Sledujte nás aj na

Ethereum bezpochyby patrí medzi najpopulárnejšie kryptomeny. Či už ste aktívny trader, dlhodobý investor alebo fanúšik technológií, v našom článku sa dozviete 11 faktov o ETH, o ktorých ste možno nevedeli.

Trocha histórie

Oficiálny vývoj projektu Ether sa začal v roku 2014 švajčiarskou spoločnosťou Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse). Následne bola vytvorená švajčiarska nezisková nadácia Ethereum Foundation (Stiftung Ethereum), ktorá je zodpovedná za vývoj Etherea. Počiatočný kapitál pre financovanie projektu bol vyzbieraný v úspšnej ICO kampani v lete 2014, pričom účastníci si kupovali Ethereum token (ETH) za Bitcoiny. Ethereum sieť bola spustená 30.7.2015 s 11.6 miliónmi ETH v obehu, čo predstavuje približne 13% momentálneho celkového počtu tokenov v obehu. V tomto článku Vám prinášame jedenásť zaujímavých faktov o tejto kryptomene.

1) Zakladateľ Etherea

Ethereum koncept bol navrhnutý v roku 2013 mladým ruským výskumníkom a programátorom Vitalikom Buterinon. Buterin tvrdil, že Bitcoin potrebuje skriptovací jazyk pre vývoj aplikácií. Keď sa mu jeho myšlienku nepodarilo presadiť, navrhol vývoj novej platformy so všeobecnejším skriptovacím jazykom – Ethereum.

Vitalik Buterin

2) Ethereum podporuje smart kontrakty

Ethereum je distribuovaná platforma na báze blockchainu s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá podporuje smart kontrakty. Ethereum Virtual Machine (EVM) je prostredie, v ktorom prebieha uzatváranie smart kontraktov. Smart kontrakty Vám pomáhajú vymieňať si peniaze, majetok, akcie alebo čokoľvek cenného transparentným, nekonfliktným spôsobom bez potreby sprostredkovateľa.

3) Programovacie jazyky Etherea

Ethereum je napísaný v C ++, Go a Rust. Má vlastný programovací jazyk orientovaný na implementáciu smart kontraktov nazývaný Solidity, ktorý môže byť použitý na dizajnovanie Vašej vlastnej kryptomeny a decentralizovaných aplikácií (DApps).

4) Enterprise Ethereum Alliance

Enterprise Ethereum Alliance (EEA) je skupina korporácií, univerzít, bánk, startupov a krajín ktoré využívajú Ethereum blockchain technológiu. Momentálne má viac ako 500 členov. Medzi najznámejšie spoločnosti patria Microsoft, Samsung, AMD alebo Kaspersky Lab.

5) Hard Fork Ethereum siete

V roku 2016 prebehol hard fork Ethereum siete, z ktorého vznikli dve kryptomeny: Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC). ETH má na trhu dominantné postavenie.

6) „Neobmedzený“ počet Ethereum tokenov

Na rozdiel od Bitcoinu a iných kryptomien, Ethereum nemá horný strop ani hranicu čo sa týka počtu vytvorených ETH tokenov. Miesto toho je množstvo vygenerovaných ETH obmedzené na 18 miliónov tokenov ročne.

7) Ethereum konsenzus: PoS nahradí PoW

Ethereum v súčasnosti používa na potvrdenie transakcií algoritmus PoW (Proof of work), ale čoskoro sa preorientuje na nový algoritmus získavania konsenzu v sieti PoS (Proof of Stakes). Nový protokol má byť efektívnejší čo sa týka škálovania siete. Testovanie PoS protokolu už prebieha na špeciálnej sieti Casper.

8) Ethereum: napopulárnejšia ICO platforma

Ethereum blockchain platforma je tak populárna, že ju momentálne využíva viac ako 80% všetkých ICO spoločností a projektov (zdroj). Existuje niekoľko rôznych druhov tokenov, ktoré sa môžu používať v spojení s Ethereum sieťou. Jedná sa o takzvané ERC20 tokeny. ERC20 je súbor funkcií a pravidiel, ktorémusia tokeny v Ethereum systéme dodržiavať. Viac o ERC20 tokenoch sa dozviete v našom článku tu.

9) Ťaženie ETH

 V súčasnosti sú vytvárané (vyťažené) zhruba 3 ETH každých 15 sekúnd. Aj napriek postupne sa zvyšujúcej obtiažnosti, ETH stále patrí medzi najpopulárnejšie kryptomeny na ťaženie.

10) Najaktívnejšia vývojárska komunita

Ethereum má v súčasnosti najaktívnejšiu komunitu vývojárov v blockchain sfére a má tridsaťkrát viac developerov než Fabric, druhá najaktívnejšia komunita Podľa štúdie od profesora Jean-Philippe Vergne pôsobiaceho na Ivey Business School, aktivita vývojárov je najpresnejším predpovedateľom budúcej hodnoty kryptomeny.

11) Miliardtina ETH

Ak chcete vlastniť ETH, nemusúte ho kupovať celý. Najmenšia jednotka ETH je GWei (Giga Wei). Jeden GWei je miliardtina Etherea. 1 GWei = 10^9 Wei alebo 10^-9 ETH.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...