateľný rast. V súčasnosti je jeho objem v rozmedzí $9.5 až $10.5 miliárd, čo je takmer o 150 % viac ako v októbri 2018. Takéto vysoké hodnoty neboli zaznamenané od januára tohto roku.

Vývoj trhovej kapitalizácie BTC a denného objemu


Podozrivý obchodovaný objem kryptomien

Pri obchodovanom objeme kryptomien ešte ostaneme no v negatívnejšom zmysle.  Zdá sa, že až 95 % obchodovaného objemu na neregulovaných burzách má falošný alebo charakter a neodzrkadľuje realitu. Vyplýva to z analýzy vyprodukovanej zo strany poskytovateľa kryptomenového indexového fondu Bitwise Asset Management.

Bitwise oznámila tieto údaje a pohľadávky Komisii pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických (SEC) ako súčasť navrhovanej zmeny pravidiel pre svoju žiadosť o spustenie burzovo obchodovaného fondu postaveného na bitcoine (BTC ETF).

Analýza pojednáva o tom, že burzy vykazujú zdanlivý $6 miliardový denný objem pre bitcoin. Realita je však úplne iná.

„Pod kapotou nie je možné rozoznať burzy, ktoré uvádzajú najvyššie objemy. Prevažná väčšina tohto vykazovaného objemu je falošná a alebo odráža nehospodárny wash trading.“

Bitwise aktuálne čerpá svoje dáta z široko-citovaného zdroja CoinMarketCap.  Podľa nich aj tento zdroj obsahuje veľké množstvo podozrivých dát, čím dáva zásadne mylný dojem o skutočnej veľkosti kryptomenového trhu.


Pokračujúca adopcia kryptomien do bežnej platobnej sféry

Zeux, aplikácia pre mobilné platby a bankové služby, ktorá chce predstavovať aj riešenie pre digitálne bankovníctvo, uzavrela partnerstvo s IOTA Foundation, aby pridala IOTA (MIOTA) do svojho zoznamu akceptovaných platobných metód. Vyplýva to zo správy uverejnenej aj na oficiálnom blogu IOTA.

Podľa správy budú môcť používatelia aplikácie Zeux používať tokeny MIOTA v procese platby obchodníkom, ktorí akceptujú platby Apple Pay a Samsung Pay. Spustenie a používanie tejto služby začne v Európe tento rok v apríli a postupne sa bude rozširovať ďalej. V USA bude dostupná v roku 2020.

Kryptomenová adopcia zaznamenala nedávno veľmi pozitívne správy aj od švajčiarskeho Amazonu, online obchodu Galaxus. Zákazníci tak môžu vyberať z viac ako 2.7 milióna produktov a platiť za ne v kryptomenách.

Galaxus, švajčiarsky Amazon, začal prijímať platby v kryptomenáchZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...