Sledujte nás aj na

Možno si myslíte, že medzi fiat peniazmi, ako Dolár, Euro a kryptomenami vládne rivalita o to, ktorá forma peňazí je lepšia. Pravda je však taká, že omnoho väčšiu rivalitu nájdeme v kryptosfére samotnej, a to medzi Bitcoin maximalistami a tými, ktorí samých seba za nich nepovažujú.

Kto sú Bitcoin maximalisti?

Termín „maximalizmus“ v tomto ponímaní bol vytvorený tvorcom Etherea, Vitalikom Buterinom, pre fanúšikov a nadšencov Bitcoinu, ktorí sú silno proti užitočnosti, dokonca proti existencii hocijakej inej kryptomeny. Maximalizmus Bitcoinu je jednoducho o silnom presvedčení, že Bitcoin je jediná kryptomena, na ktorej záleží. Každá ďalšia funkcia môže byť postavená nad ním, na vrstvách nad základnou vrstvou, napr. smart kontrakty, súkromie, nízkonákladové transakcie, vysoká priepustnosť transakcií atď., a neexistuje žiadna skutočná potreba pre inú kryptomenu.

BTC maximalisti veria, že skutočná decentralizácie je prítomná len v Bitcoine a všetci ostatní vlastníci krypto projektov sú jednoducho oportunisti, ktorí využívajú ľudskú chamtivosť tým, že navádzajú bežných používateľov smerom k ich mene X s určitou hodnotou s tým, že „Nebojte sa, ak ste zmeškali rast BTC, kúpte si našu menu X.“ No v podstate je to centralizovaný tím, ktorý robí svoju prácu a neponúka rovnaké benefity decentralizácie, aké ponúka Bitcoin. Treba však pripomenúť, že tu ide o názor BTC maximalistov, ktorý nemusí byť nevyhnutne správny.

A čo ostatné kryptomeny?

Vieme, že Ethereum (ETH) umožnilo po prvýkrát implementáciu a spustenie smart kontraktov alebo inteligentných zmlúv. Tisícky vývojárov stoja za týmito zmluvami tak, ako aj veľmi silná podporná komunita. Veľkým úspechom je vidieť, ako fungujú decentralizované aplikácie „DApps“, aj keď čelia istým škálovacím výzvam. Žiadny produkt nie je perfektný hneď na prvý raz. Musíme si uvedomiť, že tu hovoríme o stále začínajúcom a veľmi mladom priemysle. Projekty založené na Ethereum blockchain sieti, ako napríklad Augur, si prešli mnohými kritikami a výzvami, aby ich produkty nakoniec začali fungovať.

Nielen Ethereum, projekty ako Monero a ZCash, ale aj mnohé iné majú silnú základnú hodnotu, ako anonymné meny. Projekt Decred chce umožniť riadenie siete priamo na reťazci, čím by sa znížil vplyv ťažiarov. Táto časť komunity verí, že BTC je otvorený zdrojový protokol, ktorý dáva aj ostatným možnosť budovať na jeho základoch.  Každé úprimné úsilie do kryptoekosystému by preto nemalo byť potláčané iracionálnymi obvineniami.

Aké sú teda podporujúce argumenty BTC maximalistov?

Pozrime sa na argumenty, ktoré podporujú teóriu BTC maximalizmu. Pomôže nám to viacej si vážiť pravú hodnotu BTC a spraviť si správny pohľad na to, koľko úsilia musia vynaložiť alternatívne projekty, aby zdôvodnili ich existenciu.

1.Bezpečnosť

Bitcoin je dnes bezpochyby najbezpečnejšou blockchain sieťou. S jeho hash silou dosahujúcou vrchol 63 kvintiliónov za sekundu (63 * 10^18). Počas jeho 10 ročnej histórie nebola BTC blockchain sieť nikdy napadnutá hackermi. Za skutočnosťou prečo podniky zvýšili svoju hodnotu vďaka využitiu potenciálu BTC od 2014 stojí úspech nemeniteľnej blockchain siete. Bezpečnosť BTC sa zvyšuje tým, ako rýchlo rastie jeho hash sila.

2. Tím

Bitcoin nemá žiadny centrálny tím. Namiesto toho sa BTC vylepšuje pomocou decentralizovaného tímu vysoko kvalifikovaných vývojárov, ktorí pochádzajú z rôznych kútov sveta. Vývojári, ktorí pracujú na BTC nemajú žiadne priame finančné odmeny a svoju prácu robia na základe svojho presvedčenia o základnej myšlienke BTC, čiže decentralizácie a viac než peniaze ich láka vynaložiť energiu na prácu spojenú s touto ideou. Vzhľadom na to, že BTC má otvorený zdrojový kód, hocikto sa môže pripojiť do tohto ekosystému a začať spolupracovať.

3. Je najviac decentralizovaný

Počet full nodov, ktoré podporujú sieť a podieľajú sa na správe blockchain dát sú rozhodujúcou súčasťou, keď hovoríme o decentralizácii. V tomto ekosystéme je viac než 100,000 takýchto uzlov. Znamená to, že ak chce niekto napadnúť sieť, musel by zmeniť nie jednu centralizovanú databázu, ale blockchain dáta uložené vo viac ako 100,000 uzloch, čo je prakticky nemožné.

4. Rýchlosť

Decentralizácia sa spája s nákladmi na rýchlosť. V ideálnom prípade je centralizovaná entita najvhodnejšia na riešenie problému s rýchlosťou (napríklad transakčná kapacita), ak by to bol najväčší problém, ktorý treba riešiť. Tu je však rozhodujúca decentralizácia. So stále sa zlepšujúcou inováciou v tomto smere vo forme Lightning Networku sa zdá, že toto layer 2 riešenie prostredníctvom platobných kanálov umožní možno aj milión transakcií za sekundu. Táto tzv. druhá vrstva je pripojená k základnej vrstve prostredníctvom tzv. Hashed Time Locked Contracts – HTLC, a tak poskytuje rovnakú úroveň bezpečnosti ako BTC.

5. Transakčné poplatky

Poplatok na on-chain sieti záleží od viacerých faktorov: cena 1 BTC; transakčná rýchlosť odoslania; atď… Cena transakcie môže stúpnuť v čase, keď je trh v rastúcom trende a transakčná hodnota rastie exponenciálne, tak ako aj cena BTC (keďže poplatok sa platí v jednotkách satoshi / sub-satoshi), tak ako sme to mohli vidieť v Decembri 2017. Pomocou Lightning Networku by sa tento problém mal vyriešiť, keďže poplatky na druhej vrstve budú v sub-satoshi, čiže ešte menších jednotkách než je satoshi. Mohlo by to viesť k inováciám vo viacerých priemysloch a umožniť po prvýkrát aj mikroplatby. V dnešnej dobe s možnosťami ako PayPal, Visa a Mastercard neboli mikroplatby nikdy možné.

6. Škálovanie

Základná škálovateľnosť platformy BTC je dostatočná na to, aby vyhovovala jeho hodnotovému návrhu digitálneho zlata. Ak by sa však mal Bitcoin používať skôr ako uchovávateľ hodnoty, tak by bol počet transakcii na on-chain sieti limitovaný. Pri obrovskom počte transakcií, dáva BTC sieť prednosť bezpečnosti pred škálovacími výzvami. Nové odnože tejto sieti preto vznikajú nad rámec základnej vrstvy BTC, kde sa inovátori snažia tieto problémy vyriešiť a dosiahnuť rovnováhu medzi bezpečnosťou  a škálovateľnosťou. Lightning Network je tým správnym krokom v tomto smere. Poznamenajme, že zlepšovanie škálovania nebolo doteraz úplne prehliadané. SegWit priniesol zdvojnásobenie blokovej veľkosti z 1 MB.

Vývojár Lightning peňaženky vysvetľuje, prečo je bitcoin pripravený stať sa globálnou menou

7. Volatilita

V porovnaní s fiat peniazmi sa volatilita BTC zdá byť vysoká. V porovnaní s ostatnými kryptomenami je však jeho volatilita najnižšia vzhľadom na veľkosť trhovej kapitalizácie, ktorá je momentálne $230 miliárd. Znamená to, že na zmenu ceny BTC o 1 % je potrebné viacej nákupov a predajov v porovnaní so zmenou ceny ETH alebo iných mincí o 1 %.

V posledných dňoch nám aj Turecká líra ukazuje, že volatilita nie je len pre kryptomeny, keď práve táto mena stratila na svojej hodnote 20 % za jeden deň.

8. Súkromie

BTC blockchain sieť je verejná databáza alebo ledger, takže všetky transakcie sú verejné pre všetkých na sieti a neexistuje tu žiadne súkromie ako pri Zcash a Monero, ktoré fungujú na on-chain súkromných transakciách. Pre druhú vrstvu BTC sú ďalej navrhnuté riešenia ako MimbleWimble, ktoré by mali zabezpečiť peer-to-peer súkromné transakcie medzi dvomi stranami, ktoré sa nechcú zverejňovať na sieti. To, či takáto alternatíva môže byť spoľahlivá, ukáže len čas.

Víkendový ฿ulletin: Škálovateľné súkromie – Protokol MimbleWimble

9. Najsilnejšia značka a najlepšie sieťové efekty

Skoro všetci už asi vedia alebo počuli o Bitcoine, po tom, ako jeho hodnota v roku 2017 neskutočne rýchlo narástla. Mnohí ho podporujú, iní sú proti nemu, no nikto  už nemôže ignorovať jeho existenciu. BTC má najlepšie sieťové efekty, čo dokazuje skutočnosť, že každý, kto vstúpi do krypto sveta, uskutoční nejakú transakciu v BTC. Ako sieť rastie, tak sa sieťové efekty stále viac nabaľujú. Mnohí mimo krypto sveta veria, že BTC bola len bublina, ktorá práve praská. BTC však stále existuje a práve to priláka ešte ďalších nových používateľov a investorov. Lindy efekt nahráva najviac práve Bitcoinu, keďže žiadna iná kryptomena zatiaľ neexistovala 10 rokov.

10. Dominancia Bitcoinu

V posledných dňoch dosiahla dominancia BTC viac ako 62.4 %, čo znamená, že spoločná trhová kapitalizácia všetkých ďalších 2,000 kryptomien a tokenov vrátane ETH, NEO, IOTA, Monero, atď… nemôže dosiahnuť hodnotu BTC. Hovorí to veľa o tom, v čo trh najviac verí. Drobní investori sa diverzifikovali do niekoľkých mincí, no pokiaľ ide o inštitucionálnych investorov, väčšinou sa obmedzili na BTC.

Zdroj: cryptonewmedia.press

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...